Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Lubowidz. Sztuczne jezioro jest w fazie planowania

2016-08-30 08:26:58 (ost. akt: 2016-08-30 08:36:00)
Wójt Ziółkowski marzy o zbiorniku retencyjnym. Być może te marzenia się spełnią

Wójt Ziółkowski marzy o zbiorniku retencyjnym. Być może te marzenia się spełnią

Podziel się:

Wójt Lubowidza Krzysztof Ziółkowski planuje utworzyć zbiornik retencyjny. Jak dowiedzieliśmy się od sekretarz Gminy Moniki Kotłowskiej, budowa zbiornika jest na etapie planowania, czyli wypracowywania koncepcji. Nie wiadomo, kiedy inwestycja zostanie zrealizowana. Zbiornik oprócz podstawowej funkcji, czyli magazynowania wody, będzie pełnił również funkcję rekreacyjną.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Lotnicze skanowanie

W związku z inwestycją Gmina Lubowidz zawarła porozumienie z Gminą Żuromin i Powiatem Żuromińskim, którego efektem było wykonanie lotniczego skanowania laserowego terenu wraz z opracowaniem Numerycznego Modelu Pokrycia Terenu i wariantowych analiz GIS wraz z wizualizacją. Skanowanie zostało wykonane w 2013 roku. Koszt to 61 500 złotych. Na realizację „zrzuciły” się trzy samorządy (Żuromin, Lubowidz i Powiat), każdy po 20 500 złotych. Jak informuje sekretarz Gminy, w oparciu o skanowanie podjęto działania zmierzające do doprecyzowania lokalizacji zbiornika poprzez pryzmat analizy możliwości samorządów. Zostało zlecone również wykonanie koncepcji programowo – przestrzennej obejmującej między innymi dwa warianty. Koszt jej opracowania to 135 tysięcy. Samorząd za nią zapłaci po jej wykonaniu.

Lokalizacja

Centralnym punktem lokalizacji zbiornika będzie Bądzyn. Wokół tego miejsca tworzona jest koncepcja. Nie wiadomo jeszcze, jaką powierzchnię będzie miało sztuczne jezioro. Zależy ona od wielu czynników, takich jak możliwości prawne, społeczne, środowiskowe i finansowe. Nie też, kiedy zbiornik powstanie. Nie wiadomo, ile będzie kosztowała jego budowa. Wiadomo natomiast, że Gmina Lubowidz będzie starała się pozyskać fundusze z zewnątrz na jego budowę.

Funkcja

Zbiornik retencyjny ma spełniać wiele funkcji. Jego zadaniem będzie podniesienie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu, mają być zwiększone plony. Rzeka we Wkrze w sposób naturalny ma zostać dotleniona. Zbiornik miałby też zwiększyć atrakcyjność powiatu żuromińskiego. Zbiornik będzie spełniał również funkcję rekreacyjną. Prawdopodobnie powstanie plaża.

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kap łan #2132814 | 94.254.*.* 11 gru 2016 12:56

  Nie wiem czy moja osoba jest rozsądna i rozumna ale moje stanowisko jest wyższe niźli całej społeczności powiatowej, przede mną klękają wójtowie starostowie i wszystkie inne owieczki. Poruszę dwie kwestie.Pierwsza(nie licząc pokropku na który wdzieję odświętne szaty) to istniejące obiekty towarzyszące projektowanej inwestycji. Myślę,że najbliżej są Budnico-Rzężawy z kilkunastoma kurnikami a po drodze nie ma kompleksów uciążliwych(na dzień dzisiejszy,wydał pozwolenia w środku Lubowidza na chlewnie przy dawnym SKR nad Wkrą) ale może się już budują. Druga sprawa to faza projektu i prac przygotowawczych. Podobno przy każdej inwestycji Wójt proponuje spółkę. Czy wchodzi osobiście, nie wiem,może żonka, może dzieciaczki,może rodzinka. jak ktoś odrzuca spółkę to on trzyma dokumentacje bardzo długo, a ta ciamajda co jest na miejscu Pani Janki mówi,że gdzieś się dokumentacja zawieruszyła. Tak więc chodzi o zyski i zapewnienie sobie dobrej posady na przyszłość. Gdzie są inwestycje tam wygrywający przetargi płaci zlecajacemu za aneksy albo przyjmuje do pracy kierowniczej jego ludzi. Należy poznać mechanizm działania wójta. Chętnie spotkam się w Sądzie, jeżeli Wójt z Lubowidza uzna za słuszne spotkać się ze mną. Znam fakty tylko poczekam, aż prokuratorzy będą działać a nie umarzać sprawy za korupcję, tak Panie wójcie,jeśli Ty nie chcesz się ze mną spotkać to ja się z Panem spotkam. Chyba,że dużo będziemy kropić inwestycji to może najwyższy wpłynie na mnie i zachowam tajemnicę spowiedzi.I tu mam dylemat, albo będę ukarany przez najwyższego jak zdradzę albo przez organy jak zataję. Uważam,że przy niewielkich korzyściach materialnych dla wójta jest to zakrojona na szeroką skalę kampania wyborcza, Panie wójcie, ściągnij Pan jakąś dużą firmę, niech się zlokalizują, to będzie inwestycja dla ludzi(praca) a tak to robisz medialny szum na trzecią kadencję.Pytanko, ta spółka śmieciowa, budowlana, pogrzebowa i inne to w jakim udziale są Pana, nie kropiłem nic. Dróg też nie kropiłem, na tacę też rzucić też masz opory.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Japa #2132763 | 217.99.*.* 11 gru 2016 11:24

   Jeśli ten pan Dyzio Marzyciel, coś planuje , coś chce zrobić to Źle? Nie rozumiem tego.Czy ktoś Rozumny i rozsądny może zająć Głos?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Pan #2132633 | 83.31.*.* 11 gru 2016 00:03

   Ten ,,PAN" to Dyzio marzyciel który zmienia poglądy jak małe dziecko.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Złółek #2132581 | 5.172.*.* 10 gru 2016 22:54

   Następne wybory musi wygrać wójt z PIS bo wtedy popłynie rzeka kasy, a temu panu już dziękujemy

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. wędkarz #2058046 | 46.112.*.* 2 wrz 2016 21:50

   jak na oczyszczenie tego rowu zwanegorzeka nie bylo zgody bo to naturura 2000 a tu nagle co ? olsnienie czy dochód dla lubowidza?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)