Piątek, 20 kwietnia 2018. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Piotr Małachowski uhonorowany Statuetką Bieżuńskiego Kiełbia

2016-08-31 14:52:02 (ost. akt: 2016-08-31 14:56:36)
Statuetkę Bieżuńskiego Kiełbia wręcza Piotrowi Małachowskiemu przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Jerzy Piotrowski

Statuetkę Bieżuńskiego Kiełbia wręcza Piotrowi Małachowskiemu przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Jerzy Piotrowski

Autor zdjęcia: fot. Sławomir Topolewski

Podziel się:

Piotrowi Małachowskiemu Ambasadorowi Bieżunia na świecie, Wicemistrzowi Olimpijskiemu, Mistrzowi Świata, Mistrzowi Europy i Mistrzowi Polski w rzucie dyskiem, za zasługi dla miasta Bieżunia. Towarzystwo Przyjaciół Bieżunia

Tak brzmi sentencja pod Statuetką Bieżuńskiego Kiełbia przyznaną przez Towarzystwo Przyjaciół Bieżunia pochodzącemu z grodu nad Wkra dyskobolowi.
Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest przez Towarzystwo Przyjaciół Bieżunia najwybitniejszym mieszkańcom miasta od 1999 roku. Pomysłodawcą „Kiełbia”, jako wyróżnienia TPB był Wiktor Mieszkowski. Przyniósł na zebranie Towarzystwa w słoiku tę rybkę, żyjącą we Wkrze i stwierdził, że to dobry symbol takiej cichej, wytrwałej i nieraz niezauważalnej pracy dla miasteczka, dziś niepopularnej, czasem nawet wyśmiewanej. Koledzy podchwycili pomysł, zlecili Ewie Ziębie – rzeźbiarce z Mławy wykonanie projektu i następnie odlewów w brązie. W miarę upływu lat formuła Nagrody została poszerzona o osoby promujące Bieżuń w Polsce i na świecie. Kapituła Statuetki jest dość powściągliwa w jej przyznawaniu, ograniczając się do osób naprawdę wybitnych, wyróżniających się w sposób szczególny.
Laureatem dwóch pierwszych Statuetek zostali bieżuński proboszcz, ks. kanonik Stefan Zaleski oraz doktor Stanisław Ilski w 1999 roku, kolejnej Przewodniczący Kolegium Redakcyjnego Bieżuńskich Zeszytów Historycznych – Wiktor Mieszkowski w 2006 roku oraz ks. prof. dr hab. Jan Śledzianowski w roku 2013.
Decyzją Kapituły Nagrody, Statuetka Nr 5 trafiła w ręce Piotra Małachowskiego. Została wręczona Mistrzowi w Hali Przylotów Lotniska Chopina na warszawskim Okęciu podczas ceremonii powitania olimpijczyków powracających z Igrzysk XXXI Letniej Olimpiady w Rio de Janeiro w świetle kamer i mikrofonów wielu stacji telewizyjnych i radiowych oraz przy aplauzie niezawodnych bieżuńskich kibiców i sympatyków. Piszący te słowa, jako przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, ze wzruszeniem oraz wielką satysfakcją wręczył nagrodę Laureatowi, dziękując za dotychczasowe dokonania oraz pamięć o swojej rodzinnej miejscowości, życząc jednocześnie wielu sukcesów w kolejnych startach.
Oprócz wybitnych wyników sportowych Piotra Małachowskiego na szczególne podkreślenie zasługuje fakt wymieniania przez Niego niemal we wszystkich wywiadach i wypowiedziach udzielanych dziennikarzom na wielu kontynentach, Bieżunia jako swojej rodzinnej miejscowości. Zawsze pamięta też o kibicach z Bieżunia, nie zapominając ich pozdrowić. Takiej promocji miasta nie ma wiele większych od naszej miejscowości.
Piotrze, jeszcze raz gratulujemy, dziękujemy i prosimy o jeszcze.

Jerzy Piotrowski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB