Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

10 wniosków. Trwa weryfikacja

2016-09-02 13:55:12 (ost. akt: 2016-09-02 14:03:20)
W zeszłym roku podczas głosowania wygrał wniosek wyposażenia dla orkiestry

W zeszłym roku podczas głosowania wygrał wniosek wyposażenia dla orkiestry

Podziel się:

Minął termin składania wniosków w ramach Budżetu Obywatelskiego Żuromina. W tym roku mieszkańcy zgłosili 10 propozycji. Wśród nich są siłownie plenerowe, warsztaty, cyfryzacja kina. Wnioski muszą jeszcze przejść urzędową weryfikację. Dopiero potem mieszkańcy będą mogli wybrać te do realizacji.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Trwa II edycja Budżetu Obywatelskiego Żuromina. Mieszkańcy mają do dyspozycji 100 tysięcy złotych na jedno zadanie. Może jednak się okazać, że Urząd zrealizuje więcej inwestycji zgłoszonych do BO. Suma ich kosztów nie może jednak przekroczyć 160 tysięcy. Z końcem ubiegłego tygodnia minął termin składania wniosków. W ramach Budżetu Obywatelskiego w tym roku mieszkańcy zgłosili 10 propozycji. Wszystkie z nich przedstawimy szczegółowo na łamach Kuriera. Dziś krótko, o co wnioskują mieszkańcy miasta.

Remont „harcówki”

Tak jak w poprzednim roku, jeden z wniosków dotyczy remontu budynku przy Zespole Szkól nr 1 w Żurominie tzw. „Harcówki”. Wnioskodawca chce, żeby powstało tam centrum harcersko – oświatowe. W ramach remontu zostałby wymieniony dach, okna, podłączona kanalizacja sanitarna, łazienka i wymienione drzwi. Budynek po remoncie byłby wykorzystywany na potrzeby pracy Komendy Hufca ZHP Żuromin, jako miejsce zbiórek zuchów i harcerzy oraz jako miejsce szkoleń przyszłych instruktorów.

Cyfryzacja kina

Tak jak w tamtym roku jeden z wniosków dotyczy cyfryzacji kina. Chodzi o zakup projektora. Zdaniem wnioskodawcy koszt cyfryzacji żuromińskiego kina wyniesie 99 630 złotych.

Parking w mieście

Kolejny z wniosków dotyczy budowy parkingu i chodnika przy ulicy Wetmańskiego w pobliżu Zielonego Rynku. Wnioskodawca jako argument powstania tam parkingu podaje trudność z zaparkowaniem w pobliżu tych ulic. Koszt inwestycji to 100 tysięcy.

Siłownia przy Lidzbarskiej

Następny wniosek dotyczy powstania siłowni plenerowej w parku przy ulicy Lidzbarskiej. Jak pisze wnioskodawca, siłownia daje możliwość łączenia aktywności fizycznej i przebywania na świeżym powietrzu. Koszt inwestycji 47 199 złotych

Rekreacja na stadionie

W ramach BO jest również wniosek o rozbudowę rekreacyjnej części Stadionu Miejskiego. Wnioskodawca chce, żeby na terenie Stadionu powstała siłownia plenerowa, oraz siłownia do ulicznego treningu (street workout). Zmodernizowane miałoby być boisko treningowe i dostosowane do wymogów licencyjnych Ciechanowsko – Ostrołeckiego Związku Piłki Nożnej.
Koszt inwestycji 100 tysięcy.

Rekreacja przy Zielonej

Przy ulicy Zielonej też miałby powstać teren do rekreacji. Wnioskodawca chce, żeby znalazły się tam przyrządy do fitnessu, uliczna siłownia, plac zabaw, ławki. Koszt 59 931,90 złotych

Bezpieczeństwo w mieście

„Bezpieczne ulice i osiedla” to nazwa kolejnego wniosku. W ramach tego zadania miałoby być w mieście więcej patroli policji, zakupione narkotesty i alkotesty, narkogoogle.
Koszt 100 tysięcy.

Dla seniorów
Jeden z wniosków dotyczy warsztatów dla seniorów. W ramach zadania odbyłby się warsztaty fotograficzne, kosmetyczne, dietetyczne, zajęcia ruchowe i basen. Miałoby to poprawić kondycję fizyczną i zdrowie seniorów.
Koszt niewielki – 8 100 złotych

Występ w ŻCK
Najmniej kosztowny jest wniosek o występ zespołu Corazon Flamenco w Żuromińskim Centrum Kultury.
Wystarczy tylko 8 tysięcy.

Jarmark w Żurominie

Ostatni z wniosków dotyczy wydarzenia kulturalno – społecznego zatytułowanego „Jarmark jezuicki”. W ramach tego wniosku w Żurominie miałyby się odbywać jarmarki połączone z rekonstrukcją życia w XIX – wiecznym miasteczku. Koszt tego przedsięwzięcia 89000 zł.

Do 23 września będzie trwała weryfikacja wniosków. Urzędnicy wezmą pod uwagę ich zgodność z dokumentami planistycznymi miasta, rzeczywisty koszt. Dopiero po weryfikacji będzie wiadomo, które wnioski zostaną dopuszczone do głosowania.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wkurzony #2060504 | 37.47.*.* 7 wrz 2016 09:51

  Wydaje mi się że parking w mieście jest potrzebny i swój głos bym właśnie odał na tą inwestycje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. d #2058417 | 157.25.*.* 3 wrz 2016 18:23

  a może by tak dofinansować żuromińską OSP lub wciągnąć ich do KSRG

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Krystyna #2058345 | 3 wrz 2016 13:58

   Wifi na terenie miasta do łapania pokemonów !

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Pokręt #2058128 | 94.254.*.* 3 wrz 2016 06:01

   Ja zacytuję Pana Morawieckiego, powracającego z wizyty w Wielkiej Brytanii."Byłoby moim pragnieniem, żeby ludzie nie wyjeżdżali wyłącznie ze względów materialnych i żebyśmy dali im poczucie, że kraj się rozwija, że warto tam być, nawet jeśli nie jest na razie najbogatszy na świecie, a także, że wartości w tym kraju są odpowiednie: bohaterowie są uważani za bohaterów, a zło jest nazywane złem. Takie rzeczy są dla ludzi ważne" - podkreślił. Kilkakrotnie, w założeniach do planu tego Pana zauważyłem wypowiedzi życzeniowe. Pdkreślał,że ma nadzieję,że w 2020r. będziemy zarabiać70-80% tego co w UE. Jeszcze niedawno PiS w wypowiedziach przedwyborczych wyśmiewał kapitał zagraniczny a teraz prosi o inwestycje w Polsce. Firmy zachodnie nie chcą z krajem ucisku i kontroli miec nic wspólnego, nie chca wypełniac ton papierów,zamykaja byznesy, gdzie ludziom płacili jak dawniej murzynom. pan Morawiecki patrzy na dane GUS i tam widzi,że średnia krajowa to 4200zł,zapomniał,że tę średnią wylicza się do następnego,potężnego obciążenia, jakim jest ZUS. Nam w Żurominie potrzeba innego sukcesu niż chlewnie i kurniki. Ja zorganizowałbym warsztaty na temat,co zrobie jak wygram w totolotka. Całe 100tysięcy na naukę, ludzie graliby na potęgę i inwestycja zwróciłaby się do budżetu Państwa po kilku latach. A tak,strata pieniędzy, można jeszcze coś zrobic dla kapłana.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)