Piątek, 15 listopada 2019. Imieniny Amielii, Idalii, Leopolda

Niech ta broń nauczy nas myśleć o pokoju

2016-09-08 09:04:13 (ost. akt: 2016-09-08 09:19:02)
Tadeusz Manista z ŻGH i Jerzy Piotrowski z MMM otwierają wystawę

Tadeusz Manista z ŻGH i Jerzy Piotrowski z MMM otwierają wystawę

Autor zdjęcia: fot. ae

Podziel się:

„Militaria przez wieki” to wystawa broni używanej podczas wojen i bitew na terenach Północnego Mazowsza. Od kamiennego toporka po ciężki karabin maszynowy – organizatorzy wystawy zabrali zwiedzających w podróż przez epoki, w historię wojen… - Po to, żebyśmy pamiętali, jak dobrze żyć w pokoju, a broń na zawsze powędrowała do muzeów – mówił Jerzy Piotrowski kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierurominski.pl

Setki eksponatów można oglądać na wystawie „Militaria przez wieki” w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. W piątek 2 września Jerzy Piotrowski kierownik Muzeum otworzył militarną wystawę podczas uroczystej gali. Towarzyszył mu Tadeusz Manista przewodniczący Żuromińskiej Grupy Historycznej współorganizatora wystawy.
Jak zwykle w Bieżuniu gości była pełna sala. Wśród nich starosta żuromiński Jerzy Rzymowski, burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Henryk Grześkiewicz, Roman Kochanowicz dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze i wielu znakomitych gości.

Oręż sprzed wieków

W sali wystawowej Muzeum zgromadzono broń z różnych okresów historycznych. Najstarsze eksponaty pochodzą z epoki brązu, znalazła się tu też broń średniowieczna, najwięcej jednak eksponatów pochodzi z XIX i XX wieku.
Na wystawie można oglądać broń palną, broń białą, amunicję, umundurowanie z rożnych epok. Dużym powodzeniem zwiedzających cieszy się kolekcja bagnetów należąca do komendanta KPP Żuromin Witolda Lemańskiego. Z kolei Żuromińska Grupa Historyczna odtworzyła między innymi leśny bunkier należący o partyzantów Armii Krajowej.
Wystawę można oglądać w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu ulica Stary Rynek 19 do 15 stycznia 2017 roku.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych i muzealnych:. Udostępnili je: Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Witold Lemański, Izba Pamięci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Żurominie, Muzeum Juszkiewiczów w Mławie, dr Maria Turos, Wiesław Paszta, Żuromińska Grupa Historyczna oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.
„Są one świadectwem historii, często bardzo tragicznej, opowiadającej o walce naszych przodków o odzyskanie i utrzymanie Niepodległości. Wspominają ją nieliczni już świadkowie tamtych wydarzeń, książki, filmy oraz przedmioty zachowane przez pasjonatów: egzemplarze broni białej oraz palnej, umundurowanie, sprzęt, ale również guziki, bagnety, łuski, elementy wyposażenia czy frontowe listy i dokumenty” – piszą o wystawie organizatorzy.

Subiektywne poszukiwanie gwiazd
Uroczyste otwarcie wystawy „Militaria przez wieki” miało swoje gwiazdy. Tradycyjnie byli nimi bieżuńscy gospodarze z Muzeum Małego Miasta wraz z Towarzystwem Przyjaciół Bieżunia wspierani przez lokalne firmy. Ale tego dnia wyrosły nam również nowe gwiazdy. Pierwszą z nich (w ujęciu chronologicznym) był zespół Silver Heads, który tego dnia miał być artystycznym tłem dla muzealnej imprezy. Wyrósł jednak ponad to tło i poruszył gości wystawy znakomitymi aranżacjami pieśni z czasów wojny. Wysłuchaliśmy utworów napisanych do wierszy Broniewskiego „Bagnet na broń”, Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach Westerplatte”, „Nim wstanie dzień” ze słowami Agnieszki Osieckiej, czy „Gdzie są chłopcy z tamtych lat” znany z polskiej wersji w wykonaniu Sławy Przybylskiej. Odważnym pacyfistycznym zwieńczeniem koncertu była pieśń Johna Lennona „Imagine”.
Koncert poruszył publiczność. Silver Heads zebrał burzę braw.

Kolejna gwiazda wyrosła już w trakcie przedstawiania eksponatów. Był nią komendant Komendy Powiatowej Policji w Żurominie, który z ogromnym znawstwem i pasjonacką swadą opowiadał o pokaźnej kolekcji bagnetów, które wypożyczył na potrzeby wystawy. Przy komendancie gromadził się coraz większy tłum słuchaczy, a komendant gotów był dzielić się swoją wiedzą jak profesor.

Jerzy Piotrowski z Muzeum Małego Miasta zaprasza na wystawę zarówno uczniów, jak i dorosłych. Dla grup szkolnych organizowane będą lekcje historii dotyczące wystawy. Lekcje będą prowadzić inspektor Witold Lemański (zajęcia dotyczące eksponatów i historii wojen), a także profesor Maria Turos (lekcja pt. „Epoka napoleońska w literaturze dla dzieci i młodzieży”). Profesor wcieli się w medyka z epoki napoleońskiej i zaprezentuje również pokaz, jak udzielano pomocy w medycznej na polu walki w XIX wieku.

Kierownik Muzeum podkreśla również dużą rolę bieżuńskich mecenasów kultury, którzy wspierają wszelkie muzealne wydarzenia.
- Dziękuję Henrykowi Grześkiewiczowi Prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia i właścicielowi zakładu weterynaryjnego w Bieżuniu, firmie Cedrob SA, Kołu Łowieckiemu Łabędź z Bieżunia i firmie Złota Kurka Zbigniewa Przywitowskiego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB