Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Żuromin. Quo vadis na Placu Piłsudskiego

2016-09-09 08:37:17 (ost. akt: 2016-09-09 08:52:48)

Podziel się:

Tego jeszcze nie było. W minioną sobotę w centrum Żuromina mieszkańcy miasta i powiatu czytali na głos „Quo vadis”. Pierwszymi promotorami czytelnictwa byli starosta Jerzy Rzymowski i burmistrz Aneta Goliat.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Narodowe Czytanie to akcja promowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W sobotę 3 września w całym kraju w bibliotekach, parkach, na ulicach i skwerach czytaliśmy „Quo vadis” powieść Henryka Sienkiewicza.
– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił prezydent Andrzej Duda, zachęcając do wzięcia udziału w promocji czytelnictwa.
W tym roku „Narodowe Czytanie” zorganizowano hucznie również w Żurominie. 40 gości zaproszonych przez organizatorów Powiatowo-Miejską Bibliotekę Publiczną, a także przez współorganizatorów Bibliotekę Pedagogiczną w Żurominie oraz Żuromińskie Centrum Kultury odczytało fragmenty bestseleru polskiej literatury „Quo vadis”. Głos lektorów przez głośniki niósł się po całym Żurominie.

Akcja w Żurominie
Narodowe Czytanie w Żurominie rozpoczął w samo południe Starosta Powiatu Żuromińskiego Jerzy Rzymowski, tuż po nim do czytania włączyła się Burmistrz Miasta i Gminy Żuromin Aneta Goliat, potem Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Budzich. Wśród 40 czytających byli radni, dyrektorzy, seniorzy, nauczyciele, uczniowie, instruktorzy, urzędnicy, dziennikarze, przedsiębiorcy. W tym gronie znaleźli się zaproszeni goście, ale i chętni, którzy mogli odpowiedzieć na ogłoszenie organizatora i wziąć udział w czytaniu.
Czytanie trwało do godziny 16:00, a w przerwach na scenie pojawiała się Drużyna Średniowiecznych Wojów z Grudziądza, przedstawiając sztukę dotyczącą zaślubin Mieszka z Dobrawą, ukazując pokaz fechtunku oraz krótki kurs tańca średniowiecznego. Grupa z Grudziądza wpisała się w dodatkowy temat żuromińskiego wydarzenia „1050 Rocznicę Chrztu Polski”. Kilka średniowiecznych przedmiotów ze swych zbiorów zaprezentowali członkowie Żuromińskiej Grupy Historycznej, prezentując dwa topory odnalezione na terenie naszego powiatu i średniowieczną broń zwaną morgenstern (jak twierdzą muzealnicy z wystawy w Bieżuniu) lub korbacz (jak twierdzi jeden z wojów z Grudziądza).
Do uroczystości włączyli się również lokalni przedsiębiorcy. Słodkim akcentem był tort przygotowany przez cukiernię ROSARIO. Tort był udekorowany specjalnie na uroczystość Narodowego Czytania.
Poza tym swe stoiska zaprezentowały bibliotek publiczna – promowała akcję „Daj książce drugie życie”, podczas której mieszkańcy Żuromina zabrali do domu około 80 książek. Filia Biblioteczna w Żurominie Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie zaprezentowała stoisko z regionaliami.
Lektorzy i słuchacze otrzymali również niecodzienny prezent – świeżo wydaną pocztówkę przedstawiającą „Słoneczny Dwór” – posiadłość pp. Karolewskich z Chamska, jeden z dwóch uratowanych zabytków w naszym powiecie.

Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Najpierw Polacy Czytali fragmenty Pana Tadeusza, w 2013 roku z kolei dzieła Aleksandra Fredry, w 2014 Trylogię Sienkiewicza, a w 2015 Lalkę Bolesława Prusa.
W roku 2016 Prezydent Andrzej Duda postanowił wybór dzieła oddać internautom. Podczas głosowania dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
Najwięcej głosów otrzymała powieść „Quo vadis” (w żuromińskim głosowaniu również zwyciężyła ta powieść).
Przypomnijmy, że w czasach sobie współczesnych „Quo vadis” było światowym bestselerem, książką upragnioną. Wystarczy wspomnieć, że tłumaczono ją na ponad 50 języków. W tym arabski i chiński. „Quo vadis przyniosło Sienkiewiczowi bogactwo i sławę. Było kluczowym dziełem, dzięki któremu polski pisarz otrzymał Nagrodę Nobla.
Sponsorzy
Żuromińskie Narodowe Czytanie pomogły zrealizować regionalne firmy: Dariusz Kluskiewicz, Arkadiusz Sitarski - „GeoArt” s.c., Lech Zmarzły - „DOMEX Sp. z o.o.,  Żuromińskie Zakłady Komunalne Sp. z o.o., Barbara i Kazimierz Zielińscy - ROSARIO „Słodkie przyjemności”, Piekarnia Państwa Katarzyny i Zdzisława Zalewskich, Joanna Wyźlic - „MAJSTER PLUS”.
 Patronem medialnym był Kurierowi Żuromiński.

Lektorzy Narodowego Czytania 2016
Jerzy Rzymowski - Starosta Żuromiński, Aneta Goliat - Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin, Piotr Budzich - Przewodniczący Rady Powiatu Żuromińskiego, Halina Jarzynka - Radna Rady Miejskiej Żuromin, Joanna Rakoczy, Tadeusz Manista, Elżbieta Szczepańska, Dariusz Kluskiewicz, Maria Koper, Teresa Gapa, Ewa Socińska, Jagoda  Szczechowicz, Natalia Rakoczy, Henryka Rakoczy, Elżbieta Retkowska, Krystyna Drążewska, Aleksandra  Pesta, Teresa Grochocka, Zofia Czeczko, Danuta Krajewska, Sławomir Kosin, Marzena Staroń, Maria Gąsiorowska, Maria Gierszyńska, Agata Przybyłek, Dorota Sobolewska, Ewa Olczak, Danuta Kwiecińska, Janusz Kuklewicz, Anna Wrzeszcz – Babiuch, Marek Czachorowski, Maria Dąbrowska, Ewa Jabłońska, Karolina Grześkiewicz, Zbigniew Sadowski, Adam Ejnik, Beata Sobieraj, Piotr Babiuch.

Komentarze (45) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pokręt #2070381 | 94.254.*.* 21 wrz 2016 14:20

  Ustawa odorowa nie była na rękę ani PO ani PSL, przyjeżdżał Pan Koźlakiewicz i moja ulubienica Pani Pitera w tej sprawie. Poseł Koźlakiewicz budował w tym czasie dziesiątki kurników, przyjeżdżał tam gdzie się burzyli, pogadał zjadł obiad i pojechał, wszystko za nasze pieniądze.Ci co budowali, budują na potęgę. Tak w Polsce jest, jak ma człowiek milion(kredytu) to chce mieć dziesięć, drugiego truje i Pastwo sobie z tym nie radzi.W środkach spożywczych wszystkie substancje są rakotwórcze i jest na to przyzwolenie możnych tego świata, bo możni rządzą. Jeśli 50 osób na świecie ma w kieszeni połowę pieniążków to oni robią co chcą, ale nie martwmy się, oni też pójdą do piachu, tyle,że lepiej pożyją na tym świecie, ale gdy im oczy będą stawać kołem to ni pieniążków ni pupci nie będą już chcieli, modlitwą zakończą te marne życie.Dodam,że ustawę odorową ten Sejm załatwia w tydzień tak jak ustawę o TK, tylko trzeba chcieć. Ale po co, buduje się, buduje, banki dają kredyt, dają(panowie z pejsami),urzędnicy piszą papiery, inni robią projekty i jakoś się kręci.A i kwitnie wśród administracji korupcja, patrz inne artykuły, i nic się z korupcją nie dzieje, kwitnie i kwitnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #2070240 | 77.252.*.* 21 wrz 2016 11:08

  Uważajcie ,bo zgłoszą Wsze wpisy do Prokuratury. Mają wprawę,Już raz to zrobili,.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. .... #2070173 | 77.252.*.* 21 wrz 2016 09:36

   I kto nam na starosć poda szklankę wody?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Janusz #2069993 | 157.25.*.* 20 wrz 2016 22:01

   Wszyscy włodarze i radni niech nie plotą wkoło -śmierdzi dzisiaj, śmierdzi dzisiaj - tylko niech ruszą tyłki i jadą nawet pod sejm i walczą o nasze być albo nie być a nie patrzeć i czekać, że ktoś to za was załatwi. A włodarze - logicznie rozumujący człowieku, wydają pozwolenia na podstawie obowiązujących przepisów wymyślonych przez posłów, a nie przez siebie i nie będzie problemu, a nawet ma to logikę i sens ażeby włodarze także protestowali. Tylko nie jeden inni też niech się odważą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Do Janusz #2069951 | 83.24.*.* 20 wrz 2016 21:12

    Dlaczego tak piszesz. Przecież na terenie wszystkich gmin wszyscy włodarze wydają pozwolenia na budowę chlewni i kurników. To każdy logicznie rozumujący człowiek wie że nie można wydawać pozwolenia i jechać strajkować przeciwko tym pozwoleniom. Nie mialoby to ani logiki ani sensu.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (45)