Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Burmistrz dla starosty, starosta dla burmistrz

2016-09-22 13:05:55 (ost. akt: 2016-09-22 13:23:50)
Podczas posiedzenia Rady Miejskiej radni zaakceptowali współpracę z powiatem

Podczas posiedzenia Rady Miejskiej radni zaakceptowali współpracę z powiatem

Autor zdjęcia: fot. ej

Podziel się:

Samorząd powiatowy i miejski będą realizować dwie inwestycje w partnerstwie. Choć i władze miasta i powiatu przyznają, że negocjacje w tej sprawie były długie, to w rezultacie doszło do kompromisu. Efektem ma być dofinansowanie do przebudowy dwóch dróg na terenie Gminy Żuromin w ramach tzw. „schetynówek”.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Powiat Żuromiński i Miasto Żuromin chce przystąpić do „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”.


Dwie drogi


Miasto złożyło wniosek o przebudowę ulicy Zwycięstwa a Powiat o przebudowę drogi powiatowej Olszewo – Dębsk – Nadratowo – Ługi”. W ramach tego programu czyli tzw. „schetynówek” miasto może otrzymać milion złotych dofinansowania a powiat 1,5 miliona. Jednak, żeby to było możliwe, wnioski samorządów muszą przejść pozytywnie weryfikację i znaleźć się na odpowiednim miejscu na liście rankingowej Programu. Żeby znaleźć się wysoko na tej liście, potrzebnych jest jak najwięcej punktów. W tym przypadku maksymalnie można otrzymać ich 40. 5 punktów przyznawanych jest za partnerstwo z innym samorządem. I to był argument dla Powiatu i Gminy, żeby taką współpracę zawiązać w tym przypadku.
- Te 5 punktów często decyduje czy się otrzyma dofinansowanie czy nie. Z racji tego, że droga jest na terenie gminy Żuromin, wystąpiliśmy o wspólną realizację inwestycji – mówi starosta Jerzy Rzymowski
Jak przyznaje i burmistrz Aneta Goliat, i starosta Jerzy Rzymowski negocjacje nie były łatwe
- Negocjacje były trudne i długie. Spotykaliśmy się parokrotnie – mówi Aneta Goliat.


Zasady współpracy

Starosta Jerzy Rzymowski wyjaśnił, że współpraca w tej sprawie miałaby polegać na tym, że Miasto ma dofinansować budowę drogi w kwocie 25% jej wartości, która w tym przypadku wynosi 3 miliony złotych.
- Tu pojawił się problem, bo władze Miasta inaczej widziały tę współpracę – mówił starosta.
Na początku propozycja ze strony starostwa była taka, że dofinansuje Miasto kwotą 500 tysięcy, a Miasto da Powiatowi 750 tysięcy.
- Propozycja budzi kontrowersje, bo do tej pory nie było tak, że powiat dofinansowywał przebudowę dróg gminnych – mówił Rzymowski – Władze Miasta okopały się na propozycji 750 do 600. Z wicestarostą doszliśmy do wniosku, że nie należy iść drogą konfrontacji, ale porozumienia i wprowadziliśmy jeszcze inne rozwiązanie.
Stanęło więc na tym, że powiat zgodził się na dofinansowanie inwestycji Gminy w kwocie 600 tysięcy. Gmina natomiast przekaże Powiatowi na przebudowę drogi 750 tysięcy. Ponadto, jak informuje Starosta, burmistrz Goliat zobowiązała się dofinansować przyszłe powiatowe inwestycje drogowe kwotą 10% ich wartości poprzetargowej, nie więcej jednak niż 150 tysięcy. Dodatkowo burmistrz przekaże 100 tysięcy na jedną z inwestycji.

Radni są za
W związku ze wspólną realizacją inwestycji we wtorek 13 września odbyły się sesje. Rada Miejska i Rada Powiatu podjęła stosowne uchwały w tej sprawie. Sporo też na ten temat rozmawiano, szczególnie na posiedzeniu Rady Powiatu.
W sprawie szczegółowych zasad współpracy w ramach wspomnianych inwestycji samorządy podpiszą stosowne porozumienia. Porozumienie określi między innymi zasady partnerstwa w przypadku gdy jeden lub żaden z samorządów nie zakwalifikuje się do dofinansowania w ramach „schetynówek”.
Obydwa samorządy złożyły wnioski o dofinansowanie. Wstępna lista rankingowa zostanie opublikowana do końca października.

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do obserwatora #2072195 | 94.254.*.* 23 wrz 2016 21:41

  Matki dobrze, żony bardzo dobrze a kochanki rewelacyjnie! Moźe chcesz się przekonać?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Obserwator #2072090 | 157.25.*.* 23 wrz 2016 18:59

  Tak się akurat składa, że jestem zwolennikiem miejscowej zielonej b......y. Pytanko jeszcze do 77 252 - jak tam żyją " matki ,żony i kochanki" ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. .... #2071803 | 77.252.*.* 23 wrz 2016 12:25

  Ten osberwator ma cos z głową i zapewne należy do WZU.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pracownik fizyczny #2071383 | 94.254.*.* 22 wrz 2016 19:31

  Starostwo i Gmina w obowiązkach maja budować i modernizować drogi. Taki szum to punkty wyborcze. Policzmy ile to kosztuje. Moim zdaniem przy takich projektach jest zatrudnionych ze trzech urzędników non-stop. każdy pracownik rocznie wyciska z 70 tysięcy to dwieście tysięcy idzie w pierdzenie w stołek rocznie. A ja muszę łopatą za 1500 dymać lato-zima, Bo to ja muszę zarobić na tych co pierdzą w stołki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xxx #2071378 | 83.28.*.* 22 wrz 2016 19:23

   I koło posesji wiceburmistrza nareszcie będzie asfaltówka.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)