Piątek, 28 października 2016. Imieniny Narcyza, Serafina, Wioletty

Żuromin. Najbardziej śmierdzące miasto w Polsce

2016-09-23 15:08:52 (ost. akt: 2016-09-23 15:12:11)
Mieszkańcy Gminy skarżą się na uciążliwość chlewni

Mieszkańcy Gminy skarżą się na uciążliwość chlewni

Autor zdjęcia: fot. ej

Podziel się:

Temat powstających kurników i chlewni nie cichnie na terenie powiatu żuromińskiego. Co chwila okazuje się, że kolejne tego typu inwestycje powstają w wielu miejscowościach. Wielu osobom to przeszkadza. Szukają pomocy u władz i w mediach. W zeszłym tygodniu o naszym powiecie debatowano na antenie Radia Zet. - To najbardziej śmierdzące miasto w Polsce – padły mocne słowa na antenie.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Na wielu posiedzeniach Rady Miejskiej w Żurominie gościli mieszkańcy. Często przychodzą z prośbą o pomoc. Często też ich największym problemem są powstające w pobliżu ich domów chlewnie lub kurniki. Tak też było na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej 13 września. Dwie mieszkanki Będzymina mówiły o powstających w pobliżu ich domów chlewniach. Jedna z kobiet już wcześniej była ze swoim problemem na sesji. Jak mówi, w odległości około 80 metrów od jej domu mają powstać 3 chlewnie.

Chlewnia i lakiernia

Mieszkanka Będzymina ma do radnych żal, że do tej pory nie pomogli jej problemu rozwiązać, choć taką pomoc deklarowali.
- Radzę sobie sama już prawie rok, na razie chlewni nie ma – mówiła kobieta – Jestem z siebie dumna.
Druga kobieta ma również duży problem. W pobliżu jej domu funkcjonuje lakiernia proszkowa, ale to nie wszystko.
-10 metrów dalej jest pole elektromagnetyczne, wisi potężny sznur – mówi kobieta – Jestem wykończona psychicznie.
Ponadto mają powstać tam chlewnie. Kobieta nie chce dopuścić do powstania obiektów. W tej sprawie zwracała się do Dyrektora Ochrony Środowiska. Twierdzi, że w raporcie oddziaływań na środowisko jest wiele błędów. Kobieta choruje i obawia się, że powstające obiekty wpłyną negatywnie na jej zdrowie.


Nie ma innego sposobu

Burmistrz Aneta Goliat przypomniała, że rok temu wspólnie z radnymi podjęła decyzję, że powstaną plany zagospodarowania przestrzennego. Burmistrz w tym widzi jedyną szansę ograniczenia powstawania tego typu budynków.
- Innego sposobu obecnie nie ma – mówi Aneta Goliat – Wszystkie decyzje, które wydajemy w związku z takimi inwestycjami są negatywne. To co mnie martwi to fakt, że ja wydaje odmowną decyzję, inwestor się od niej odwołuje do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i SKO wydaje pozytywną decyzję. Jak SKO może wiedzieć lepiej od ludzi tu żyjących i wąchających te smrody. Ci, którzy inwestują, też tu żyją i też powinni mieć jakieś hamulce. Wszędzie w Żurominie już śmierdzi – mówiła burmistrz.

Jak informuje Goliat chlewnie maja powstać między Żurominem i Wiadrowem. Będą prawie w mieście. Maja być 4 - w sumie na 8 tysięcy tuczników. W związku z ich powstaniem burmistrz wydała już dwie negatywne decyzje o uwarunkowaniach środowiskowych. SKO z kolei wydało pozytywną decyzję w tej sprawie. Gmina na decyzję SKO złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Niedługo droga apelacji i odwołań się skończy. Co wtedy?

Problem z raportami

Przewodnicząca Rady Barbara Michalska zwróciła uwagę, że problem stanowią raporty oddziaływań na środowisko. Są one robione na zlecenie inwestora. Michalska pytała, czy Gmina nie może zrobić takich raportów.
- Walczę z chlewniami dość długo i dość skutecznie, bo na razie żadna nie powstała. Jeśli chodzi o kwestie kontrraportu, to jak najbardziej Urząd Gminy i Miasta może dać do wykonania, jednak to się wiąże z kosztami – mówi radny Waldemar Bukowski.
Jak mówi radny jeden taki raport to koszt dla Gminy około 30 tysięcy. Wobec setek wniosków, które wpływają do Urzędu, kontrraporty uszczupliły by budżet Gminy dość znacznie.

- Jedynym prawdziwym narzędziem jest plan i Ustawa – mówi radny.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska


Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Świniak #2073229 | 95.49.*.* 26 wrz 2016 07:24

  to dlatego wszystko smierdzi bo to już przygotowaniedo wyborówsamorzadowych .Oj jbędzie smierdzić,będzie ,bo to już nie długo.Najbardziej śmierdzą miskiewicze , a ich juz się nazbiewytrało

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Kogut #2073206 | 94.254.*.* 26 wrz 2016 05:48

   Trzeba likwidować chlewnie, przerabiać na kurniki gdzie będą nioski, oj będzie raj na ziemi,na każdego koguta jeden kurnik z kurami.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. bieżunisk #2073150 | 31.0.*.* 25 wrz 2016 21:54

   W Żurominie śmierdzi a w Bieżuniu za to Coco Chanel

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. mam pytanie? #2073089 | 37.47.*.* 25 wrz 2016 20:06

   Skoro nie są wydawane pozwolenia, to dlaczego tyle chlewnio-kurników powstaje w tym momencie wokół Żuromina

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Kap łan #2072780 | 94.254.*.* 25 wrz 2016 08:13

    Zauważyłem,że powietrze śmierdzi w Żurominie(pieniądze nie).I to mnie martwi, w Domu Bożym pachnie odchodami kur i świnek, co prawda Chrystus urodził się w stajence wśród kóz i osiołków ale to był pierwszy wiek.Cóż robić? Należy na złożone wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy z urzędu występować o sporządzenie raportu środowiskowego. Jeżeli robi to strona, to sporządzający raport działa na rzecz zlecającego i wszystkie wydane decyzje są nieważne. Należy jak najszybciej zatamować w ten sposób stronniczego opracowania. I wcale nie obciąża to budżetu tylko wnioskodawce jak podawano na podstawie art. 262 KPA a do wyegzekwowania pieniążków służy art. 264 KPA jesli ktos ma wątpliwości, tak jak radny. Niech sprawy trafią do Sądu Administracyjnego. Są wyroki co do opłat przez osoby fizyczne w innych sprawach, dysponuję sygnaturami spraw. W sytuacji, gdy raport pisze się dla Urzędu, można piszącego pociągnąć do odpowiedzialności za nieprawdziwe dane zawarte w raporcie. No i raporty będą tańsze jak 30 000 zł bo będzie na to przetarg.A teraz idą ludzie do firmy przy Policji i za chwilę mają raport, nawet nie ma danych sporządzającego oprócz imienia i nazwiska. W raportach zmienia się nazwisko i imię, miejsce zamieszkania i numer działki, i wszystko poza tym jest identycznie, pachnie aż się świeci. Jeden z tej firmy postawił sobie chlewnię w miejscowości L. i odór będzie jechał na całą wieś, stary,drewniany Dom Boży i szczodrych katolików o rzece Wkrze nie wspomnę i to jest tam któryś kolejny obiekt. Miało być zagospodarowane chlewniami Płociczno, ale się wybroniło, za to inne tereny naszego powiatu są już przegrane.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (17)