Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

ORGANIZACJE SPOŁECZNO – KULTURALNE W BIEŻUNIU W LATACH 1918-1939

2016-09-23 15:16:13 (ost. akt: 2016-09-23 15:17:06)
Fragment ekspozycji  „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach” poświęcony bieżuńskim Żydom w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział  MWM w Sierpcu, fot. J. Piotrowski

Fragment ekspozycji „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach” poświęcony bieżuńskim Żydom w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział MWM w Sierpcu, fot. J. Piotrowski

Podziel się:

Organizacje żydowskie: Grupa „ Mężne serca”, Haszomer Haleumi

Jehuda Kalman w „Księdze pamięci Żydów Bieżuńskich” wspomina o jaszcze dwóch organizacjach syjonistycznych działających w okresie międzywojennym w Bieżuniu. „Do najważniejszych przedsięwzięć należało zorganizowanie w tym czasie najmłodszych w grupy „Mężne serca”. Zrobiliśmy to za radą Efraima Lipszyca z centrali Hechalucu. Cały oddział zorganizowany był w jednej grupie. Przyczyną była niewielka ilość towarzyszy – poniżej 30, a również małe różnice wieku członków oraz brak opiekunów, którzy mogliby kierować pracą w grupach. Ostatnia sprawa była bardzo ważna, ale na razie nie do rozwiązania. Dwie pierwsze postanowiliśmy szybko zmienić. Naszym zamiarem było objęcie działalnością dzieci szkolnych z klasy V i VI – wieku 12 – 15 lat – ze wszystkich warstw społecznych miasteczka.
Jak wiadomo społeczność żydowska w Bieżuniu podzielona była – jak we wszystkich miasteczkach w Polsce – na warstwy społeczne, według sytuacji ekonomicznej i – zależnych od tego – wpływów partyjnych. Tak było z najbardziej stałą warstwą kupców i rzemieślników. Warstwa „arystokratyczna” należała do peryferii syjonistycznych. Lud – drobni rzemieślnicy i robotnicy – był pod wpływami Poalej Syjonu. Naszym dążeniem było przełamanie tych społecznych podziałów i zdobycie dla naszego ruchu całej młodzieży. Udało nam się: wdarliśmy się do twierdzy Poalej Syjonu – Lewicy i ich młodzież przeszła do naszych szeregów – do Hechulac Hacair (Płody Pionier).
Oto członkowie grupy „Mężne serca”: Bunim Jachimowicz, Henia Szmulewicz, Małka Dymkowska, Hana Hutnik, Cypora Bródka, Rajza Rokitnica, Abraham Szostak, Meir Kahane, Bunim Bojm, Melech Grzebieniarz, Ruchcia Granat, Abraham Szlomo Rozen, Chaim Orpa Grzebieniarz, Meit Blachman, Szmuel Jehoszua Rapacki, Mosze , Orpe Grzebieniarz, Pinchas Kempner, Mosze Bluman, Chaja Sara Dydakow, Meir Mroje, Ida Grzebieniarz, Josef Mitelsbach.
W ten sposób Hechulac Hacair wchłonął w Bieżuniu młodzież ze wszystkich warstw i stworzył dobre warunki do przyjaźni między nimi.
W końcu doczekaliśmy się odwiedzin z centrali. Przybył Efraim Lipszyc. Było to w końcu 1929 lub na początku 1930 roku. (…) Ważną częścią spotkania i pogawędki w oddziale poświęciliśmy naszemu hymnowi:

Wyjechał pionier!/Dokąd?/ Do kraju Izraela/ I co tam?/ I co tam?/ Ciężki ugór/ Ugór zostanie zaorany/ Nie brak pionierów/ Wyjechał pionier w szczęśliwą godzinę.

Za symbol przyjęliśmy młot z kowadłem. Odtąd znak ten zajął miejsce w naszym sercu, a na zewnątrz był stale przypięty do odzieży. Po odwiedzinach z podwójną energia przystąpiliśmy do pracy. Przede wszystkim wyznaczyliśmy opiekuna – druha dla grupy „Mężnych serc”. Został nim Szloma Jachimowicz. (…) Z czasem, już po wyjeździe Szlomy do Ameryki, wśród członków organizacji znaleźli się kolejni opiekunowie, prowadzili ją dalej Josef Mitelsbach, przy pomocy Chenocha i innych. (…) Wprowadziliśmy w naszym oddziale noszenie specjalnych czapek z niebiesko-biało-czerwoną wstążką. (…) Nasi członkowie zaczęli ubierać się stopniowo w szare bluzy – rozpinane na wzór rosyjskich, haftowane i opasane jedwabnym sznurem z frędzlami. Obserwowaliśmy wpływ ubioru i wychowania skautowego w okolicznych gniazdach Haszomer Hacair. Podobało się to bardzo naszej młodzieży. (…)
Jeszcze większe znaczenie uzyskał skauting, kiedy po roku powstało gniazdo Haszomer Haleumi z Icchakiem Rozensztajnem jako przewodniczącym, który był gotów pociągnąć młodzież w jego szeregi. Osiągnięcia tej organizacji były jednak niewielkie, a jej liczebność – nieduża. Nikt nie wyjechał na placówkę przygotowawczą i z biegiem czasu działalność zamarła.”Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB