Wtorek, 25 czerwca 2019. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Gmina Lubowidz. Wielka turystyczna impreza trzech województw

2016-09-30 09:52:07 (ost. akt: 2016-09-30 14:43:26)

Podziel się:

Trojstyk to miejsce, gdzie łączą się trzy województwa. W sobotę 24 września w to miejsce maszerowali turyści z województw mazowieckiego, kujawsko – pomorskiego i warmińsko – mazurskiego. Gospodarzem imprezy była gmina Lubowidz z wójtem Krzysztofem Ziółkowskim.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Takiej turystycznej imprezy jeszcze w naszym powiecie nie było. Około 300 mieszkańców trzech województw spotkało się w miejscu zwanym trójstykiem. Następnie udali się na rowerach, pieszo, autokarem na integracyjną imprezę w Konopatach.
Impreza dla mieszkańców naszego powiatu rozpoczęła się o godzinie 10 w Lubowidzu. Tu 80 przedstawicieli województwa mazowieckiego, przede wszystkim mieszkańcy gminy Lubowidz i Żuromin wyruszyli na spotkanie z turystami z Górzna (województwo kujawsko – pomorskie) i Lidzbarka (województwo warmińsko – mazurskie).
Grupy wędrowne spotkały się w trójstyku. Stąd wędrowcy udali się do Konopat. Tam zaplanowano imprezę integracyjną. I trzeba przyznać, że na bogato. Podróżnicy mogli posilić się wyrobami myśliwych – pieczoną sarną, wędlinami z dzika, jelenia, sarny, a także grillowaną kiełbasą od lokalnych masarzy, czy ciepłą grochówką.

Na miejscu na turystów czekało wiele atrakcji zorganizowanych przez animatorów z lidzbarskiego M-GDK-u. Dzieci i dorośli wzięli udział w konkursach sprawnościowych z atrakcyjnymi nagrodami. Ponadto swoje stoiska mieli przedstawiciele Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz Stowarzyszenie Wagon Inicjatyw.

Z wydarzenia bardzo zadowolony był gospodarz imprezy wójt Krzysztof Ziółkowski.
- Przystępując do realizacji przedsięwzięcia „Razem do Trójstyku” wpisującego się w przypadającą na dzień 24 września 2016 r. ogólnopolską akcję zainicjowaną przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze pod nazwą „Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna” zachęcającą do wspólnego wędrowania i poznawania walorów krajoznawczych, mieliśmy nadzieję, że uda się zebrać choć niewielką grupę ludzi, którzy aktywnie (niezależnie od aury pogodowej) zechcą spędzić wrześniową sobotę. Jednak okazało się, że takich osób jest całkiem sporo. Zauważyć należy, że rozpiętość wiekowa uczestników podkreśliła międzypokoleniowy charakter wydarzenia i pokazała, że turystyka łączy pokolenia. Ponadregionalny charakter spotkania mieszkańców z trzech województw stał się okazją do nawiązania nowych kontaktów i relacji na gruncie zawodowym jak i towarzyskim oraz zapoczątkował dyskusję na temat wspólnego promowania regionu pogranicza bogatego w niepowtarzalne piękno przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego – ocenił imprezę wójt.
Organizatorami turystycznego święta były Urząd Gminy w Lubowidzu, Stowarzyszenie Wagon Inicjatyw, Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, Miejsko - Gminny Dom Kultury w Lidzbarku oraz Zespół Szkół w Górznie.
Wśród zaproszonych notabli znaleźli się: Ireneusz Rejmus – Wicestarosta Żuromiński, Krzysztof Ziółkowski – Wójt Gminy Lubowidz, Andrzej Szymański – Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń, Michał Zieliński – Przewodniczący Rady Gminy w Lubowidzu, Roman Stankiewicz – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Lubowidz, Janusz Bielecki - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Lidzbark, Przemysław Jakubowski – Nadleśnictwo Brodnica - Starszy Specjalista SL ds. gospodarki leśnej, Jan Jurzyk – Leśniczy - Leśnictwo Bryńsk, Stanisław Czajkowski – Starostwo Powiatowe w Brodnicy – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Radosław Przybylski – Sekretarz Miasta i Gminy Górzno, Jacek Flomborski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark, Piotr Wlizło – Stowarzyszenie Wagon Inicjatyw, Krzysztof Magdziak – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie, Katarzyna Borowska – Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lidzbarku, Robert Sargalski – Zespół Szkół w Górznie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB