Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Delegacja bieżuńska w Ambasadzie Armenii

2016-10-03 12:39:06 (ost. akt: 2016-10-03 12:41:46)
 Goście w Ambasadzie

Goście w Ambasadzie

Autor zdjęcia: fot. ZD

Podziel się:

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Henryk Grześkiewicz, wiceprezes Zbigniew Dobrowolski oraz kierownik Muzeum Jerzy Piotrowski wraz z małżonkami odwiedzili Ambasadę Armenii. Ambasador Edgar Ghazaryan zaprosił swoich polskich przyjaciół na obchody Dni Niepodległości Armenii

Jerzy Piotrowski
redakcja@kurierzurominski.pl

Na zaproszenie Jego Ekscelencji Edgara Ghazaryana –Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Armenii w Warszawie delegacja sierpecko- bieżuńska w osobach Jana Rzeszotarskiego – dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Henryka Grześkiewicza – Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, Zbigniewa Dobrowolskiego – Wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia oraz Jerzego Piotrowskiego – kierownika Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w towarzystwie małżonek wzięła udział w obchodach 25. rocznicy Dnia Niepodległości Republiki Armenii w Warszawie. Uroczystość odbyła się w auli Biblioteki Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu. Licznie zgromadzeni goście – korpus dyplomatyczny, Ormianie mieszkający w Polsce, przedstawicieli kultury i biznesu, politycy, samorządowcy oraz przyjaciele Armenii wysłuchali koncertu klasycznej ludowej muzyki ormiańskiej w wykonaniu orkiestry oraz solistów Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Miłym akcentem obchodów było wręczenie przez Ambasadora Ghazaryana medalu przyznanego przez ministra kultury Armenii Pani Elżbiecie Pendereckiej, za wybitne zasługi w propagowaniu młodych twórców ormiańskich w Polsce i na świecie. Państwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy byli honorowymi gośćmi wieczoru. W swoim przemówieniu J.E. Ambasador, przypomniał m.in. wieloletnią, dobrą tradycję kontaktów polsko- ormiańskich, zwracając uwagę na kształtowanie, szczególnie wśród młodego pokolenia postaw przyjaźni i współpracy, czego przykładem są różnorodne działania w sferze szeroko rozumianej kultury. Ważnym, szczególnie dla Bieżunia elementem całej uroczystości, uwzględnionym też w wypowiedzi Ambasadora, była wystawa pokonkursowa przygotowana przez Muzeum Małego Miasta – „Armenia na wyciągnięcie ręki”, którą oglądać i podziwiać można było w holu Biblioteki. Zapoczątkowana na początku tego roku pomiędzy bieżuńskim muzeum i Ambasadą Armenii w Warszawie współpraca rozwija się wspaniale. Po spotkaniu z Ambasadorem Ghazaryanem w Bieżuniu podczas wernisażu wystawy fotograficznej ks. infułata Stanisława Pindery, kwietniowym koncercie z okazji 101. rocznicy ludobójstwa Ormian przez Turków, następnie odwiedzinach w Ambasadzie laureatów konkursu plastycznego w czerwcu oraz naszej ostatniej wizycie, to jak na parę miesięcy kontaktów bilans znaczący.
Spotkanie zakończyło się przyjęciem, podczas którego degustować można było tradycyjne ormiańskie potrawy i napoje, spotkać przyjaciół, m.in. zaprzyjaźnionego z Bieżuniem Ambasadora Mołdawii Jure Bodruga z małżonką, zrobić pamiątkowe zdjęcia oraz porozmawiać o formach dalszej współpracy z naszymi ormiańskimi przyjaciółmi.
Gwoli kronikarskiej ścisłości wspomnieć należy jeszcze o upominku ufundowanym przez prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Henryka Grześkiewicza– przepięknym albumie „Dziedzictwo wiary” wręczonym gospodarzom spotkania na początku uroczystości oraz Listach Gratulacyjnych Starosty Żuromińskiego Jerzego Rzymowskiego oraz Burmistrza Bieżunia Andrzeja Szymańskiego skierowanych na ręce Ambasadora Ghazaryana, a przekazanych przez kierownika muzeum Jerzego Piotrowskiego.
Życzymy naszym ormiańskim przyjaciołom wielu wspaniałych sukcesów, pokoju, a także dalszego dynamicznego rozwoju ich państwa.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB