Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Poniatowo. Babka ziemniaczana najlepiej smakuje w Poniatowie

2016-10-04 14:17:31 (ost. akt: 2016-10-06 08:15:32)
Organizatorzy we wspólnej zabawie z najmłodszym

Organizatorzy we wspólnej zabawie z najmłodszym

Podziel się:

Tańce, konkursy, zabawa i ucztowanie – to krótka charakterystyka poniatowskiego „Dnia pieczonego ziemniaka”. W ubiegłą sobotę już po raz 11 społeczność Poniatowa zorganizowała tę niezwykłą imprezę.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl


Kartofel, ziemniak, pyra, a nawet podziemna pomarańcza – takie nazwy Polacy nadali bulwie, którą w XVI wieku konkwistadorzy przywieźli do Europy z Ameryki Południowej.
W polskiej kuchni ziemniak znalazł sobie trwałe miejsce. Króluje w wielu polskich potrawach, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego posiłków. Ba, nawet urządzają święta, by czcić kartofla!

Święto pieczonego ziemniaka w Poniatowie
W Poniatowie już po raz jedenasty odbył się „Dzień pieczonego ziemniaka”. Od początku patronką tego wydarzenia jest Przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Michalska.
- Po raz kolejny zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy – mówiła Barbara Michalska, otwierając imprezę.
Uczestnicy przygotowali na początek rzeźby z ziemniaka. W konkursie udział wzięli najmłodsi, ale nie brakowało też dojrzałych rzeźbiarzy, nawet ponadczterdziestoletnich. Twardy orzech do zgryzienia mieli jurorzy: ksiądz proboszcz Krzysztof Stępniak, Barbara Michalska i naczelnik OSP Poniatowo Tomasz Rochowicz. Na szczęście nie musieli rwać włosów z głowy, bo dla wszystkich uczestników starczyło nagród.
Współorganizatorem imprezy było Żuromińskie Centrum Kultury. Na miejscu pojawili się animatorzy oraz dyrektor ŻCK Janusz Kuklewicz. Animatorzy starannie zajęli się dziećmi, a w niektórych konkurencjach również dorosłymi.
Kolejnym współorganizatorem święta była poniatowska Ochotnicza Straż Pożarna. Druhowie zajmowali się sprawami organizacyjnymi oraz obsługą imprezy.
O godzinie 18 na stoły „wjechała” poniatowska babka ziemniaczana. Palce lizać.
W tym czasie rozpalono również wielkie ognisko, w którym można było piec ziemniaki. Na zakończenie uczestnicy bawili się przy dźwiękach muzyki.
Poniatowska impreza jednoczy i integruje mieszkańców wsi. Co roku pojawia się ich coraz więcej. W tym roku do Poniatowa przybyli również goście z Żuromina.
Imprezę swą obecnością uświetnili ponadto proboszcz Krzysztof Stępniak, starosta Ireneusz Rejmus, burmistrz Aneta Goliat, radny Arkadiusz Lewandowski.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zenek #2084307 | 31.0.*.* 9 paź 2016 20:45

  prezes łysieje czy tylko zdjęcie takie niekorzystne?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. szczypior #2082994 | 83.31.*.* 7 paź 2016 22:35

  a czy burak jest gorszy od ziemniaka ???? Na wsi tylko buraki są hehe

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kompan #2080958 | 178.42.*.* 5 paź 2016 13:24

  Kampania wyborcza trwa cały czas a pan ze zdjęcia oficjalnie mówił po wyborach że będzie startował na stanowisko Burmistrza Gminy i Miasta Żuromin. Życzę powodzenia gdyż ta władza w pierwszej połowie swojej kadencji nie sprawdziła się całkowicie. Mają jeszcze dwa lata może w tym czasie pobudują fabryki w strefie ekonomicznej i utworzą tam obiecane 300 miejsc pracy za które bylibyśmy bardzo wdzięczni i szczęśliwi ze skończyłoby się bezrobocie na terenie naszej gminy. Im też życzę powodzenia w realizacji tych przedwyborczych obietnic. Zarówno jedni jak i drudzy obiecali walkę z bezrobociem a wyszło jak zawsze.........................

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. vvv #2080861 | 80.50.*.* 5 paź 2016 11:58

  Szczególnie wagi monopolowej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Rolnik #2080854 | 83.31.*.* 5 paź 2016 11:52

  To jest swoiste święto plonów. Ziemniak jest jednym z ważnych żródeł życia.Dlatego taka impreza nabiera wielkiej wagi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)