Sobota, 23 lutego 2019. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Żuromin. Najbardziej śmierdzące miasto. Medialna walka trwa!

2016-10-07 09:03:46 (ost. akt: 2016-10-07 09:12:25)

Podziel się:

Żuromin ciągle w centrum medialnego zainteresowania. Jeszcze niedawno w Radiu Zet nazwano go najbardziej śmierdzącym miastem Polski. Dziś swój program o Żurominie kręci telewizja TVN. Dziennikarze stacji są bardzo tajemniczy.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl

TVN od poniedziałku kręci materiał o Żurominie. Dziennikarze pojawili się w żuromińskim magistracie. Rozmawiali z burmistrz Żuromina Anetą Goliat. Rozmawiać też mają z mieszkańcami gminy, którzy protestowali przeciw budowie kurników i chlewni.
Udało nam się dotrzeć do dziennikarzy stacji. Niestety, nie są oni zbyt rozmowni i nie chcą nam zdradzić, o czym będzie materiał.
Łatwo się jednak domyślić, że będzie dotyczył gminy Żuromin w kontekście nagromadzenia tu chlewni i kurników.

TVN może pomóc
Zainteresowanie TVN-u problemem Żuromina to dobra wiadomość dla protestujących. Hasła demonstrantów trafią do mieszkańców całej Polski, zwiększą swój zasięg. Zaczną krzyczeć. Na razie protesty trafiały na lokalne łamy. Pisaliśmy o nich w Kurierze, wydarzenia relacjonowały lokalne radia. Słowem, mogły trafić przede wszystkim do władz samorządowych. Niestety, samorządowcy choćby chcieli pomóc mieszkańcom, rozbijali się o twardy mur norm prawnych. Gminnymi uchwałami wójtowie, burmistrzowie i radni nie mogli zażegnać konfliktu umocnionego w ustawach sejmowych. Podstawowym rozwiązaniem problemu odoru jest "ustawa odorowa". Taka mogłaby powstać jedynie w Sejmie RP.

Mieszkańcy są gotowi mówić
Dotarliśmy również do mieszkańców, którzy umówili się na spotkanie z telewizją. Znana z naszych łamów Hanna Szczepankowska chętnie przyjmie ekipę telewizyjną.
- Opowiem im, w jakim pięknym miejscu żyję. Że łosie i sarny przychodzą do mnie na podwórko. Że na skraj łąk przylatują czarne bociany i białe czaple. Niech sami zobaczą, jak tu pięknie. Jakie mamy piękne lasy, trzęsawiska, dzikie łąki. Powiem im jeszcze, że są plany, żeby ten teren zasmrodzić 40 kurnikami – mówi z przejęciem pani Hanna.

Protest zatacza coraz większe kręgi
Protest mieszkańców Żuromina, ale też i Kuczborka i innych mieszkańców naszego powiatu zatacza coraz większe kręgi. Nad problemem powinny pochylić się największe umysły tego kraju. Z naszych źródeł wynika, że niektórzy inwestorzy też chcą szukać kompromisu. Przecież dla nich jest również ważne, żeby żyć zgodnie z ludźmi i żeby móc swobodnie inwestować.
- Musimy siąść przy okrągłym stole i poszukać wspólnych rozwiązań. Taka sytuacja nie tylko nie podoba się protestującym, ale i nam inwestorom. Chcielibyśmy znaleźć rozwiązanie – mówi inwestor, który prosi o anonimowość.
Wydaje się jednak, że w naszym powiecie o kompromis będzie niezwykle trudno. Olbrzymie skondensowanie wielkoformatowych ferm sprawia, że każdy kolejny kurnik, czy chlewnia może być ostatnim gwoździem do trumny tego regionu.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Jabłońska

Komentarze (75) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxx #2111052 | 46.186.*.* 11 lis 2016 18:44

  A jakby wszyscy przeszli na islam?? Chociaż chlewni by nie było:)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zasmucony #2095350 | 83.28.*.* 23 paź 2016 14:49

  1 listopada 1864 r. powstało na ziemiach polskich Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Było drugą na świecie organizacją o takim charakterze. Współpracowali z nią wybitni Polacy, m.in. B. Prus, H. Sienkiewicz i S. Żeromski. Chętnie dziś czerpiemy z ich twórczości, ale ... Właśnie, ale nasi zacni Rodacy byliby ogromnie zdziwieni, gdyby zobaczyli współczesne krajobrazy Mazowsza. Niestety niekoniecznie malowane "zbożem rozmaitem", lecz straszące fermami drobiu i trzody chlewnej. Kiedyś zwierzęta hodowano, a gospodarz podobno w noc wigilijną nawet z nimi rozmawiał. Obecnie mamy "hodowlę przemysłową" (czy to aby nie oksymoron?), okupioną cierpieniem milionów czworonożnych i dwunożnych istnień. Większość z Was powie - przecież są naszym pożywieniem. Tak, tylko czy żyjącym w takich warunkach? Nie widzimy okrucieństwa, bo dzieje się za bramą i za ścianą. W ostatnich latach nasilił się odór ziejący z ferm. Stał się sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Bardzo niedobrego. Zaczęliśmy bać się o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Pomyślmy także o losie naszych "braci mniejszych". Ks. J. Twardowski zauważa: "Wszystkie zwierzęta, cały świat przyrody w bardzo prosty sposób mówią o Panu Bogu, o Jego mądrości, niezawodnym poczuciu piękna (bo trzeba być uśmiechniętym Bogiem Stwórcą, żeby stworzyć i hipopotama i wiewiórkę, i kowalika, który chodzi ogonem do góry!). Czy umiemy patrzeć na przyrodę, jak na wielką księgę mądrości Bożej? Dzisiejszy człowiek patrzy na przyrodę i nieraz widzi w niej kombinat wartości materialnych". Czy te ostatnie można osiągać kosztem cierpienia innych?! Gdzieś zagubił się nasz humanitaryzm, nasze człowieczeństwo. Niezwykle przejmująco pisze o tym John Maxwell Coetzee w powieści "Hańba". Jedną z odmian tytułowej "hańby" jest haniebny stosunek ludzi do umierających w klinice zwierząt. Poruszy każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości. Wielu z nas chodzi do kościoła, więc może warto czasem poczytać Biblię, by dowiedzieć się, że obowiązkiem człowieka jest dbanie o zwierzęta, a nie znęcanie się nad nimi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ja też #2091276 | 94.254.*.* 18 paź 2016 12:10

  Ja też chcę się zapisać do PO a wypisać z kościoła katolickiego bo mnie tam zapisali jako niemowlaka bez mojej wiedzy. PO miała siedzibę gdzieś przy sportowym sklepie ale teraz nie ma tam nic. Gdzie się udać? Zastępca burmistrza ma jakieś stanowisko wysokie w PO to on powinien o tym powiedzieć.Na rok przed wyborami się wybudzi? a co, boi się afery w Warszawce? PO chyba nie jest mafią.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. Zapytanie? #2090922 | 83.9.*.* 17 paź 2016 21:49

   Zamieszkałem w Żurominie kilka miesięcy temu jestem zwolennikiem PO. Chciałbym się zapisać do tej partii. Może ktoś mi poda kontakt do Przewodniczącego Powiatowego PO, lub Gminnego i gdzie jest siedziba władz PO w Żurominie? Bardzo dziękuję wszystkim którzy działają w tej partii i mnie pokierują do szefa. Proszę o numer telefonu lun meila do Przewodniczącego PO.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Brudnice #2090913 | 94.254.*.* 17 paź 2016 21:38

   Pani Goliat obiecała przed wyborami mieszkańcom Rzeżaw i Brudnic, że jak zostanie burmistrzem, to żaden kurnik więcej nie powstanie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (75)