Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Druga komunia znów w czwartej klasie

2016-10-10 14:17:29 (ost. akt: 2016-10-10 14:21:10)
Dla dzieci komunia to duże wydarzenie. Muszą się do niej dużo przygotowywać cały rok. Teraz będą się przygotowywać dwa lata bez przerwy. Najpierw do pierwszej komunii następnie do drugiej fot ej

Dla dzieci komunia to duże wydarzenie. Muszą się do niej dużo przygotowywać cały rok. Teraz będą się przygotowywać dwa lata bez przerwy. Najpierw do pierwszej komunii następnie do drugiej fot ej

Podziel się:

W tym roku szkolnym do drugiej komunii świętej przystąpią uczniowie klas czwartych i piątych. Pierwsza komunia nadal będzie w klasie trzeciej. Dzieci będą je miały rok po roku.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
Jeszcze do niedawna pierwszą komunię miały dzieci w drugiej klasie szkoły podstawowej. Odnowienie przyrzeczeń chrztu, czyli drugą komunię miały dwa lata później. Kościół wprowadził zmiany. Pierwszą komunię mieli trzecioklasiści, a drugą uczniowie klasy piątej.
W tym roku szkolnym dzieci znów czeka zmiana. Dotyczy ona drugiej komunii. Wróciła ona do klasy czwartej. Dlaczego? Powody tej zmiany wyjaśnia nam rzecznik Kurii Płockiej Elżbieta Grzybowska.

Reforma systemu oświaty a komunia święta
- Na koniec minionego roku szkolnego dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Edukacji Narodowej  przygotowuje reformę systemu oświaty w Polsce. Jednym z jej głównych założeń będzie przywrócenie ośmioklasowych szkół podstawowych. W tej sytuacji nie ma już podstaw, aby wiązać uroczystość Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego z zakończeniem drugiego etapu edukacyjnego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Dlatego Biskup Płocki, po zasięgnięciu opinii Diecezjalnej Rady Katechetycznej oraz uwzględniając głosy pochodzące od duszpasterzy oraz rodziców dzieci z terenu diecezji, podjął decyzję, że od tego roku szkolnego ta ważna uroczystość będzie miała miejsce na zakończenie klasy czwartej. W związku z tym w bieżącym roku przygotowanie obejmie dwa roczniki – klasę czwartą i piątą. W ten sposób powrócimy do tradycji zapoczątkowanej jeszcze przez bł. abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego – wyjaśnia rzecznika prasowa Diecezji Płockiej Elżbieta Grzybowska.

Pierwsza komunia w klasie trzeciej
Nie zmienia się natomiast termin sakramentu I komunii. W tym roku przygotowują się do niej trzecioklasiści, a jak będzie w przyszłym roku? Tego jeszcze nie wiemy.
-Uroczystość I Komunii Świętej, zgodnie z obowiązującym programem nauki religii, przewidziana jest na klasę III szkoły podstawowej. Ewentualna korekta tego terminu może nastąpić w perspektywie przyszłości, jednak informacja o tym będzie podana z odpowiednio dużym wyprzedzeniem – informuje rzecznik.

Podsumowując, rok 2017 będzie rokiem wyjątkowym. Obfitować będzie w uroczystości komunijne. Do sakramentu przystąpią trzecio-, czwarto- i piątoklasiści.

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hej #2094989 | 94.254.*.* 22 paź 2016 20:57

  Jak PO klerowi obiecają więcej z budżetu niż PiS dał to będą mogli prowadzić biura nawet w zakrystiach nie za Bóg zapłać oczywiście. I kapłan będzie ich świecił i wychwalał i poprowadzi do wyborów.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PO #2094834 | 79.185.*.* 22 paź 2016 16:42

  Gdzie jest siedziba PO w Żurominie? Kto jest szefem PO w Żurominie?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ktoś #2086766 | 79.187.*.* 12 paź 2016 11:33

  no tak bo kase trzeba z czegoś czerpać... a z kogo najlepiej? z rodziców.... chrzest płacisz, komunia płacisz, bierzmowanie płacisz, ślub płacisz, pogrzeb płacisz... aż dziwne że za spowiedź jeszcze nie biorą.... a jak cię nie stać to kombinuj bo dziecko beż sakramentu zostaje... przez takie krętactwa to ludziom odechciewa się chodzić do kościoła i słuchac tych przebierańców i wolą pomodlić się w domu...

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (9)

  1. Pokręt #2086468 | 94.254.*.* 11 paź 2016 22:45

   Tresura jest coraz większa, a do zorientowanego to chciałem powiedzieć,ze spowiedź nie jest sakramentem, spowiedź to jest doskonała forma donosicielstwa wymyślona po mistrzowsku, lepsza forma niż w socjaliźmie i kapitaliźmie razem wziętych. Wszystko wymyślone przez kościół to kłamstwo dla pieniedzy, poza tym gdyby nie mroczne średniowiecze i zakazywanie nauki oraz postawa przeciwko człowiekowi kościoła bylibysmy sto lat do przodu z nauka, która obecnie kościół również hamuje. I co ważne, bierze ciężkie pieniądze za mocno wątpliwe nauki nieprzestrzegane tak przez księży jak i przez wierzących. Niech mnie ksiądz poprawi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (12)

   1. Japa #2086205 | 178.42.*.* 11 paź 2016 18:58

    A więc wraca stare. Jak to ciężko się od kasy odciąć . I ponownie tresura powraca

    Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (28)