Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Żuromin. „Kurze zagłębie” w TVN

2016-11-02 12:48:12 (ost. akt: 2016-11-02 12:51:25)
Kurniki na terenie gminy Żuromin i całego powiatu były tematem programu Uwaga

Kurniki na terenie gminy Żuromin i całego powiatu były tematem programu Uwaga

Autor zdjęcia: fot. int.

Podziel się:

Powiat żuromiński był bohaterem programu Uwaga! w TVN. Został nazwany „kurzym zagłębiem”. I nic dziwnego. Jak podają dziennikarze TVN – u, mamy tu około 700 kurników, w których jednocześnie hodowanych jest 20 milionów kurczaków.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
Kurnikami licznie powstającymi na naszym terenie zajęli się dziennikarze TVN. Materiał został wyemitowany w poniedziałek 24 października w programie Uwaga! oraz w programie na żywo w TTV „Uwaga po uwadze.”

Problemy mieszkańców
Program rozpoczął się od przejażdżki burmistrz Żuromina Anety Goliat z dziennikarzem TVN. Burmistrz pokazała gdzie jest najwięcej kurników w okolicy. Dziennikarze spotkali się również z mieszkańcami między innymi wsi Rzężawy i Brudnic, którzy opowiedzieli o uciążliwościach związanych z bliskim sąsiedztwem dziesiątek kurników. O problemie mieszkańców mówiła również Zofia Leszczyńska prezes stowarzyszenia „Na pograniczu”, które od dawna zajmuję się uciążliwymi obiektami. Zdaniem Leszczyńskiej problemem jest, bo każdą inwestycję RDOŚ rozpatruje się oddzielnie.
-Tak jakby obok jednej kurzej fermy nic innego nie było – mówiła Leszyńska.
Nikomu nie trzeb przecież tłumaczyć, jaka jest różnica między sąsiedztwem jednego kurnika a mieszkaniem w sąsiedztwie 30 takich obiektów.
O to dziennikarze zapytali właśnie w ochronie środowiska
To nie jest zakres naszych kompetencji. Możemy uwzględnić tylko daną inwestycję – odpowiedziała rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie Agata Antonowicz – jeżeli ocena oddziaływań na środowisko wykaże, że to stanowi zagrożenie dla ludzi, wówczas kolejne inwestycje nie powinny być realizowane.
Raporty o których mowa są opracowywane przez inwestora.
W mojej ocenie np. taki raport i zapis, że uciążliwości zamykają się w granicach działki inwestora jest niepoważny – komentowała burmistrz Aneta Goliat.
Takiemu zapisowi daje wiarę ochrona środowiska.
Dziennikarze spotkali również się z jednym z inwestorów.
Działami zgodnie z przepisami. Jak prawo pozwala, będę stawiał kurniki – powiedział mężczyzna.

Po kilkunastu minutowym reportażu, można było również obejrzeć program na żywo „Uwaga po uwadze” z Brudnic. Wzięli w nim udział mieszkańcy, władze miasta, poseł Waldemar Olejniczak. Mieszkańcy właśnie od posła domagali jak najszybszych regulacji prawnych ograniczających ekspansję kurników i chlewni.
W materiale TVN można zobaczyć zdjęcia pokazujące ogromną ilość wielkopowierzchniowych budynków. Obrazuje to ogromną skalę produkcji drobiu i trzody na naszym terenie. W programie usłyszeliśmy, że na terenie powiatu jest 700 kurników w których jednocześnie może być hodowanych 20 milionów kurcząt.

Komentarze (96) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PARTIA #2126177 | 157.25.*.* 3 gru 2016 10:50

  Czekam ciągle na odpowiedż od psl-owców w sprawie zarobkowania w kurnikach k/Brudnic męża ( usługi elektryczne) Pani B. Michalskiej Przewodniczącej Rady Gminy działaczki psl ?! Chodzi mi o to ile lat tam pracuje i jaki to będzie miało wpływ na planowane niedługo uchwalenie przez Radę Gminy- Planów Zagospodarowania Przestrzennego ? i jakie jest oficjalne stanowisko psl w sprawie "smrodu" ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do nowy #2115711 | 83.24.*.* 18 lis 2016 19:25

  Jak widać tobie już lekarz Pusz w Żurominie nie pomoże. Szukaj sobie innego dobrego fachowca bo już prawie jesteś roślinką chwastem napędzanym przez tych co u władzy. Jak szukasz drugiego takiego samego jak ty do pary do to możesz go znaleźć tu na miejscu. W duecie zawsze raźniej no i jest wsparcie duchowe.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do nowy #2115251 | 83.24.*.* 18 lis 2016 07:50

  A twoja telewizyja trwam i inne dziadostwo tvp1 klerykalne to lepsze od tej komuny niemieckiej? Jedni i drudzy jebią ciemny naród polski w czambuł i się smieją z takich ciemniaków jak ja i ty idioto skończony. ,,Wójt wini Pana a Pan Księdza a nam biednym zewsząd nędza" I co zmieniło się coś przez stulecia w zyciu ciemnego narodu polskiego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pokręt #2113663 | 94.254.*.* 16 lis 2016 09:17

  Dla przypomnienia wyborcom. „Mówię, że to co jest najważniejsze, i co zrobimy bez zbędnej zwłoki, natychmiast, to obniżenie wieku emerytalnego, to podniesienie kwoty wolnej od podatku, i wreszcie to program dofinansowania dla rodzin 500 zł na dziecko. A ci, którzy mówią, że to niemożliwe i tego się nie da zrobić, nie mają racji. Bo to jest możliwe! Wystarczy sięgnąć po opracowania ekspertów” – kandydatka na premiera Beata Szydło 20.06.2015 "To jest moja umowa z obywatelami, to są projekty ustaw, które w ciągu pierwszych dni zrealizujemy. Tutaj jest ustawa dla przedsiębiorców – 15% CIT. Tutaj jest ustawa dająca 500 zł na każde dziecko. Tutaj też jest ustawa: darmowe leki dla ludzi po 75 roku życia. Mamy program Bilion na Rozwój. Mamy też zmiany podatku VAT-u. Kwota wolna od podatku co najmniej 8 tys. Przewalutowanie kredytów frankowych. To są gotowe projekty ustaw. Wystarczy przeprowadzić je przez Sejm, przyjąć, wprowadzić w życie, i to jest możliwe. Polacy zasługują na to. Z prezydentem, z rządem, wspólnie damy radę! Ja tylko powiem, że zaraz na konferencji te projekty pokażę. Słowa "nie da się", "nie można", "nie zrobimy tego" powinny zniknąć z języka polskiej polityki. My mówimy: damy radę!” – Beata Szydło w TVN24 18.10.2015 program 'Kawa na ławę'.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Pokręt #2112616 | 94.254.*.* 14 lis 2016 21:19

  Mało wypowiedzi katolików, mało miłości, czy w tym kraju są tylko panowie z pejsami, władza i pieniądze wam w głowach,tylko jaka władza i jakie pieniądze?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (96)