Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Powiat. Coraz mniej ludzi jest bez pracy

2016-11-03 14:38:21 (ost. akt: 2016-11-03 14:44:31)
Coraz mniej osób z powiatu żuromińskiego szuka pracy

Coraz mniej osób z powiatu żuromińskiego szuka pracy

Podziel się:

Bezrobocie w powiecie żuromińskim spada. Dawno nie było na tak niskim poziomie. Bez pracy jest 2 880 mieszkańców naszego powiatu. To o prawie 600 osób mniej niż na koniec poprzedniego roku.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Na koniec 2015 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żurominie było zarejestrowanych 3 483 osoby bezrobotne. Z końcem września liczba ta spadła. Mieszkańców powiatu bez pracy jest 2 880. To prawie o 600 osób mniej. Stopa bezrobocia jest rekordowo niska i wynosi 18%. Struktura bezrobocia też się zmieniała. Jak informuje dyrektor PUP Żuromin Joanna Hajdas, zmniejszyła się liczba bezrobotnych do 25 roku życia. Zwiększa się natomiast odsetek bezrobotnych po 50 roku życia. Co jest przyczyną
Widać demografię – mówi dyrektor PUP Żuromin Joanna Hajdas – coraz mniej młodych wpływa na rynek pracy na co może mieć wpływ niż demograficzny – dodaje.
W rejestrach osób bezrobotnych jest też coraz więcej kobiet. Jest ich więcej niż mężczyzn.
Mężczyźni częściej podejmują zatrudnienie – mówi Hajdas.
Dużo jest też osób z prawem do zasiłku.
Zdaniem Hajdas, to że bezrobocie jest niższe, może być również efektem kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy musieli zalegalizować swoich pracowników. Ci więc z rejestru PUP zostali wykreśleni. Ponadto PUP realizuje aktywizację bezrobotnych. Skorzystało z niej w tym roku 1 168 osób.
Coraz więcej mieszkańców naszego powiatu zakłada własne małe, często jednoosobowe przedsiębiorstwa. Widać to po ilości składanych wniosków do PUP o dofinansowanie rozpoczęcia własnej działalności . W ramach tego powstaje coraz więcej firm usługowych. Szczególnie dużo remontowo – budowlanych i tych związanych z budownictwem. Zdaniem Hajdas pracodawcy też chętniej zatrudniają, bo otrzymują na to różne dofinansowania
- patrząc na rynek pracy nie jest źle. Ludzie sobie radzą – mówi dyrektor Hajdas

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lolesław #2106225 | 46.112.*.* 4 lis 2016 20:48

  Ha bezrobocie spadło ? chyba przez te staże na 6 miesięcy za 851,63 na rękę w wymiarze 40 godzin gdzie ludzie sa wykorzystywani jawnie, w biały dzień ,zgodnie z obowiązującymi prawami. Skonczcie pierniczyć takie głupoty i zacznijcie ludzi traktować powaznie ,a nie wciskacie ludziom kit w żywe pełne nadzieji oczy !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. zenek #2106001 | 5.172.*.* 4 lis 2016 17:39

   Stopa bezrobocia jest rekordowo niska i wynosi 18%- mówi Hajdas. Bezrobocie w Polsce we wrześniu wyniosło w Polsce 5,7% informuje Eurostat. Mamy 3krotnie większe bezrobocie niż srednia krajowa. Naprawde wielki powód do dumy pani Hajdas. Ciekawe ile bedzie wynosić jak przyjdzie zima i odejdą robotnicy budowlani. I ile by by było jakby nie liczyć stażystów...

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ... #2105562 | 83.6.*.* 4 lis 2016 09:06

   I 300 miejsc pracy się znalazło, a nawet 600. Trzeba wierzyć w obietnice wyborcze. Bo one są po to żeby je składać.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Barabasz #2105552 | 2.150.*.* 4 lis 2016 08:59

   Według pani dyrektor szklanka jest do połowy pełna .Dobry PR trzeba rozpowszechniać, premia pewna.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Pokręt #2105459 | 94.254.*.* 4 lis 2016 07:10

   Szara sfera jest napędem gospodarki i nikt rozsądny jej nie ściga.Popatrzmy na działania rządu. Gdyby rządzący chcieli to zrobić, przez tydzień bezrobotni byliby policzeni i nigdzie by nie pracowali albo straciliby ubezpieczenie lub zasiłki. Z punktu widzenia dochodu do budżetu i rozwoju PKB takie działania są zabójcze. Problem w tym,że takie traktowanie ludzi wpływa hamująco na pracujących legalnie,zwiększa opłaty stałe pracy, zwiększa do granic wytrzymałości wręcz okradanie ludzi. Tego się nie widzi,a słowa,że ludzie sobie lepiej radzą można włożyć między bajki. No bo czy Pani Hajdas wezwała ludzi niepracujących i pytała się,z czego sie utrzymują? Nie, bo z tego nie ma statystyk, jak skreśli kogoś z listy bezrobotnych, tak, jest wpływ na słupki. A od słupków ma premię, nagrody itd. Urząd Pracy to urząd fikcyjnych stanowisk, tutaj nikt mi nie pomógł. Jestem na to dowodem. A że to instytucja bez wykwalifikowanych ludzi świadczy fakt,że nikt z tego urzędu nie otworzył własnej działalności, może się mylę, to proszę poprawić. Ja myślę,że dobrze byłoby zabudować kilka mniejszych wsi kurnikami i chlewniami, ludzi przesiedlic w inne miejsca bez smrodu. I tak należy zadziałać. Obecnie mamy konflikt miedzy producentami a innymi.Może to się zaostrzyć i będzie skutkować nieprzewidywalnymi czynami. W Żurominie już śmierdzi, a będzie jeszcze większe stężenie tego nieprzyjemnego zapachu.Ale to już nie w gestii UP.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (13)