Poniedziałek, 26 sierpnia 2019. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

Zapędzili i policzyli dziki

2016-11-10 08:51:13 (ost. akt: 2016-11-10 08:52:19)
 Inwentaryzację dzików przeprowadzono w październiku
Fot. Jaromir Skrzypecki

Inwentaryzację dzików przeprowadzono w październiku Fot. Jaromir Skrzypecki

Podziel się:

Ponad 200 osób 21 i 22 października wzięło udział w próbnym pędzeniu dzików zorganizowanym m.in. w lasach powiatu mławskiego i żuromińskiego przez Nadleśnictwo Dwukoły. Ogólnopolska inicjatywa, w którą włączyło się nadleśnictwo, ma na celu oszacowanie populacji wspomnianych zwierząt. To wszystko w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się ASF.

Iwona Łazowa
redakcja@kurierzurominski.pl

ASF – ten skrót zna prawie każdy rolnik. Oznacza chorobę - afrykański pomór świń. Obawa przed zakażeniem zwierząt hodowlanych spędza sen z powiek wielu gospodarzom. ASF - to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są (poza dzikami) świnie domowe. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie. Najczęstszym sposobem zarażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Od początku występowania choroby w Polsce (17 luty 2014 r.) do 29 września 2016 r. stwierdzono łącznie 112 przypadków ASF u dzików i 22 ogniska ASF u świń (w województwach: podlaskie – 15, lubelskie – 5, mazowieckie – 2). Kraj, w którym wystąpi ASF, narażony jest na straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli. Jest to spowodowane: upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby, wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń.

Do lasów wyruszyło ponad 200 osób
Podejmowane są działania hamujące rozprzestrzenianie się ASF. Pomocna w tym jest inwentaryzacja dzików zorganizowana przez Ministerstwo Środowiska wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. W całej Polsce zaangażowało się w akcję liczenia blisko 35 tys. osób: pracownicy lasów państwowych, resortu rolnictwa, ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji oraz członkowie Polskiego Związku Łowieckiego.
Akcja odbyła się także w lasach państwowych administrowanych przez Nadleśnictwo Dwukoły, w tym na terenie powiatów mławskiego i żuromińskiego. 21 i 22 października w inwentaryzację dzików zaangażowali się pracownicy Lasów Państwowych i myśliwi z lokalnych kół łowieckich.
W sumie ponad 200 osób przeprowadziło pędzenia próbne na ponad 10 procent powierzchni leśnej nadleśnictwa. Zaangażowali się członkowie 25 kół łowieckich, w tym pięciu z Mławy („Jeleń”, „Jeleń 2”, 'Ponowa”, „Łoś", „Szarak"). Włączyły się też m.in. koła: „Nemrod" Dwukoły, „Łabędź" Bieżuń, „Ostoja Radzanów" Warszawa, „Krzyżówka" Sierpc, „Przyszłość" Sochaczew, „Sarna" Lutocin, „Uroczysko" Trojany, „Sokół" Ciechanów.

ASF u nas nie stwierdzono
Inwentaryzacja pomoże w dokładnym oszacowaniu populacji dzika. Chodzi o zagrożenie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Im więcej dzików na danym terenie tym łatwiej o kontakt z osobnikami chorymi i wzrasta zagrożenie. Jaki był efekt akcji na naszym terenie? - Inwentaryzacja potwierdziła zagęszczenie poniżej 0,5 dzika na kilometr kwadratowy. Należy sądzić, że jest to ilość bezpieczna. Kontakt zwierząt jest ograniczony, dzięki czemu choroba się nie rozprzestrzenia. Na naszym terenie, na sto procent, nie stwierdzono żadnego przypadku ASF – poinformował nas Jaromir Skrzypecki, nadleśniczy z Nadleśnictwa Dwukoły. W dalszym ciągu planują obserwację populacji. Z dotychczasowych danych wynika, że ilość dzików się nie zmienia. - Z obserwacji całorocznej wynika, że na naszym terenie żyje 900 – 1000 dzików i w tych granicach utrzymuje się to od lat - dodaje nadleśniczy.

Populacja dzików rośnie
w innych rejonach


Warto dodać, że według szacunków myśliwych w polskich lasach żyje około 230 tys. dzików. Po okresie wiosenno-letnim liczba ta może być wyższa. Dziki w ciągu roku wyprowadzają nawet po trzy mioty (kilka lat temu był to jeden miot), a w każdym jest po kilka warchlaków. Może mieć to związek ze wzrostem powierzchni upraw kukurydzy. Roślina ta stała się podstawą diety zwierząt. Z obserwacji wynika, że dziki coraz częściej wychodzą z lasów, opuszczają też tereny wiejskie i szukają miejsca w miastach.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB