Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

U nas ZUS Facebooka nie sprawdza

2016-11-17 13:35:37 (ost. akt: 2016-11-17 13:39:18)
Kierownik inspektoratu ZUS w Mławie Mariusz Brzeziński mówi o kontrolach w firmach

Kierownik inspektoratu ZUS w Mławie Mariusz Brzeziński mówi o kontrolach w firmach

Podziel się:

W 2015 r. mławski inspektorat ZUS przeprowadził na ternie powiatów żuromińskiego i mławskiego ponad 500 kontroli dotyczących wykorzystania zwolnień lekarskich. W trzech przypadkach okazało się, że osoby będące formalnie na „chorobowym”, w rzeczywistości pracowały.

Robert Bartosewicz
redakcja@kurierzurominski.pl

Ostatnio w ogólnopolskich mediach pojawiła się informacja jakoby pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mieli zaglądać na nasze facebookowe profile, aby sprawdzić czy rzeczywiście jesteśmy na zwolnieniu lekarskim. To oczywiście metoda nowa, bo ZUS wciąż stosuje te standardowe. - My na Facebooka nie zaglądamy, ale jak zawsze, prowadzimy kontrole – mówi Mariusz Brzeziński, kierownik mławskiego inspektoratu ZUS. Przypomnijmy, że inspektorat w Mławie swoim działaniem obejmuje teren dwóch powiatów – mławskiego i żuromińskiego. W 2015 r. inspektorat wypłacił ponad 25,5 tysiąca różnego rodzaju świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (zasiłków chorobowych, macierzyńskich i świadczeń rehabilitacyjnych) na łączną kwotę ponad 37 mln 400 tys. zł. W 2016 r. natomiast, w okresie od stycznia do lipca była to kwota ponad 23 mln 700 tys. zł.

Nieprawidłowości
w jednoosobowych firmach

- W 2015 r. przeprowadziliśmy 533 kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich – informuje Mariusz Brzeziński. W trzech przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Chodzi o osoby prowadzące jednoosobowa działalność gospodarczą, które podczas przebywania na zwolnieniu wykonywały pracę. Zadecydowaliśmy o zwrocie świadczenia, łącznie na 56 dni, na kwotę ponad 4,5 tysiąca złotych – mówi kierownik inspektoratu. W tym roku natomiast, w okresie od stycznia do lipca przeprowadzono 341 takich kontroli, a nieprawidłowe wykorzystanie zwolnień stwierdzono w dwóch przypadkach, również w jednoosobowych firmach.
Warto podkreślić, że na naszym terenie nowością jest to, że firmy same zwracają się do ZUS-u o przeprowadzanie kontroli. Chcą sprawdzić, czy ich pracownicy nie oszukują podczas wykorzystywania zwolnień. - To wynika z większej świadomości przedsiębiorców w tym zakresie. W 2015 r. o zbadanie zasadności wykorzystania zwolnień zwróciło się do nas 5 firm – mówi Mariusz Brzeziński.

Dostają listy
i maile

Do mławskiego inspektoratu wciąż docierają różnego rodzaju donosy, choć nie jest ich dużo. Urzędnicy dostają listy tradycyjne i maile, ale nie tylko. - W ubiegłym roku dotarła do nas płyta DVD, z nagraniem o długości ponad 30 minut. Przedstawiało ono sąsiada autora nagrania. Sąsiad pracował przy domu. Prawdopodobnie kopał coś pod instalację kanalizacyjną – opowiada nasz rozmówca. Od razu dodaje, że podstawowym kryterium branym uwagę podczas kontroli jest to, czy działalność wykonywana podczas zwolnienia lekarskiego przynosi dochód.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB