Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Wrobieni w żyletki i stringi

2016-11-21 14:33:29 (ost. akt: 2016-11-21 14:35:18)

Podziel się:

Pani Elżbieta myślała, że tanio kupiła stringi, pokrywając tylko koszty wysyłki. Panu Jerzemu w podobny sposób zaoferowano żyletki. Po kilku tygodniach okazało się, że TAK powiedziane przez telefon przekłada się na cykliczną dostawę towarów. Klientom trudno udowodnić, że chcieli skorzystać z jednorazowej oferty. Firmy domagają się zapłaty.

Iwona Łazowa
redakcja@kurierzurominski.pl

Zbytnia ufność i wiara w okazje często staje się źródłem kłopotów. Naciągacze często kontaktują się za pomocą telefonu stacjonarnego. Żerują na emerytach i rencistach. Nabrać się dają też osoby w sile wieku.

Stringi i żyletki
co dwa miesiące

Pan Jerzy jest po czterdziestce. Nie spodziewał się kłopotów, kiedy (kilka miesięcy temu) podniósł słuchawkę swojego telefonu stacjonarnego. Sympatyczna pani namawiała na wypróbowanie „wspaniałych” żyletek oferowanych przez jej firmę. Konsultantka przekonywała, że to prawdziwa okazja. Komplet żyletek wartych 54,80 zł można było według niej otrzymać jedynie za koszty wysyłki - 9,99 zł. Oferta wydała się panu Jerzemu bardzo atrakcyjna. Uznał, że niewiele ryzykuje. Wyraził zgodę. Po pewnym czasie żyletki otrzymał, zapłacił za koszty wysyłki. Myślał, że to koniec. – Zdziwiłem się, kiedy po jakimś czasie znów otrzymałem paczkę z żyletkami. Tej paczki nie odebrałem, bo niczego więcej nie zamawiałem  – opowiada. Przyszło wezwanie do zapłaty… za żyletki. Firma wraz z wezwaniem przesłała informację jakoby pan Jerzy zawarł z nimi umowę na ich dostawę. Każda paczka warta około 50 zł miała przychodzić co dwa miesiące. Pan Jerzy nie przyjmuje kolejnych paczek, a firma domaga się zapłaty.

Reaguj bo
dług rośnie

Oferta towarów w sprzedaży telefonicznej jest dość różnorodna. Pani Elżbieta, kobieta po trzydziestce, skusiła się na damskie stringi, oferowane w cenie wysyłki. Podobnie jak żyletki. Nie zdawała sobie sprawy, że będzie to cykliczna wysyłka. Podobnie jak w przypadku pana Jerzego, co dwa miesiące firma przesyła towar i domaga się zapłaty. Dług kobiety rośnie. Prawnicy radzą, aby nawet małych zobowiązań nie lekceważyć. Nasz dług może zostać sprzedany firmie windykacyjnej. Aby spać spokojnie, lepiej takie sprawy w porę regulować. Stanisław Wikliński - rzecznik praw konsumentów ma teczki pełne podobnych spraw. Nabici w butelkę klienci usiłują się wycofać z umów zawartych pod wpływem chwili. Niełatwo to zrobić bez wsparcia fachowca. Zdaniem rzecznika nawet umowa zawarta przez telefon obowiązuje. Dlatego uważajmy, na co się zgadzamy podczas rozmowy telefonicznej.

14 dni na
rezygnację

Potwierdzenie na piśmie, które jest obowiązkiem przedsiębiorcy, ma znaczenie jedynie przy trybie rozwiązania umowy. Umowa zawarta telefonicznie obowiązuje nawet, jeśli nie podpiszemy nadesłanych dokumentów. Możemy jednak z niej rezygnować. – W sytuacji, gdy przedsiębiorca pisemnie poinformuje o warunkach umowy (wyśle dokumenty) mamy 14 dni na rezygnację z umowy zawartej na odległość. Oczywiście można zerwać umowę po tym terminie jednak czeka nas zapłata kary umownej.

Uważaj, komu
otwierasz drzwi

Zdarza się, że zostajemy wprowadzeni w błąd we własnym domu. Pani Janina otworzyła drzwi swojego mieszkania sympatycznej pani. Przedstawiła się jako pracownica zakładu energetycznego. Zaproponowała zmianę dotychczasowych warunków umowy. Kusiła tańszym prądem. Staruszka zainteresowała się ofertą. Podpisała dokumenty bez dokładnego zapoznania się z ich treścią. Wraz z pojawieniem się rachunków, pół roku później, okazało się, że koszty wzrosły. Sam prąd rzeczywiście był tańszy o… kilka groszy. Pani Janina otrzymuje rachunki od dwóch firm. Ponosi z tego tytułu dodatkowe koszty. Od miesięcy próbuje zrezygnować z umowy, którą podsunęła jej do podpisu konsultantka. Wysłała informację o odstąpieniu od umowy. Firma robi trudności. Uznali, że odstąpienie nie jest tym samym, co wypowiedzenie. Bezwzględnie naliczyli karę umowną za rezygnację z umowy przed terminem.

Przekaż upoważnienie
– uważaj na podpis

Firmy stosują różnie sztuczki, aby uniknąć możliwości bezpłatnej rezygnacji z umowy. Konsumenci sygnalizowali rzecznikowi, że umowa w ogóle do nich nie dotarła. Zdarzają się sytuacje, gdy dokumenty docierają np. w 14 dniu od rozmowy telefonicznej (zawarcia umowy). Konsumenci sygnalizowali, że firmy podrabiają dokumenty. Każdy dokument z naszym podpisem może być do tego wykorzystany. Skanuje się wzór podpisu i wkleja do umowy. Można to udowodnić, ale w sądzie. Warto się przed tym zabezpieczyć. Rzecznik konsumentów radzi do załatwienia naszej sprawy upoważnić inną osobę. Wtedy firma nie będzie posiadać wzoru naszego podpisu. Iwo

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lolesław #2117540 | 164.126.*.* 21 lis 2016 17:50

    Dokładnie do puki prawo pozwala na takie okradanie ludzi będzie to się szerzyło dalej ,po prostu nie ma się komu tym zająć .

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Pokręt #2117444 | 94.254.*.* 21 lis 2016 16:10

    To nie firma sprzedająca pończoszki czy też srebrne monety z JPII jest winna a prawo ustanowione przez naszych parlamentarzystów i to do nich należy kierować rachunki. Niebawem dojdzie do tego,że bez telefonicznej zgody będą przysyłać ludziom artykuły i trzeba będzie płacić, a kto udowodni,że dzwonił bądź nie dzwonił i mówił tak bądź nie mówił?. Komornik zapuka do drzwi albo firma windykacyjna odda do sądu i sąd przysądzi, komornik weźmie z emeryturki, reny itd. A kto temu winien,pisałem, ustawodawca.Ale gdyby tak matke Pana Z. zrobili na szaro to już by takich firm nie było. Co robi Sejm, Senat??? mają kwotę wolną od podatku coś ze 30 tysięcy złotych rocznie i maja wszystko gdzieś. Pani G. I czy II trzeba 5 milionów zapłacić za męża z którym to podobno ciągała się po sądach o alimenty a teraz jest przykładna żonka.I taka jest Polska w niektórych miejscach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz