Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Koło Łowieckie„ Łabędź” w Bieżuniu odznaczone Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej

2016-11-23 12:42:56 (ost. akt: 2016-11-23 12:43:53)
Poczet sztandarowy Koła  Łowieckiego „Łabędź” (Tadeusz Rogowski, Sławomir Pawlicki, Andrzej Kempkowski) odznaczony Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej wraz  z burmistrzem Miasta i Gminy Bieżuń  Andrzejem Szymańskim, prezesem Koła  ks. dr. Piotrem Siołkowski

Poczet sztandarowy Koła Łowieckiego „Łabędź” (Tadeusz Rogowski, Sławomir Pawlicki, Andrzej Kempkowski) odznaczony Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej wraz z burmistrzem Miasta i Gminy Bieżuń Andrzejem Szymańskim, prezesem Koła ks. dr. Piotrem Siołkowski

Podziel się:

12 listopada w Malużynie odbyły się tradycyjne religijno – patriotyczne uroczystości z okazji św. Huberta, patrona myśliwych i leśników.

Na zaproszenie ks. kan. Krzysztofa Kozłowskiego, diecezjalnego duszpasterza myśliwych oraz kapelana okręgu ciechanowskiego przybyły do zabytkowej świątyni poczty sztandarowe 8 kół myśliwskich, 2 sztandary straży z Malużyna i Młocka oraz sztandar Zespołu Szkół w Młocku, samorządowcy, leśnicy, przyjaciele, sympatycy, współpracownicy oraz rodziny myśliwych. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański, rektor Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie dr hab. Leszek Zygner, kierownik Zakładu Rolnictwa WSZ dr inż. Robert Rudziński, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Zbigniew Dobrowolski, radny Ireneusz Myśliwczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki, leśniczy Jan Gadziński z Leśnictwa w Strzegowie oraz piszący te słowa kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Jerzy Piotrowski. Mszę św. Hubertowską koncelebrowali w asyście tria sygnalistów myśliwskich pod kierunkiem Janusza Gocalińskiego z Radzymina, malużyński proboszcz ks. kan. Krzysztof Kozłowski, ks. dr Piotr Siołkowski, prezes Koła Łowieckiego „ Łabędź” w Bieżuniu, pełniący również funkcję proboszcza parafii w Czernikowie na ziemi dobrzyńskiej oraz ks. Marek Dyga, proboszcz parafii w Szwelicach, który wygłosił do zgromadzonych homilię. „Jesteśmy spadkobiercami przepięknych kart historii, ale również autorami nowego rozdziału księgi polskiego leśnictwa i myślistwa” - mówił ks. Marek Dyga. Zwrócił również uwagę, że każdy z nas jest nauczycielem odpowiedzialnej troski za środowisko, ale jednocześnie zachowywania prawidłowej hierarchii wartości, w której na pierwszym miejscu pozostają Bóg i dobro człowieka.(…)„Przyjście Boga na świat odnowiło nie tylko człowieka, ale wszystko, co żyje na niebie i na ziemi, a także przypomniało człowiekowi pierwotne piękno. Dzisiaj Bóg chce nam kolejny raz przypomnieć o wielkości człowieka, ale także o ogromnej odpowiedzialności za ziemię, którą otrzymaliśmy w dzierżawę od Stwórcy. Dzisiejsza Eucharystia to dziękczynienie za leśników i myśliwych - strażników naturalnego porządku w przyrodzie”- akcentował ks. Marek.
Podniosłym momentem Eucharystii było odnowienie przez brać myśliwską przed ołtarzem św. Huberta przyrzeczenia myśliwskiego, według roty odczytanej przez ks. kan. Krzysztofa Kozłowskiego i powtórzonej zgodnie przez zgromadzonych myśliwych: „Ślubujemy przestrzegać sumiennie praw łowieckich, postępować zgodnie z zasadami etyki łowieckiej, zachować tradycje polskiego łowiectwa, chronić przyrodę ojczystą, dbać o dobre imię łowiectwa i godność polskiego myśliwego. Tak mi dopomóż Bóg".
Na zakończenie wspólnej modlitwy wręczono odznaczenia Kapituły Łowieckiej: Złoty Medal Zasługi Łowieckiej Kołu Łowieckiemu „Łabędź” z Bieżunia oraz Janowi Mączewskiemu prezesowi Okręgu Ciechanowskiego, srebrny medal Andrzejowi Czyżowi, a także brązowy Sławomirowi Czyżowi i Stanisławowi Mączewskiemu.
Po Mszy św. uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny. Tam, przy grobie żołnierzy polskich z 1920 r., oddano hołd oraz modlono się w intencji ojczyzny, poległych w obronie Jej wolności oraz myśliwych i leśników, którzy odeszli na wieczne łowy. Spotkanie zakończyła myśliwska biesiada.
Warto zaznaczyć, że Bieżuńskie Koło Łowieckie „Łabędź”, założone w 1974 roku, liczy obecnie 22 członków. W 2014 roku dzięki staraniom łowczego Koła Tadeusza Rogowskiego, zaangażowaniu wszystkich członków oraz wielu sympatyków otrzymało sztandar. Na co dzień zajmuje się dokarmianiem zwierzyny , odstrzałami selekcyjnymi , dbaniem o właściwą gospodarkę leśną, edukacją dzieci i młodzieży, introdukcją bażantów i kuropatw w miejscowych lasach. Ta wielopłaszczyznowa praca została doceniona przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego czego wyrazem jest wyżej opisany medal. Gratulujemy bieżuńskim myśliwym odznaczenia oraz życzymy wielu pięknych chwil spędzonych na łonie przyrody, a także kolejnych ciekawych inicjatyw mających na celu ochronę środowiska. Niech św. Hubert zawsze przypomina o miłości do natury, zwierząt, o poszanowaniu etyki, kultury, tradycji myśliwskiej oraz otacza Was i wasze rodziny szczególną opieką.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB