Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Porady prawnika. Zwrot darowizny po kilku latach.

2016-11-25 08:17:13 (ost. akt: 2016-11-25 08:19:29)

Podziel się:

Termin darowizna w polskim prawie został określony w art. 888 p. 1 kodeksu cywilnego. Artykuł ten wyjaśnia, iż darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia  na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

W życiu codziennym spotykamy się z taką instytucją przy podarowaniu osobie najbliższej samochodu, przepisaniu nieruchomości czy też dokonaniu przelewu bankowego na większą kwotę pieniężną. Każdą taką czynność w polskim prawie można odwołać.
Dotyczy to zarówno darowizny wykonanej, jak i również umowy zobowiązującej, lecz jeszcze niewykonanej. Główną przesłanką dopuszczalności odwołania darowizny jest rażąca niewdzięczność obdarowanego. Ważne jest, że ta niewdzięczność musi nastąpić już po zawarciu umowy darowizny. Nie będzie możliwe cofnięcie darowizny np. zwrotu auta córce, kiedy to córka zachowywała się w stosunku do darczyńcy w sposób sprzeczny z przyjętymi zasadami współżycia społecznego już przed zawarciem tej umowy.
Nigdzie w przepisach nie spotkamy się wprost z wyjaśnieniem znaczenia rażącej niewdzięczności. Poprzez praktykę sądową oraz orzecznictwo Sądów należy rozumieć to w taki sposób, że są to czynności wykonywane przez obdarowanego (mogą to być również zaniechania, nie tylko działania), które to kierowane są przeciwko darczyńcy z góry zamierzonym nieprzyjaznym zamiarem. Chodzi tu głównie o dokonywanie, bądź próby popełniania przestępstw przeciwko samemu darczyńcy oraz naruszania przez obdarowanego obowiązków wynikających ze stosunków osobistych łączących go właśnie z darczyńcą. Przykładowo: odmowa udzielenia pomocy w czasie choroby, zaniedbywanie osoby nieporadnej czy też wręcz znęcanie się czy dokonywanie przemocy psychicznej na darczyńcy. W przypadku zaistnienia takich przesłanek, darczyńca posiada możliwość dokonania odwołania darowizny w przeciągu roku od dnia w którym dowiedział się o dokonanym przez obdarowanego akcie niewdzięczności. Wiele osób posiada błędne rozeznanie i uporczywie twierdzi, iż po roku od otrzymania darowizny nie mogą już jej utracić. Otóż, oczywiście, że mogą i to notabene w każdej chwili.
Odwołanie darowizny musi zostać wykonane na piśmie i doręczone obdarowanemu. Jeśli mimo tego obdarowany nie dokona zwrotu darowizny nie pozostaje nic innego jak z taką sprawą udać się, w przeciągu roku od niewdzięczności obdarowanego, do Sądu.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kap one #2122369 | 188.146.*.* 28 lis 2016 11:32

  Dobrze że jest taki człowiek i o tym pisze. Pzdr

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. On #2121843 | 83.6.*.* 27 lis 2016 17:17

  Zapraszam na stronę mecenasa: www.moj-adwokat.pl

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tomek #2121088 | 87.205.*.* 26 lis 2016 09:50

  Dobrze wiedzieć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ?? #2121041 | 94.254.*.* 26 lis 2016 08:05

  A to ciekawe, ciocia może odebrać chałupę? to ja leżę jak stoję, muszę ciocię z piwnicy na salony targnąć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz