Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Bo cię wrzucę na "fejsa"

2016-11-25 08:21:21 (ost. akt: 2016-11-25 08:27:58)
Młodzież często nie wie jak poradzić sobie z problemem nękania w sieci
Fot. Archiwum KŻ

Młodzież często nie wie jak poradzić sobie z problemem nękania w sieci Fot. Archiwum KŻ

Podziel się:

Młodzież niemal nałogowo korzysta z portali społecznościowych. Z przeprowadzanych badań wynika, że wielu nastolatków spędza przed monitorem dużo ponad 3 godzinny dziennie. Dostęp do sieci w telefonach powoduje, że wielu z nich praktycznie cały czas jest on-line. Co robią? Niestety. Często nic dobrego.

Bo cię wrzucę na "fejsa" - grożą sobie także uczniowie szkół. To realna możliwość ośmieszenia na portalach społecznościowych i za pośrednictwem sieci komórkowych. Zjawisko to pojawiło się w dobie Internetu. Cyberprzemoc godzi w bezpieczeństwo, prowadzi do tragedii.

Hejtowanie, wyzywanie
i zastraszanie

Słyszymy o ofiarach takiego ośmieszania. O ludziach tak zastraszonych i znękanych, że robią sobie krzywdę. Wśród dzieci i młodzieży obserwuje się takie przejawy przemocy w świecie wirtualnym jak: ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy poniżanie za pomocą Internetu lub telefonu komórkowego. Sprzyja temu anonimowość. Sprawcy cyberprzemocy podszywają się pod swoją ofiarę na portalach społecznościowych, na blogach, w wiadomościach e-mail lub komunikatorach, włamują się na konta (np. pocztowe, w portalu społecznościowym), konto komunikatora, publikują oraz rozsyłają filmy, zdjęcia albo informacje, które kogoś ośmieszają, tworzą obraźliwe strony internetowe lub blogi, piszą obraźliwe komentarze na forach, blogach, portalach społecznościowych to tzw. hejtowanie.

Młodzież doświadcza
stalkingu i gróźb

Wiele młodych osób twierdzi, że w ciągu dnia, dzięki sieci w telefonie komórkowym, praktycznie cały czas jest on line tzn. nie wylogowują się z portali przez cały dzień. Za najbardziej niebezpieczny w Internecie młodzież uważa stalking, włamania na konta oraz groźby. Ofiary cyberprzemocy przeżywają trudne sytuacje. To także izolacja i wykluczanie z klasy czy grupy znajomych, ośmieszanie, wyzwiska i dokuczanie w świecie realnym, poza cyberprzestrzenią. Rówieśnicy niestety rzadko potrafią ująć się za ofiarą. Najczęściej, z obawy przed wyśmianiem lub wykluczeniem, wolą przyłączyć się do sprawcy lub sprawców przemocy albo pozostać z boku.

Milczysz? Godzisz się
na cyberprzemoc

Często sprawca uporczywego nękania czuje się bezkarny. Jednak policja w razie potrzeby potrafi go namierzyć. Na cyberprzemoc są odpowiednie paragrafy. Wyczerpuje znamiona wielu przestępstw, w tym m.in.: znieważanie, naruszenie wizerunku, włamanie na profile/konta, groźby karalne, stalking, nawoływanie do nienawiści oraz do popełnienia czynów karalnych. Sprawca zostanie ukarany pod warunkiem, że ofiara zgłosi nękanie organom ścigania. Okazuje się, że mamy z tym problem. Niektórzy cierpią w samotności. Jednak coraz więcej osób zwraca się o pomoc.

Dziecko zamyka się
w pokoju z internetem

Co mogą zrobić rodzice by chronić dziecko? Ważne jest określenie ścisłych reguł korzystania z Internetu oraz edukacja dziecka dotycząca zagrożeń i bezpiecznych zachowań. Rodzicom przyda się trochę wiedzy w tym zakresie. Policja radzi zadbać o instalację programów filtrujących oraz kontrolę rodzicielską. Warto ściśle kontrolować czas jaki nasza pociecha spędzana przy komputerze. Sprawdzajmy z kim dziecko rozmawia na swoim profilu, jakich słów używa, co go interesuje. Komputer powinien stać w miejscu, w którym rodzic bez problemu może sprawdzić czym zajmuje się dziecko. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której dziecko zamyka się w pokoju i resztę dnia spędza tam sam z Internetem, bez żadnego zainteresowania ze strony rodzica.
Iwona Łazowa


Stałeś się ofiarą pamiętaj
>Powiedz o problemie bliskiej, dorosłej osobie, która Cię wysłucha. Wytłumacz sytuację rodzicom.
>Nie usuwaj materiału dowodowego tj. zdjęć, wiadomości e-mail, wpisów na komunikatorach, wiadomości sms, mms będą konieczne w prowadzonym przez Policję postępowaniu.
>Powiadom policję groźby karalne i stalking to poważne przestępstwo.


ZA NĘKANIE GROZI KARA
Kodeks Karny - art. 190a.
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB