Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Zmiany – tak, rewolucja – nie. Protest nauczycieli

2016-11-25 08:29:21 (ost. akt: 2016-11-25 08:33:20)
Ponad setka Związkowców z powiatu żuromińskiego protestowała przeciwko zmianom w systemie oświaty fot. ZNP Żuromin

Ponad setka Związkowców z powiatu żuromińskiego protestowała przeciwko zmianom w systemie oświaty fot. ZNP Żuromin

Podziel się:

Ponad setka nauczycieli z powiatu żuromińskiego manifestowała przeciw reformie oświaty. Sporą grupę z nich stanowili nauczyciele gimnazjów. To ich przede wszystkim dotkną zmiany oświatowe,

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.plW ubiegłą sobotę 19 listopada w Warszawie odbyła się manifestacja członków Związku Nauczycielstwa Polskiego przeciw reformie oświaty. Oprócz nauczycieli w akcji wzięli udział samorządowcy, rodzice i zwykli obywatele. W sumie manifestacja zgromadziła 35 tysięcy Związkowców oraz kilka tysięcy przeciwników reformy. Manifestujący uważają, że zmiany proponowane przez Minister Annę Zalewską są złe. Mimo fatalnej pogody w strugach deszczu manifestujący wysłuchali wystąpień : rodziców, młodych nauczycieli, ekspertów, samorządowców oraz przedstawicieli koalicji „Nie dla chaosu w szkole”, a także posłów opozycji o tym, że proponowane zmiany nie są dobre dla uczniów.
Przeciwnicy proponowanych zmian mówili jednym głosem: zmiany tak, rewolucja nie – informuje prezes żuromińskiego ZNP Marzena Więckowska.

Ponad setka manifestujących z powiatu
Z Żuromina wyjazd zorganizował Oddział Powiatowy ZNP. Wzięła w nim udział ponad setka nauczycieli i pracowników niepedagogicznych z kilku szkół powiatu żuromińskiego. Najliczniejszą grupę stanowili nauczyciele z gimnazjów: Gimnazjum z Lutocina Zespołu Szkół Nr 1 i Nr 2 z Żuromina, Zespołu Placówek Oświatowych z Kuczborka , Zielonej i Bieżunia oraz Zespołu Szkół z Lubowidza. Byli również nauczyciele ze szkół podstawowych oraz dyrektorzy

- To na nich i samorządach spocznie decyzja jak wprowadzić zmiany i jak wytłumaczyć nauczycielom dla których nie wystarczy godzin. Bo że tak się stanie to wszyscy dyrektorzy i samorządowcy nie mają złudzeń. Mimo zapewnień resortu edukacji i rządu, że zwolnień nie będzie, to reformatorzy chyba nie wiedzą, co mówią. Rzeczywistość, która jest w naszych szkołach najlepiej znają dyrektorzy i samorządowcy a oni mówią co innego – komentuje Marzena Więckowska.

Zdaniem prezes ZNP zmiany dotkną szczególnie dzieci
Wracamy tylko do 8 lat w jednym budynku, w którym maluchy i 15 latkowie będą na jednym korytarzu, w jednej szatni, w toalecie, czy świetlicy a także dzielić sale gimnastyczne na zajęciach wychowania fizycznego. Czy tego chcą rodzice dla swoich 6, 7, 8 , 9 letnich dzieci. Czy rodzice mają świadomość, że ich dzieci będą krócej korzystały z bezpłatnego dowozu, bezpłatnego podręcznika czy obiadu w stołówce. Czy rodzice maja świadomość,że proponowana liczba godzin z przedmiotów takich jak geografia, biologia, chemia, fizyka w klasach od V –VIII jest znacznie mniejsza – mówi Więckowska - Dziwne jest , że mówi się o rozwoju polskiej technologii, nauki, o wynalazkach, i konkurencyjności na rynku międzynarodowym a jednocześnie ogranicza się liczbę godzin przedmiotów ścisłych. gdzie logika i sens.
Zdaniem Więckowskiej rodzice będą musieli posyłać dzieci na korepetycje, żeby wyrównać braki w wiedzy swoich dzieci
- Rodzicu 6 -klasisty czy wiesz, że twoje dziecko po VIII klasie idąc do szkoły średniej będzie konkurowało z uczniem klasy III gimnazjum, gdzie przedmioty takie jak :geografia, biologia, fizyka i chemia realizowało tylko 18 godzin w tygodniu w stosunku do dziecka gimnazjalnego 25. Proszę wskazać, gdzie ta dobra zmiana - informują Związkowcy - Dziękuję tym wszystkim, którzy pojechali z nami na manifestację, dyrektorom, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym oraz rodzicom. Spełniliśmy swój obowiązek.

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. n-l ZNP-owcow #2128062 | 95.40.*.* 5 gru 2016 23:23

  Broniarz podpisuje list wzywający do obalenia demokratycznie wybranej władzy. Jak to skomentujecie koleżanki i koledzy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. qwerty #2123758 | 77.255.*.* 30 lis 2016 07:49

   Jaki to protest? To wycieczka do Warszawy, żeby móc sobie pochodzić po Krakowskim Przedmieściu itp. i zrobić zdjęcie na tle Zamku Królewskiego z parasolami w dłoniach!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (28) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Adam #2123640 | 46.215.*.* 29 lis 2016 21:33

   Prawda, co tu niektórzy piszą. Chodziłem do 8 klasowej podstawówki, potem do technikum. O korepetycjach w moich czasach nie słyszałem. Teraz to powszechne i w gimnazjach i średnich. Nie sądzę, żeby młodzież była głupsza niż kiedyś...

   Ocena komentarza: warty uwagi (28) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Jarek #2123311 | 83.31.*.* 29 lis 2016 13:43

   Jareczku jesteśmy Ci wdzięczni że zająłeś się tym tematem i zaprowadzisz porządek w temacie oświaty. Mam nadzieję jako matka nie skończy się ta reforma tylko na powstaniu ośmioklasowej szkoły. Przywileje to były za komuny minęło 25 lat a oni mają wszystkie komunistyczne przywileje. Tak dalej być nie może.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Jak #2122811 | 94.254.*.* 28 lis 2016 19:59

   Jak zwykle,rządzący chcą kasy i ją maja, każda opcja, od prezydenta po radnego, kazdy wyciąga łapy po kasę, zlikwidować takie państwo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (34)