Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Żuromin. Nie chcą siedzieć w kapciach przed telewizorem

2016-11-29 13:35:49 (ost. akt: 2016-11-29 13:38:11)
 -Ludzie, którzy do nas przychodzą są nastawieni na zdobywanie wiedzy, chcą się czegoś dowiedzieć – mówi prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Halina Mrozek.

-Ludzie, którzy do nas przychodzą są nastawieni na zdobywanie wiedzy, chcą się czegoś dowiedzieć – mówi prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Halina Mrozek.

Autor zdjęcia: fot. Ewa Jabłońska

Podziel się:

Emerytura nie musi być to czas wyłącznie siedzenia w ciepłych kapciach przed telewizorem. Osoby po skończeniu pracy zawodowej mogą nadal być aktywne, spotykać się z ludźmi, zdobywać wiedzę. Takie możliwości daje Uniwersytet Trzeciego Wieku -My nie siedzimy przed telewizorem– mówi prezes żuromińskiego UTW Halina Mrozek

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żurominie funkcjonuje od trzech lat. Od początku cieszy się sporą popularnością. Należą do niego osoby, które nie pracują już zawodowo i mają ponad 50 lat. Co ważne muszą być zainteresowane zdobywaniem wiedzy i ciekawe świata. Do żuromińskiego UTW należy około 60 osób. Przede wszystkim są to kobiety. Nie wiele z nich przekracza siedemdziesiąty rok życia. Zdecydowana większość ma od 55 do 65 lat. Biorą udział w zajęciach i spotkaniach, w ramach których zdobywają nową wiedzę i umiejętności.
- Ludzie, którzy do nas przychodzą są nastawieni na zdobywanie wiedzy, chcą się czegoś dowiedzieć – mówi prezes Stowarzyszenia Uniwersytet trzeciego Wieku Halina Mrozek.

Wykłady dla wszystkich
Jak tłumaczy nam prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku tematyka wykładów organizowanych dla członków UTW jest związana z ich wiekiem i sytuacją życiową. Odbywają się więc zajęcia z prawnikiem, lekarzami specjalistami, policjantami psychologami, nauczycielami uniwersyteckimi, podróżnikami, z członkami Żuromińskiej Grupy Historycznej. Ich uczestnikom przekazywana jest wiedza na temat chorób osób starszych, zdrowego trybu życia, zdrowia psychicznego czy bezpieczeństwa. Prowadzone są zajęcia z rękodzieła, fotograficzne, kursy komputerowe, nauka języków obcych, gimnastyka, były warsztaty z kreatywności. Uczestnicy spotykają się nie tylko na zajęciach. Biorą udział w wycieczkach np. do teatru, muzeum, na basen, organizują sobie spotkania przy ognisku czy rajdy nording walking.
U osób starszych ważna jest kwestia zagospodarowania czasu wolnego. Spotykanie się z ludźmi w podobnym wieku, wspólnych zainteresowań – mówi Halina Mrozek - zapobiega to depresji, która dla starszych osób jest bardzo groźna. Ludzie zostają wykluczeni, zostają w domu. Telewizja nie rekompensuje tego co może dać rozwój intelektualny.
Prezes stowarzyszenia podkreśla, że osoby starsze nie mogą się zamykać w domu, ograniczać kontaktów z ludźmi. Dobrym sposobem na aktywność jest właśnie Uniwersytet Trzeciego Wieku
-My nie siedzimy przed telewizorem– mówi Mrozek - integracja starszych osób, wyjście z domu to jest najważniejsze. Rozwijamy się wszechstronnie. Trzeba tylko chcieć.
Do Uniwersytetu może należeć każdy. Pierwszeństwo mają jednak osoby z terenu gminy Żuromin. Trzeba tylko chcieć wyjść z domu.

Nie ma sprawdzianów, egzaminów kartkówek. Nikt nikogo nie ocenia

To praca na cały etat
Organizacją zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku zajmuje się przede wszystkim prezes stowarzyszenia Halina Mrozek. Tak się stara wszystko zorganizować, żeby koszty były jak najmniejsze a zajęcia atrakcyjne. Nie jest to łatwe.
- Jest to praca na cały etat, ale bez wynagrodzenia – mówi Halina Mrozek.
Stowarzyszenie utrzymuje się przede wszystkim ze składek członków. Te nie są wysokie. Dodatkowo pieniądze są pozyskiwane z Urzędu Gminy i Miasta Żuromin oraz ze Starostwa Powiatowego. Dowolne kwoty wpłacają tez sponsorzy. W przypadku wyjazdów lub organizacji wyjazdów, dodatkowo koszt ponoszą sami uczestnicy. Zawsze jednak uczestnictwo w takich zajęciach jest dobrowolne.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wyrazy #2126796 | 94.254.*.* 4 gru 2016 06:53

    Szacunku dla Pani Mrozek za organizację UTW i co ważne, w artykule nie wymieniła Pani kapelana co mnie szczególnie cieszy.Z nim spotkania straciłyby sens, jeśli jednak są, to proszę je przerwać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. przyszly sLuchacz #2126416 | 94.254.*.* 3 gru 2016 16:43

    tak trzymać Pani Rektor

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz