Poniedziałek, 22 lipca 2019. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Nie będzie obwodnicy. Welencowi smutno

2016-12-02 15:04:24 (ost. akt: 2016-12-02 15:09:41)
Janusz Welenc jest zawiedziony brakiem zaangażowania burmistrz Żuromina w budowę drugiej obwodnicy miasta

Janusz Welenc jest zawiedziony brakiem zaangażowania burmistrz Żuromina w budowę drugiej obwodnicy miasta

Podziel się:

W poprzedniej kadencji samorządowej władze miasta i powiatu mówiły o powstaniu drugiej obwodnicy Żuromina. Teraz były starosta Janusz Welenc pyta burmistrz Żuromina co w tej sprawie zostało zrobione.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Janusz Welenc złożył interpelację do burmistrz Żuromina Anety Goliat odnośnie budowy obwodnicy południowo – wschodniej Żuromina. Otrzymał odpowiedź w tej sprawie i na sesji Rady Powiatu ją przeczytał radnym. Z pisma wynika, że burmistrz przeprowadziła analizę założeń porozumienia z Zarządem Województwa Mazowieckiego dotyczące pierwszej części budowy tej obwodnicy. Samorząd Żuromina, miałby zapłacić odszkodowania za 16 hektarów gruntów pod inwestycje, które uwzględnia koncepcja budowy obwodnicy. Jak wyjaśniają w piśmie władze miasta, ze względu na ograniczone możliwości finansowe, samorząd nie przewiduje w najbliższym czasie zaciągania zobowiązań i składania deklaracji.

Czytając między wierszami i dosłownie realizacja tej inwestycji zdaniem władz miasta jest nierealna – mówił Janusz Welenc - środki unijne na budowę dróg wojewódzkich będą do roku 2020, to jeżeli nie skorzystamy z tej możliwości to realizacja inwestycji będzie nie do osiągnięcia przez następne 3 pokolenia mieszkańców.
Welenc jest niezadowolony z takiej decyzji burmistrz Żuromina
Ze smutkiem przyjąłem tę odpowiedź – mówił Welenc – liczyłem na to.
Jak mówił były starosta, że żeby wykupić 8 hektarów gruntu pod obwodnice po np. 35 czy 40 złotych zametr, to potrzeba jest 3,2 miliony złotych. Jego zdaniem warto zainwestować tyle w inwestycję o wartości 60 – 70 milionów. Koszt budowy obwodnicy zostałby pokryty przez Zarząd Województwa. Ta droga natomiast, spowodowałaby mniejszy ruch samochodów ciężarowych w mieście.
To oznacza, że to co mamy uzgodnione wcześniej i robiliśmy z poprzednim burmistrzem Żuromina zostało zaprzepaszczone. Chciałbym się w tym miejscu mylić i że jest to chwilowe odstąpienie od porozumienia – mówił Welenc.
Jak zauważył Welenc jest to odpowiedź burmistrz a nie radnych.
- To jest odpowiedź burmistrz, nie wiem na ile radni się tym interesują i na ile widzą potrzebę budowy obwodnicy. Radnym powinno zależeć, bo występują w imieniu wszystkich mieszkańców – mówił Welenc.
Sprawę skomentował wicestarosta Ireneusz Rejmus
Wszystko co źle, to radni a co dobrze to pani burmistrz, nie chciałbym żeby radni powiatowi wpisywali się w taką formułę, bo to nie prawda – mówił wicestarosta – nie wszystko co się dzieje źle to wina radnych – skomentował Rejmus.
W ubiegłym tygodniu na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Miejskiej, burmistrz poinformowała o decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego w związku z budową drugiej obwodnicy Żuromina. Okazuje się, że nie ma możliwości zawarcia w tej sprawie porozumienia między Zarządem a Gminą Żuromin, ponieważ inwestycja ta nie jest ujęta w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Mazowieckiego na lata 2016 – 2039.

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxx #2133750 | 94.254.*.* 12 gru 2016 22:49

  Chyba autor tekstu jest na TY z p. Welencem. Pełna profesura p. Jabłońska.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Szczęśliwy #2128156 | 178.42.*.* 6 gru 2016 08:30

  Jestem szczęśliwym mieszkańcem Żuromina. Kiedy czytam jak to powstanie druga nitka obwodnicy przy współpracy gminy i powiatu a przy tej nitce zapewne następna strefa ekonomiczna i kolejne fabryki a za tym kolejne setki miejsc pracy. Posiedzimy pogadamy 10000zł co miesiąc dostaniemy ciemny lud pobajerujemy a czas płynie. Minęły dwa lata a na trenie nic nie drgnęło ani w sprawie obwodnicy a ni w sprawie strefy ekonomicznej. Będziemy was rozliczać z czynów a nie z obietnic.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Baz #2127108 | 89.66.*.* 4 gru 2016 18:18

  Dobrze, że nie powstanie. Nie będzie głupich rozwiązań jak przy cmentarzu. Chyba pijany planista był.

  Ocena komentarza: warty uwagi (27) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. normalny #2127106 | 94.254.*.* 4 gru 2016 18:18

   Były starosta roni łzy, że są opóżnienia w sprawie drugiej nitki obwodnicy miasta i wina też leży po stronie obecnych władz, które zetknęły się z tym problemem dwa lata temu, natomiast p.Welenc miał czas przez ponad 15lat, aby tą obwodnicę wykonać, tym bardziej, że jako działacz psl pwinien mieć wielkie poparcie w urzędzie marszałkowskim, który miał na ten cel fundusze. Pragnę zauważyć, że aktualna obwodnica to jedyna duża inwestycja wykonana w okresie 15 lat rządzenia powiatem. Pomijam drobne poprawy stanu dróg w tym okresie na terenie powiatu. Obecny wicestarosta zamiast konkretnie powiedzieć, co do do tej pory zrobiło w tej sprawie starostwo, to zgodnie ze swym stylem działania winę przełożył na gminę. Panowie- tak się nie tworzy poprawy na rzecz miejscowego środowiska.Nie widać w tym żadnej ambicji, aby w końcu zarówno władze powiatowe jak igminne zostawiły po sobie jakiś dorobek

   Ocena komentarza: warty uwagi (34) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. 123 #2127031 | 95.49.*.* 4 gru 2016 15:49

   przepiękny budynek w centrum żuromina to zasługa welęca. co tam obwodnica

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (28)