Wtorek, 2 czerwca 2020. Imieniny Erazma, Marianny, Marzeny

Rada Powiatu apeluje w sprawie kurników i chlewni

2016-12-05 14:37:13 (ost. akt: 2016-12-05 14:48:07)
Rada Powiatu apeluje w sprawie chlewni i kurników

Rada Powiatu apeluje w sprawie chlewni i kurników

Autor zdjęcia: fot. ej

Podziel się:

Rada Powiatu Żuromińskiego przyjęła apel w sprawie nadmiernej koncentracji kurników i chlewni na terenie naszego powiatu. Nie obyło się bez dyskusji na temat licznie powstających inwestycji i polskiego prawa.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Zarząd Powiatu Żuromińskiego zaproponował radnym przyjęcie apelu dotyczącego koncentracji wielkofermowej hodowli na terenie powiatu żuromińskiego. Powstanie takiego apelu uzasadniał starosta Jerzy Rzymowski
W 2013 roku rada poprzedniej kadencji przyjęła podobny apel, ale z marnym efektem. Koncentracja ferm i trzody chlewnej przez te 3 lata, tak się nasiliła, że my jako Rada Powiatu nie możemy zostać obojętni – mówił starosta Jerzy Rzymowski – impulsem do zaproponowania apelu było również spotkanie w starostwie z przedstawicielem sanepidu, służb weterynarii, ochrony środowiska, straży pożarnej. Są silne obawy wystąpienia epidemii afrykańskiego pomoru świń. W okolicach Szczecina pojawiła się także ptasia grypa.
Starosta przedstawił również dane dotyczące produkcji na terenie naszego powiatu
Trudno o precyzyjne dane ale szacuje się, że na naszym terenie w skali roku produkuje się 100 milionów sztuk brojlerów, około 250 tysięcy tuczników o 1,5 miliarda jaj – poinformował Jerzy Rzymowski.

Apel do poprawki
Radni do treści apelu mieli uwagi.
- Ja bym dopisał, żeby wykonawca raportów środowiskowych nie był wybierany przez inwestora tylko przez organy – proponował Marek Budzich.
Jeden z punktów dotyczy zakładów utylizacji, przecież zakłady utylizacji jeżeli będą na naszym terenie to będą jeszcze bardziej zanieczyszczać środowisko. - Przecież takie zakłady zanieczyszczają bardziej niż 10 ferm – mówił Tomasz Karolweski.

Winne są przepisy

Radni rozmawiali również na temat przepisów dotyczących powstawania ferm i chlewni.
Administracja wykonuje przepisy, cały problem polega na tym, że nie ma przepisów – mówił radny Ryszard Dobiesz – mamy studium uwarunkowań ale zgodnie z ustawą studium uwarunkowań nie jest aktem prawa miejscowego, nie jest źródłem prawa na które ja się mogę powołać w decyzji i odmówić. Wystarczy w ustawie napisać, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jest aktem prawa miejscowego i zgodnie z konstytucją jest aktem prawa – mówił radny Dobiesz.
O przepisach prawa mówił również radca prawny starostwa Waldemar Zabłocki. Jego zdaniem raport środowiskowy potrzebny inwestorowi do uzyskania pozwolenia na budowę, może napisać każdy a nikt nie jest w stanie zbadać tego raportu
Wójt odmawia wydania decyzji środowiskowej, inwestor odwołuje się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jeżeli raport nie jest sprzeczny z ustawą o ochronie środowiska, nie jest sprzeczny z planem i Naturą 2000 to inwestycja może być realizowana – mówił radca prawny Waldemar Zabłoski – wójt wydając decyzję środowiskową działa w imieniu samorządu gminnego czyli mieszkańców, to jest wspólnota, dobro chronione tych ludzi. Inwestor odwołuje się w SKO zmienia decyzję i gmina nie może tego zaskarżyć. Dochodzi do absurdu bo nie może własnego interesu bronic – mówił Zabłocki.
Radny Janusz Welenc przypomniał, że po epidemii ptasiej grypy powstał raport w którym zawarto kilkanaście punktów dotyczący zmian legislacyjnych. Starosta miał dostać narzędzia
Po to powołaliśmy powiaty, żeby dać instrumentarium a nie po to żeby odebrać kompetencje samorządowi – mówił Welenc – staroście zostały szkoły, drogi, szpital najczęściej nierentowny i bezrobocie.

Apel po poprawkach
Ze strony radnych padły różne propozycje dotyczące zmiany treści apelu. Proponowano również odłożenie jego podjęci ana kolejna sesję. Po to, żeby był czas na jego pracownie. Jednak starostom zależało na jak najszybszym go podjęciu. Jerzy Rzymowski tłumaczył, że chodzi tylko o zasygnalizowanie problemu. Podczas krótkiej przerwy w obradach poprawiono treść apelu, zgodnie z propozycjami radnych. Apel został przyjęty jednogłośnie.

Treść
Z treści apelu wynika, że radni chcą między innymi podpięcia przez władze państwowe działań legislacyjnych w zakresie przepisów prawa z zakresu ochrony środowiska oraz prawa budowlanego dotyczących zmniejszenia nadmiernej koncentracji wielkofermowej hodowli ferm drobiu
i trzody chlewnej na terenie całego kraju w tym Powiatu Żuromińskiego. Apel trafi do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Środowiska, Ministra Rozwoju, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, senatora z okręgu wyborczego nr 39 oraz posłów z okręgu wyborczego Nr 16.

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PPP #2351496 | 5.172.*.* 15 paź 2017 20:54

  Dlaczego kurnikarzy i chlewniarzy nie opodatkuje się tak samo jak innych prowadzących działalność gospodarczą , dlaczego nie płacą podatku dochodowego w stosunku do dochodów, dlaczego nie płacą opłat za wprowadzanie do atmosfery tyle środków trujących

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kap łan #2146353 | 94.254.*.* 30 gru 2016 18:03

  Ukochani w najwyższym,podejmijcie uchwałę, by kurnikarze zatrudniali ludzi legalnie, a taka uchwałę powinna rozpatrzeć inspekcja pracy. pracownicy zadowoleni sa bardziej opiekuńczy dla swojego pasterza.Przeczytałem,że byli tam starostowie, to mamy kilku?czy vicek jest starostą?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Rada Powiatu Żuromińskiego przyjęła apel #2144600 | 5.172.*.* 28 gru 2016 13:30

  No to za przyjęcie korzyści majątkowej... Apel to nie byle co! Jest Jasnogórski, poranny, wieczorny, południowy itp Ale żeby go zaraz przyjmować?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. tempelrider #2135014 | 37.248.*.* 14 gru 2016 11:36

  http://www.tvp.info/27873479/12122016-18 00 znowu temat pojawił się w tv

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Murzyn #2133096 | 94.254.*.* 12 gru 2016 02:34

  Uważajcie radni powiatów oraz gmin w Polsce, na rynku tanieje kakao co bezpośrednio przekłada się na wzrost cen paliw w Polsce.Ta zależność opisana jest skomplikowanym wzorem ekonomicznym,którego nie będę przytaczał.Podam fakt, wiosna cena LPG 1,5 obecnie 2,3zł za jeden litr.I kto by pomyślał,że afrykańskie plantacje kakaowca mają ścisły związek z Polskimi rafineriami?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (51)