Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Debata z policjantami

2016-12-07 12:06:39 (ost. akt: 2016-12-07 12:09:30)
W ŻCK odbyła się debata o bezpieczeństwie fot. EJ

W ŻCK odbyła się debata o bezpieczeństwie fot. EJ

Podziel się:

O bezpieczeństwie na drogach, osiedlach, w miastach i na wsiach powiatu żuromińskiego mówili policjanci na kolejnej debacie. Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w piątek 25 listopada.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Celem debaty było podsumowanie realizacji wniosków, zgłoszonych przez mieszkańców podczas spotkania z policjantami w lutym. Ponadto mieszkańcy mogli zgłosić kolejne sugestie i elementy, które wymagają poprawy. Mówiono o bezpieczeństwie na drogach oraz o dwóch aplikacjach „Moja komenda” oraz „Mapie zagrożeń bezpieczeństwa”. Debata odbyła się w Żuromińskim Centrum Kultury. Zgromadzonych gości przywitał zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Żurominie podinsp. Dariusz Wieczorek. Wśród nich byli między innymi burmistrz Żuromina Aneta Goliat, Przewodniczący Rady Powiatu Żuromińskiego Piotr Budzich, burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański oraz przedstawiciele innych samorządów i instytucji. Dariusz Wieczorek przedstawił strukturę Komendy Powiatowej policji w Żurominie. Mówił o liczbie policjantów oraz o tym jak wiele osób ostatnio odeszło z pracy w Komendzie.

Policyjne aplikacje
St. asp. Piotr Ruszkowski opowiedział o dwóch aplikacjach. Aplikacja „Moja komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Znajdziemy tam także potrzebne informacje na temat dzielnicowych. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Aplikacja zawiera także dane teleadresowe wszystkich komend i komisariatów. Może z łatwością wyznaczyć trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Można ją zainstalować bezpłatnie, pobierając ją ze Google Play.
„Moja komenda” jest rewelacyjnym rozwiązaniem do kontaktu między społeczeństwem a policją – mówił funkcjonariusz policji.
Dzięki „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa” w bardzo łatwy sposób każdy może zgłosić miejsce i rodzaj zagrożenia. Wszystko odbywa się przez internet i anonimowo. Policjanci w ciągu kilku dni sprawdzą co się w tym miejscu dzieje.

Bezpieczeństwo na drogach
Na temat bezpieczeństwa na drogach powiatu żuromińskiego mówił Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego asp. sztab. Jan Składanowski. Przez 10 miesięcy 2016 roku na drogach naszego powiatu doszło do 22 wypadków. Była jedna ofiara śmiertelna, 21 osób zostało rannych. Odnotowano 196 kolizji drogowych. W 2015 roku, było 18 wypadków, 1 ofiara śmiertelna i tyle samo osób zostało rannych.
Główną bolączką naszych kierujących jest przekraczanie prędkości – mówił asp. sztab. Jan Składanowski.
Przyczynami wypadków i kolizji jest również nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy nieprawidłowo wykonywane manewry. W 2016 doszło również do 4 wypadków, gdzie kierujący nie ustąpił miejsca pieszemu. W dwóch przypadkach na oznakowanym przejściu. Jak poinformował Składanowski, przez 10 miesięcy funkcjonariusze ujawnili 3,5 tysiąca wykroczeń, z czego połowa dotyczy przekroczenia prędkości
Staramy się walczyć z tym zagrożeniem, z tymi negatywnymi zachowaniami – mówił kierownik Składanowski.
Dwudziestu siedmiu kierowców straciło prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie o ponad 50 km/h dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym. Policjanci zatrzymali również uprawnienia do kierowania pojazdami za stworzenie realnego zagrożenia na drodze. W przeciągu 10 miesięcy z tego powodu z dokumentami pożegnało się 15 kierowców.
Powiat żuromiński jest jednym z bezpieczniejszych powiatów. Nie ma takiego powiatu żeby była tylko jedna ofiara śmiertelna. Dla mnie to jedna za dużo. W w innych powiatach jest ich więcej – podsumował Składanowski.

Mniej zgonów
Zastępca Komendanta podinsp. Dariusz Wieczorek przypomniał licznych zgonach młodych ludzi.
Podejrzewaliśmy , że część z nich związana jest ze środowiskiem narkotykowym, nie wszystko się potwierdziło – mówił Wieczorek.
Jak mówił Dariusz Wieczorek w tym roku był jeden taki przypadek. Policja podejrzewała, że zgon młodego mężczyzny może być związany z przedawkowaniem narkotyków. Badania wykazały jednak, że miał ponad 4 promile alkoholu we krwi, środków odurzających nie znaleziono. Wieczorek dziękował także prasie za artykuły dotyczące zgonów i problemu narkotykowego
Czasem trzeba przejść terapię szokową, sięgnąć dna, żeby się od niego odbić i artykuły prasowe wpłynęły, nie tylko na młodych ludzi ale także na ich rodziców – mówił Wieczorek.
Mieszkańcy mogli składać wnioski. Tych nie było dużo. Dotyczyły między innymi braku oświetlenia na dworcu w Żurominie oraz pijących alkohol w sklepach.

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. BS #2129104 | 94.254.*.* 7 gru 2016 14:02

    A gdzie Ci mieszkańcy - pustawo jakoś.

    Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)