Piątek, 5 czerwca 2020. Imieniny Bonifacego, Kiry, Waltera

Żuromin. Za błąd urzędu zapłacą rolnicy

2016-12-09 08:49:54 (ost. akt: 2016-12-09 09:03:11)
Większość radnych była przeciw uchwale zaproponowanej przez burmistrz. Natomiast jednogłośnie przyjęli stawkę podatku rolnego na 2017 rok fot. ej

Większość radnych była przeciw uchwale zaproponowanej przez burmistrz. Natomiast jednogłośnie przyjęli stawkę podatku rolnego na 2017 rok fot. ej

Podziel się:

Żuromiński magistrat pobierał od rolników podatek w nieodpowiedniej wysokości. W efekcie rolnicy będą musieli zapłacić więcej. Władze miasta chcą to jednak mieszkańcom zrekompensować . W przyszłym roku stawka podatku będzie dużo niższa.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni mieli podjąć dwie uchwały dotyczącą naliczania podatku rolnego. Jedna dotyczyła stawki podatku na bieżący rok a druga na rok przyszły.
Jak się okazało rolnicy otrzymali złe decyzje. Podatek rolny był naliczony w nieodpowiedniej wysokości. Uchwały dotyczące kwoty podatku rolnego powinny być podejmowane przez radnych każdej gminy pod koniec każdego roku. Taki podatek jest naliczony na podstawie ceny skupu żyta. Jeżeli radni nie podejmą takiej uchwały podatek jest naliczony według stawki jaką ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Z zasady jest tak, że stawka zaproponowana przez GUS jest wyższa i żeby rolnicy płacili mniej rady podejmują uchwały obniżającą tą kwotę.
Żuromińska Rada Miejska takiej uchwały w ubiegłym roku nie podjęła. Urząd nie przygotował odpowiedniego projektu uchwały. Rolnikom zostały jednak wydane decyzje. Wysokość podatku naliczono według uchwały podjętej na rok 2015. Tak robić nie można. Podatek rolnikom naliczono według stawki 40 złote za 1 dt żyta. Powinien on być naliczony według stawki podanej przez GUS czyli 53,75 złote.

Na sesji długo dyskutowano na ten temat. Burmistrz zaproponowała Radzie aby ta podjęła uchwałę ustalającą stawkę podatku, która by obowiązywała na 2016 rok. Nie kryła, że urząd popełnił błąd
- To jest nasz błąd. Uchwała powinna być przyjęta wcześniej, ktoś przeoczył – wyjaśniała burmistrz Aneta Goliat – zwracamy się do państwa o przyjęcie tej uchwały. Nasza intencją jest, żeby podatek rolny był obniżony. Nie chcielibyśmy sięgać po dodatkowe pieniądze do kieszeni podatników.

Wątpliwości radnych

Radni jednak mieli wątpliwości co do sposobu rozwiązania tego „przeoczenia” urzędników. Nie byli pewni czy podjęcie uchwały pod koniec roku coś zmieni. W myśl zasady „prawo nie działa wstecz”. Radca prawny urzędu tłumaczył, że tak można. Przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Michalska przedstawiła wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który mówi o tym, że nie powinno się stosować działania prawa podatkowego wstecz. Przewodnicząca kontaktowała się również z Regionalną Izbą obrachunkową. Tam powiedziano jej, że decyzja należy do radnych ale będzie musiała być jeszcze sprawdzona. Radny Wiesław Dobies stwierdził, że uchwała zostanie uchylona przez wojewodę.
- Po obu stronach pojawiają się wątpliwości. Szczególnie dotyczące tego czy uchwała ma większe prawdopodobieństwo, że zostanie uchylona czy nie. W mojej ocenie jest większe prawdopodobieństwo, że zostanie uchylona – mówił radny Wiesław Dobies.

Innego zdania był radny Andrzej Staroń. Powiedział, że radni powinni podjąć uchwałę obniżająca podatek na 2016 roku, bo nie mają nic do stracenia
- Powinniśmy podjąć uchwałę obniżającą ceny skupu żyta z datą wsteczną działamy na rzecz rolników, próbując nie obciążać ich dodatkowymi kosztami. W tym momencie jako rady nie mamy nic do stracenia, bo te pieniądze nie wpłynęły do budżetu, nie będą musieli rolnicy ich płacić, nie obciąży to ich budżetu. Działamy w imieniu mieszkańców – mówił Andrzej Staroń – jeżeli decyzja okaże się zła, to i tak rolnicy będą musieli zapłacić stawkę GUS – owską. To jest jedyne ryzyko.
- Mamy obiekcje natury prawnej. Kto za to odpowiada ?- pytał radny Waldemar Bukowski.- Ja na pewno nie – dodał radny.

Dziewięć osób przeciw
Aneta Goliat nie przekonała radnych do podjęcia uchwały obniżającej podatek w 2016 roku. Tylko dwóch radnych było za jej przyjęciem a 9 przeciw. Dwie osoby wstrzymały się od głosu.
Bardzo żałuję, że nie chcieliście państwo wszyscy pomóc nam w naprawieniu tego co zdarzyć może się każdemu – skomentowała wyniki głosowania burmistrz Aneta Goliat – błędy zdarzają się każdemu ale nie każdy potrafili się do tego przyznać. Dziękuję tym wszystkim, którzy myślą podobnie jak my.
W związku z wynikami głosowania burmistrz zaproponowała większe obniżenie podatku rolnego na 2017 rok. Na przyszły rok GUS ustalił kwotę 52,44 złote za 1dt zboża, czyli podatek od hektara ziemi wynosi 131,10. Burmistrz zaproponowała radzie, żeby kwotę skupu żyta obniżyć do 26,25 złotych. Czyli za hektar ziemi w 2017 roku rolnicy zapłacą 65,63 złote.
- Chcemy zrekompensować rolnikom to co musimy im zabrać, ponieważ państwo nie chcieliście pomóc nam i rolnikom – mówiła burmistrz.
Goliat zapowiedziała również, że pracownik, który doprowadził do tego zaniechania poniesie konsekwencje. Co do stawki podatku na 2017 rok, radni nie mieli wątpliwości. Jednogłośnie przyjęli propozycję burmistrz.

Co dalej
Obecnie Urząd Gminy i Miasta w Żurominie jest na etapie unieważniania decyzji podatkowych wydanych na 2016 rok. Jak to będzie wyglądało w praktyce jeszcze nie wiadomo.
- Chcemy tak wszystko zorganizować, żeby to było jak najmniej uciążliwe dla płatników podatku – mówi zastępca burmistrza Żuromina Michał Bodenszac.

Komentarze (65) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. żydziak #2137135 | 94.254.*.* 17 gru 2016 12:35

  Ja się znam na chłopach jak mało kto, to najbardziej pazerna kasta społeczna jak górnicy,lekarze,nauczyciele,prokuratorz y,sędziowie. A inni ludzie maja obniżane podatki, ci co maja firmy to co, bez względu na zarobki odprowadzają zus i podatki.Chłop straci dostaje odszkodowanie,chłop ma 13 kurników i jest na krus a krus raz na 3 miesiące 150 zł, i do lekarza śmiga, do sanatorium śmiga, kościoły budują najlepiej z moich. Ty mi warchole polityki nie wciskaj tylko patrz na społeczeństwo i na cwaniaczków tacy jak chłopi,radni,wójtowie,starostowie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xxx #2137042 | 83.6.*.* 17 gru 2016 09:30

  Żydziak ile ci płacą za mącenie. Pierwsza metoda bąkocwaniaczków to plucie i szczucie. Jeżeli to nie pomaga to zaśmiecają forum.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. żydziak #2136855 | 94.254.*.* 16 gru 2016 19:58

  Ja uważam,że nie popełniono błędu,zboże wycenia Urząd a rolni płaci, a co to?u nas zboże tańsze? kupisz od chłopa coś taniej? sprzedaja dwa razy drożej i jeszcze im mało, za dopłaty maja po dwa samochody, telewizory po 40 cali i laptoki, których nie potrafią obsługiwać. Idź, kup świniaka, to zaraz mówi po 5 zeta za kilo plus vat, vat to dla niego 25 groszy w zaokrągleniu więcej, a gdzie go odprowadzają?zus-u nie płacą, i wszędzie węszą.Za mordę uch,za mordę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Płacący #2136367 | 178.42.*.* 16 gru 2016 04:30

  Jako rolnik jestem bardzo zbulwersowany zaistniałą sytuacją. Jak ktoś kto podejmuje sie odpowiedzialności za całą gminę i miasto może popełniać takie błędy. Jeżeli ktoś napisze za ostry komentarz swojego niezadowolenia zaraz zgłoszenie do prokuratora. Dlatego tak spadła ilość komentarzy. Efekt jest odwrotny bo władza czytała pochwały i krytykę na swój temat i mogła wyciągać wnioski zarówno pozytywne jak i negatywne. a teraz tylko słyszy obsranych przydupasów którzy po przegranych wyborach przez PSL w Powiecie i PO=WZU w Gminie przejdą na stronę zwycięzców czyli PiS-u i na drugi dzień zapomną o poprzedniej władzy a stanie się to dlatego gdyż popełnianie takich błędów jak wyciąganie przez władzy niewiedzę pieniędzy z kieszeni podatników nic ich tak nie zaboli jak płacenie na tych którzy się do tego przyczynili. Czas płynie szybko a nawet bardzo szybko i nie bawm musimy pożegnać te nieudolne władze które zrobiły nam mieszkańcom tyle krzywd i przez które pośrednio i bezpośrednio cierpimy my nasze dzieci i wnuki. Koniec kadencji bardzo blisko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. za błąd redaktorka... #2136087 | 5.172.*.* 15 gru 2016 18:21

   ...zapłaci gazeta

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (65)