Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Bieżuń. Młodzi poeci nagrodzeni

2016-12-09 13:24:39 (ost. akt: 2016-12-09 13:28:13)
Gala wręczenia nagród w konkursie poetyckim w Bieżuniu

Gala wręczenia nagród w konkursie poetyckim w Bieżuniu

Autor zdjęcia: fot. Ewa Jabłońska

Podziel się:

Zakończyła się kolejna, już dwudziesta pierwsza edycja konkursu poetyckiego. W Muzeum Małego Miasta, młodym poetom wręczono nagrody.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Wojewódzki Konkurs Poezji im. Stefana Gołębiowskiego jest organizowany od dwudziestu jeden lat. Co roku jego finał odbywa się w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Data finału konkursu nie jest przypadkowa. Gala wręczenia nagród odbywa się w rocznicę urodzin bieżuńskiego poety i tłumacza Horacego Stefana Gołębiowskiego.

Gala w Muzeum


W tym roku w 116 rocznicę urodzin Stefana Gołębiowskiego, 25 listopada Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu miało wielu gości. Oprócz laureatów, w muzeum gościli: Burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański, przedstawiciel parlamentu RP Magdalena Bednarz – asystentka poseł Anny Cicholskiej, Joanna Jucewicz – Morawska Dyrektor Wydziału Zdrowia i Edukacji Starostwa, Teresa Nowotczyńska – Boczek wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ciechanowie, Roman Kochanowicz Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Sławomir Kosin Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu, Grzegorz Jabłoński Dyrektor LO w Bieżuniu, Aleksandra Kępa Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gościszce, Małgorzata Kraśniewska Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu, Henryk Grześkiewicz oraz Zbigniew Dobrowolski – Prezesi Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, Aleksander Domeradzki prezes ZKRP i BWP, ks. dr Piotr Siołkowski Prezes Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieżuniu, Anna Łubińska Prezes Bieżuńskiego Klubu Seniora „Nad Wkrą”, Adam Witkowski Kierownik Terenowego Zespołu Doradczego w Żurominie oraz miłośnicy poezji. Gości przywitał szef Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Jerzy Piotrowski. Następnie, zgodnie z tradycją finału konkursu, delegacji bieżuńskich gimnazjalistów została przekazana wiązanka kwiatów, którą złożono na grobie poety. Oprawa muzyczna w tym roku był wyjątkowa. Goście mieli okazję posłuchać koncertu fortepianowego. Muzyk Tadeusz Dyda z Malborka, zaprezentował autorskie interpretacje znanych utworów kompozytorów polskich i zagranicznych.

Nagrody za najlepsze wiersze

Punktem głównym spotkania w muzeum było wręczenie nagród laureatom konkursu oraz wysłuchanie nagrodzonych wierszy. Wiersze odczytali uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych oraz Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu.
Już dwadzieścia jeden razy, od dwudziestu jeden lat, przyszło mi czytać, oceniać i przeżywać wiersze – mówił Wiktor Mieszkowski, przewodniczący jury konkursowego – cieszę się, że piszecie, że jakoś wam się jeszcze chce. Podejrzewam, że to pisanie odbywa się poza waszymi codziennymi obowiązkami, że coś w was siedzi takiego lirycznego.
W tym roku w XXI Wojewódzkim Konkursie Poezji im. Stefana Gołębiowskiego wzięło udział 130 zestawów wierszy. Nagrody wręczono w dwóch kategoriach wiekowych.
Zostały ufundowane przez firmę CEDROB S.A, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegaturę w Ciechanowie, Starostwo Powiatowe w Żurominie, Burmistrza Miasta i Gminy w Bieżuniu, Koło Łowieckie „Łabędź”, Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Żurominie oraz Firmę J. M. Lotus Jerzy Wronowski.
Za rok kolejna edycja konkursu

Laureaci konkursu

Uczniowie szkół podstawowych
I nagroda – Antonia Rychlewska uczennica Szkoły Podstawowej nr 41 im. St. Staszica w Warszawie
II nagroda – Daria Brodowska uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie
III nagroda – Natalia Duda uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Radomiu
Wyróżnienie – Natalia Krystkiewicz uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej w Mławie oraz Natalia Jaroszewskiej uczennica Szkoły Podstawowej w Małej Wsi
Młodzież starsza:
I nagroda – Anna Maria Kobylińska studentka Uniwersytetu Warszawskiego
II nagroda – Andrzej Jagiełłowicz uczeń XLIV LO w Warszawie
III nagroda – Julia Barbachowska uczennica ZSO nr 2 w Brwinowie
Wyróżnienie – Kinga Kalisz uczennica Gimnazjum nr 1 w Żurominie, Aleksandra Sadkowska uczennica LO w Żurominie, Joanna Faustyna Dąbrowska uczennica VIII LO w Warszawie, Sara Ghazaryan uczennica Gimnazjum nr 1 w Żurominie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB