Poniedziałek, 23 kwietnia 2018. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Kuczbork. Skarga radnego Leszka Safuryna na wójta Grzybickiego

2016-12-13 13:26:20 (ost. akt: 2016-12-13 13:29:47)
Radni głosują nad wnioskiem działki nr114.

Radni głosują nad wnioskiem działki nr114.

Podziel się:

Radni większością głosów uznali, że skarga na wójta Jacka Grzybickiego jest bezzasadna. Leszek Safuryn uważa, że wójt nie przestrzega ustawy o samorządzie terytorialnym.

W proponowanym porządku obrad oprócz przyjęcia uchwał z XIX Sesji RG podjęto uchwały między innymi w sprawie: obniżenia cen skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zlokalizowanych w rejonie miejscowości Olszewko, Mianowo, Nidzgora ,gmina Kuczbork -Osada, Sarnowo, Chodubka, Gościszka oraz Bagieniece Małe i Duże. Zmiana uchwały budżetowej, ustalenia inkasentów oraz wynagrodzenia za inkasa podatku rolnego,leśnego i podatku od nieruchomości. Radni zgodnie przyjęli, że inkasentami będą sołtysi. Przypominamy, że sołtysi w Gminie Kuczbork – Osada dostają stały ryczałt miesięczny w wysokości 140zł niezależnie czy biorą udział w posiedzeniach Rady Gminy czy nie.

Radny skarży Wójta i wysyła na szkolenie.


Na podstawie art.227 Kodeksu postępowania administracyjnego radny Leszek Safuryn złożył skargę na Jacka Grzybickiego - wójta gminy. Przedmiotem skargi jest : „naruszenie praworządności poprzez nieprzestrzegania postanowień ustawy o samorządzie gminnym jak też postanowień statutu gminy Kuczbork-Osada” - czytamy w skardze. -” Zarzucam panu Wójtowi nie eliminowanie a wręcz powoływanie się na dokumenty posiadające wady prawne w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Mławie z wniosku pana przewodniczącego rady gminy. Wójt jako jedyny reprezentuje Gminę na zewnątrz (potwierdza to rozstrzygnięcie z dnia 13 listopada 2012 roku NSA(sygn.IOPS3/12). Wójt gminy w odpowiedzi na skargę klubu radnych „Wspólne Dobro” do WSA w Warszawie przekłada uprawnienia przewodniczącego rady gminy nad uprawnienia swoje do reprezentowania gminy na zewnątrz zagwarantowane w usg”. (pisownia oryginalna).
W skardze czytamy dalej: „Wójt nie jest uprawniony do oceny działalności samorządowej radnego, gdyż w ten sposób chce wpłynąć na swobodę wykonania mandatu radnego. Każdy jest zobowiązany do przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej - Wójt również jako organ samorządowy. Uważam ze Wójt z kierownictwem gminy nie rozumie,że gmina musi wszystko robić zgodnie z prawem. Wydaje mu się że bycie Wójtem pozwala rządzić ot tak po prostu, może by Wójta wysłać na szkolenie z prawa administracyjnego przynajmniej będzie to względnie tanie i pozwoli działać gminie w jakiś uporządkowany sposób”. Tak skończył swoją skargę radny Leszek Safuryn. Skarga została przez radnych odrzucona.

Działka nr 114 na sprzedaż
Radni 10 głosami po raz kolejny odrzucili prośbę mieszkańca gminy Jakuba Krawczyka o wykupienie działki nr 114 która stanowi drogę gminną. Sprawa zabudowy przez Krawczyków na drodze ciągnie się już od ponad czterech lat. Ciekawą propozycję zgłosił radny Jerzy Milewski, który podał kilka projektów zagospodarowania tej działki. Między stworzenie ścieżki rowerowej (droga spełnia takie warunki) lub ścieżki dydaktycznej a nie jej sprzedaży.

Wiesław Paszta

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB