Sobota, 21 października 2017. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Zdarzyło się wczoraj…

2016-12-30 08:52:43 (ost. akt: 2016-12-30 08:56:36)

Mija rok 2016. W pamięci mamy sukcesy i porażki naszych ulubionych sportowców, ulubionych klubów. Wszystko, zdarzyło się niedawno. Jakby to było wczoraj. Przypomnijmy sobie, co działo się na sportowych arenach Żuromina, powiatu, Mazowsza, Polski, Europy i Świata. Wszystko z udziałem naszych lokalnych herosów.

Michał Osiecki
m.osiecki@kurierzurominski.pl

Kamil Łebkowski numerem jeden wagi piórkowej w Polsce
Kapitalny rok za Kamilem Łebkowskim. Żurominianin nie znalazł pogromcy w 2016 roku. Zaliczył wyśmienity występ w jednej z najlepszych organizacji MMA na świecie, World Series of Fighting. Podczas gali odbywającej się w Tokio brutalnie znokautował Yoshihiro Koyame. Potrzebował do tego nieco ponad czterech minut. Co, więcej. „Bomba” kapitalnie zaprezentował się także polskiej publiczności. Podczas gali Fight Exclusive Night w hali Gdynia Arena 13 sierpnia pokonał znanego z walk dla organizacji UFC Piotra Hallmanna. Żurominian aktualnie uznawany jest za najlepszego zawodnika w Polsce w swojej kategorii wagowej.

Mariusz Grotkowski z medalami dużych imprez
Kapitalne wyniki w trójboju siłowym osiągał Mariusz Grotkowski. Początek nie należał jednak do udanych. Podczas Mistrzostw Europy w trójboju klasycznym w Estonii Polak wrócił bez medalu. Zajął piąte miejsce. Później było już tylko lepiej. Grotkowski zdobył srebrny medal mistrzostw Europy w trójboju siłowym w odmianie sprzętowej w czeskim Pilznie. Zajął siódme miejsce podczas Mistrzostw Świata w trójboju siłowym, które odbyły się w Orlando w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Grotkowski w trzech bojach – przysiadzie, wyciskaniu sztangi leżąc oraz martwym ciągu osiągnął wynik 725 kilogramów, czym ustanowił rekord życiowy. Do miejsca medalowego zabrakło 37,5 kilograma. Ponadto zdobył złote medale Mistrzostw Polski w trójboju klasycznym oraz w odmianie sprzętowej.

Siatkarki na złoty medal
Klaudia Margalska, Weronika Trzeciak, Katarzyna Niderla, Paulina Sobolewska i Milena Montowska złotymi medalistami Mistrzostw Polski kadetek z zespołem LTS Legionovia Legionowo. Paulina Sobolewska najlepszą zawodniczką kategorii kadetek w Polsce, a Milena Montowska najlepszą rozgrywającą. To był kapitalny turniej wychowanek Rosario Lubowidz. Rosną nam kolejne gwiazdy. Co więcej, dwie kadetki były wiodącymi postaciami LTS-u w kategorii juniorek. Katarzyna Niderla i Paulina Sobolewska oraz Katarzyna Jędrzejewska, także wychowanka Rosario, zdobyły złoto w wyższej kategorii. Żeńska siatkówka oblana została złotem. Pod koniec bieżącego roku gruchnęła kolejna informacja - Katarzyna Niderla została powołana do reprezentacji Polski.

Medale w taekwon-do
Toruń był szczęśliwym miejscem dla żuromińskich zawodników taekwon-do. Aż dziewięć medali - w tym jeden złoty, trzy srebrne i pięć brązowych z Mistrzostw Polskiej Federacji Taekwon-do trafiło do zawodników z Żuromina. Jedyne złoto dla żurominian zdobyła Kornelia Turowska. Dwa srebra z Torunia przywiózł Michał Stańczak. Srebro i brąz trafiło do Szymona Liszewskiego. Brązowe medale zdobywali także Szymon Mync, Konrad Czapliński i Natalia Komorowska.

TeoGOLczyk, czyli rok pod znakiem wzlotu
Pierwsza połowa roku dla Łukasza Teodorczyka nie była dobra. Kontuzje, brak gry w Dynamie Kijów, co owocowało brakiem powołania do reprezentacji Polski na Euro 2016. To musiało boleć żuromińskiego snajpera. Mimo, że został Mistrzem Ukrainy ze swoim klubem postanowił go opuścić. Transfer do Anderlechtu (czasowy, wypożyczenie) był strzałem dziesiątkę. „Teo” pokazał, ze jest świetnym snajperem. Jest w czołówce strzelców w Europie – na równi z gwiazdą FC Barcelony Lionelem Messim (mają po 23 gole, bez względu na rozgrywki), a ustępuje tylko Edisonovi Cavaniemu z PSG. Jest ulubieńcem kibiców, jest na ustach europejskiej prasy. Interesują się nim kluby z Anglii, Włoch, Niemiec. Wrócił do reprezentacji Polski. Dał świetną zmianę w meczu z Rumunią, zdobył gola przeciwko Słowenii. Druga połowa roku, bezsprzecznie, należy do niego.

Mini Euro w Żurominie

W 2016 roku pamiętano także o sporcie powszechnym. Na cześć Mistrzostw Europy w Dniu Dziecka Kurier Żuromiński przy współudziale Urzędu Gminy i Miasta oraz klubu MKS Wkra Żuromin zorganizował Mini Mistrzostwa Europy z udziałem dziesięciu zespołów. To były pełne uśmiechu, radości, wylanego potu, ale i radości z gry w piłkę Mini Mistrzostwa Europy.

Mistrzów mamy też w tenisie stołowym
W czerwcu na szyjach tenisistów stołowych z Działdowa zawisły srebrne medale Mistrzostw Polski. Silny zespół Dekorglassu Działdowo uległ w finale Olimpii-Unii Grudziądz. Trenerem działdowian jest żurominian Piotr Kołaciński. To właśnie pod batutą żuromińskiego szkoleniowca zespół ten odniósł największy sukces w historii.

Rok Bieżunia w czwartej lidze
W 2015 roku cieszyli się z awansu. Rok później musieli żegnać się z IV ligą. Wkra Bieżuń po fantastycznym sezonie, w którym awansowała z Ligi Okręgowej zderzyła się z inną rzeczywistością. Na poziomie czwartej ligi gracze Roberta Piotrowskiego zagrali tylko sezon.

Małachowski medalistą olimpijskim i Europy
Piotr Małachowski zdobył srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Po pięciu z sześciu serii rzutów nasz dyskobol zajmował pierwsze miejsce ze znakomitym wynikiem 67,55 m wyprzedzając o ponad metr Niemca Christopha Hartinga. Przewaga ta nie dała jednak złota. Niemiec świetnie spisał się w swej ostatniej próbie. Harting w ostatniej kolejce popisał się najlepszym w tym roku wynikiem na świecie - 68,37. Ponadto Piotr po raz drugi w karierze został Mistrzem Europy. Podczas konkursu w Amsterdamie pochodzący z Bieżunia dyskobol nie miał sobie równych. Zwyciężył z rezultatem 67,06 metra.

Wkra Żuromin blisko Pucharu Polski na szczeblu okręgu
Udane występy w Pucharze Polski na szczeblu okręgu ciechanowsko-ostrołęckiego notowała Wkra Żuromin. Podopieczni Wojciecha Błaszkiewicza dotarli aż do finału Pucharu Polski i mieli okazję na pierwszy triumf od dwudziestu lat. Ostatecznie w finale ulegli MKS-owi Przasnysz, ale start należy uznać za najlepszy od wielu lat.