Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Czy 100 milionów trafi do Bieżunia?

2017-01-18 09:16:36 (ost. akt: 2017-01-18 09:18:52)

Podziel się:

Podczas ostatniej sesji w 2016 roku bieżuńscy radni uchwalili dwa duże dokumenty określające perspektywiczne działania gminy Bieżuń na najbliższe lata.

Kacper Czerwiński
k.czerwinski@kurierzurominski.pl


I have a dream* można by powiedzieć o planach samorządowców z Bieżunia. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zostały uchwalone dwa ambitne dokumenty. Szczególnie program rewitalizacji miasta. Inwestycje w nim zawarte mogą przekroczyć 100 milionów złotych. Czy na wszystko znajdą się pieniądze? Z odpowiedzią na to pytanie będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat. Aczkolwiek z takim dokumentem samorząd z Bieżunia będzię mógł aplikować o środki zewnętrzne.

Polityka społeczna

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta i Gminy Bieżuń na lata 2016-2025 określa szereg działań i dziedzin polityki społecznej, które mają doprowadzić do wyeliminowania istotnych problemów społecznych w gminie. Strategia przewiduje cztery kluczowe kierunki rozwoju. Pierwszym z nich jest rozwój potencjału zatrudnieniowego. Drugim zwalczanie skutków bezrobocia i aktywizacja społeczna mieszkańców. Po trzecie gmina ma rozwijać turystykę i ochrone środowiska. Czwartym elementem jest doskonalenie kadr urzędu.

Program Rewitalizacji dla Bieżunia na lata 2016-2022

Rewitalizacja to nie tylko jak powszechnie się uważa remont. Prawdziwa rewitalizacja to dosłownie przywrócenie do życia, ożywienie, tłumacząc z łaciny. Obecne programy zawierają szereg działań urbanistycznych i planistycznych, koordynowanych przez lokalną administrację samorządową. Ich celem jest korzystne przekształcenie wyznaczonego terenu. Tak aby zmnienić ich funkcję i na przykład ożywić przedsiębiroczość. Dokument, który uchwalili radni podczas ostatniej sesji zakłada, że przedsięwzięcia inwestycyjne mają koncentrować się przede wszystkim na poprawie jakości życia mieszkańców Miasta i Gminy Bieżuń. Dodatkowo program rewitalizacji zakłada ochronę zabytkowej części miasta i modernizację infrastruktury niezbędnej do rozwoju jak i poprawy estetyki. Czytając program rewitalizacji można zapoznać się z planowanymi rewitalizacyjnymi zadaniami. Wśród nich są "Rewitalizacja parku miejskiego". Szacunkowy kosztorys to 2 200 000 złotych. Prace, które zakłada dokument to między innymi pielęgnacja zadrzewienia, budowa oświetlenia czy remont alejek. Kolejną inwestycją na liście rewitalizacji jest remont boiska przy Zespole Placówek Oświatowych. Ambitnym przedsięwzięciem, który jest w programie rewitalizacji jest odnowa Pałacu Zamoyskich. Szacunkowy kosztorys to 75 milionów złotych. Fakt, jeżeli udałoby się taką inwestycję wykonać z pewnością pobudziłoby to działalność handlowo-usługową na terenie Bieżunia.

Działania społeczne

Program rewitalizacji zakłada również działania społeczne. W dokumencie pojawiło się ciekawe zadanie " Aktywne lato nad Wkrą". Impreza miałaby sie odbywać w lipcu każdego roku. Cele, które ma osiągnąć to integracja społeczna i propagowanie tradycji związanej z wędkowaniem. Jest również coś dla seniorów. Kurs malarstwa, koszt szacunkowy 35 tysięcy złotych. Rewitalizacja będzie miała siedem źródeł finasowania. Wśród nich Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej czy Fundusze Ministerstwa Kultury.
Program Rewitalizacji dla Bieżunia na lata 2016-2022 ma przede wszystkim zmniejszyć skale wykluczenia społecznego, stworzenie warunków do tworzenia nowych miejsc pracy.


* i have a dream (mam marzenie)- popularna nazwa nadana historycznemu przemówieniu Martina Luthera Kinga, wygłoszonemu w czasie Marszu na Waszyngton, w którym został poruszony problem nierówności rasowych w USA

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jak to możliwe? #2235515 | 83.6.*.* 1 maj 2017 12:53

  Jak to możliwe, że Kurier Żuromiński w tak skromny sposób opisuje przypadek oskarżonej nauczycielki?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rafio #2172819 | 37.47.*.* 1 lut 2017 20:45

  Niewiem co tam w tym biezuniu palą ale musi to być bardzo mocne!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Plotkarz #2163587 | 94.254.*.* 20 sty 2017 03:22

  I zusem w dupę, już 1200 na miesiąc, masz czy nie masz, jak nie masz to się wyrejestruj, ustawa o skarbówce i pokrewne są do drobiazgowej kontroli tych małych,za mordy ich,za mordy drobnch przedsiębiorców bo tam są pieniądze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Do Plotkarz #2163551 | 178.42.*.* 19 sty 2017 22:32

  Wygramy!!! ,,,Kto lepiej kłamie ten lepiej rządzi" i Dlatego ,,Głupi lud to kupi". Nic się nie zmieni tak że jak napisałeś będziemy obiecywać i kłamać i nic a nic się nie zmieni. My u koryta z budżetówki na ciepłych posadkach a wy za grosze ciężkiej pracy. W następnych też wam będziemy obiecywać złote góry ( 500 miejsc pracy, likwidacja straży miejskiej, mieszkania socjale, funkcjonującą strefę ekonomiczną,i,t,d....). To tylko obiecanki kampanii wyborczej!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Plotkarz #2163266 | 94.254.*.* 19 sty 2017 15:48

  Zaczynają się przedwyborcze ruchy, spotkania, obiecanki,wsłuchiwanie się w głos ludu, miejsca pracy, miliony na inwestycje i kuj wie co jeszcze.Poprawiaja ale byt sobie,rolują nas jak mogą,i tak będzie po wsze czasy bo ludzie najbardziej ze wszystkich zwierząt na planecie nie lubia pracować, za to wykorzystywać jedni drugich lubia bardzo. I to jest wszystko co mozna połączyć z wyborami, jedno wielkie oszustwo a później spokojna kasa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)