Piątek, 20 kwietnia 2018. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Zgodne, ośmiogodzinne obrady

2017-01-23 07:31:32 (ost. akt: 2017-01-23 07:34:55)
Radni odrzucili wszystkie wnioski. Plany zagospodarowania trafią teraz do wojewody.

Radni odrzucili wszystkie wnioski. Plany zagospodarowania trafią teraz do wojewody.

Podziel się:

W piątek trzynastego stycznia pech zawisł nad hodowcami drobiu i trzody chlewnej. Rada Miejska podjęła uchwały w sprawie uchwalenia czterech miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy Żuromin.

Kacper Czerwiński
k.czerwinski@kurierzurominski.pl

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Żurominie z pewnością zapisze się na długie lata w historii miasta. Radni obradowali ponad osiem godzin. W sesji uczestniczyło wielu mieszkańców. Na sali konferencyjnej toczyła się burzliwa dyskusja. Dotyczyła uchwalanych przez Radę Miasta miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Mają one przede wszystkim ograniczyć budowę chlewni i kurników. Te inwestycje wzbudzają wiele kontrowersji. Mieszkańcy mają dosyć smrodu. Inwestorzy tłumaczą, że zatrudniają ludzi i ich inwestycje rozwijają region. Radni stanęli po stronie mieszkańców. Pierwszy plan dotyczy miejscowości Wiadrowo i Dąbrowa. Drugi obejmuje Dąbrowice. Trzeci dokument planistyczny sporządzono dla Rzężaw. Ostatni swoim zasięgem otacza największy rejon. To jest: Dębsk, Kliczewo Duże, Kliczewo Małe, Kosewo, Młudzyn, Nowe Nadratowo, Stare Nadratowo, Rozwozin, Sadowo, Wólka Kliczewska oraz części miejscowości Będzymin, Kruszewo, Raczyny i Tadajówka.

Dyskusja

Na samym początku głos zabrała Zofia Leszczyńska z Brudnic. - od 2012 do 2016 w gminie Żuromin powstało niewiele ponad 100 obiektów drobiarskich i chlewniarskich- mówiła Leszczyńska. - inwestorzy planują wybudować kolejne 300- dodała mieszkanka Brudnic. Zofia Leszczyńska przekonywała radnych, że to wielokrotnie więcej budynków niż dotychczas. Podsumowała, że plany zagospodarowania przestrzennego są jedynym narzędziem, żeby powstrzymać te inwestycje. Radny Krzysztof Czachorowski martwił się o rolników. Pytał burmistrz Anetę Goliat, czy po uchwaleniu planów indywidualni rolnicy będą mogli powiększać swoje gospodarstwa. - Rolników trzeba poszanować- tłumaczył Czachorowski. Burmistrz odpowiedziała radnemu, że plany mają ograniczyć nadmierną ekspansję dużych chlewni oraz kurników. - Rolników jak najbardziej trzeba wziąć w obronę- odpowiadała Aneta Goliat. Burmistrz tłumaczyła, że wnioski składane przez rolników, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwa, w których mieszkają, zawsze otrzymają pozytywną odpowiedź z żuromińskiego magistratu. Inwestorów bronił między innymi Adam Kaczmarczyk z Grupy D5. - Plany nie zawierają nawet jednej plamki, gdzie można postawić chociaż jedną fermę- tłumaczył Kaczmarczyk. Inwestor pytał również retorycznie, kto posiada definicje rolnika. - nie przyjechałem na koniu i wozie- mówił Kaczmarczyk. - Więc pewnie nie jestem rolnikiem- tłumaczył Adam Kaczmarczyk. Inwestor, nie krył żalu do burmistrz Anety Goliat. Stwierdził, że żadnych wniosków urząd nie rozpatruje, a są one odrzucane. Adam Kaczmarczyk tłumaczył również, że Grupa D5 zatrudnia obecnie siedem osób. Inwestorzy, chcieliby rozbudować mieszalnię pasz ale plan zagospodarowania im w tym przeszkodzi. Burmistrz odpowiadała, że celem nadrzędnym jest dla niej zdrowie mieszkańców. - Plan zagospodarowania jest jedynym narzędziem w naszych rękach- mówiła Aneta Goliat. Zdecydowana większość mieszkańców wtórowała burmistrz. - To co się tu stało, jest zagrożeniem dla naszego zdrowia- mówił mieszkaniec Brudnic.


Kto jest rolnikiem?

O problemie i jego skali mówił również radny Józef Chmielewski. Planowane budowy kurników i chlewni określił mianem bomby ekologicznej. - Nie jesteśmy przeciwko fermom, jesteśmy przeciwko bardzo szkodliwemu smrodowi- powiedział Chmielewski. Radny uważa, że rolnikiem jest ten, kto ziemię orze i potrafi wyprodukować dla swoich zwierząt pokarm. W ocenie Józefa Chmielewskiego właściciele kurników i chlewni to przemysłowcy. Mieszkańcy byli tego samego zdania. - Dosyć smrodu w Żurominie!- mówił mieszkaniec Dąbrowy.


Głosowanie

Po burzliwej dyskusji nadszedł czas na głosowanie. Radni musieli rozpatrzyć 57 uwag, które wpłynęły do projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Większość z nich dotyczyła zwiększenia ilości DJP. Jest to duża jednostka przeliczeniowa inwentarza. DJP, to umowna jednostka zwierząt hodowlanych w gospodarstwie. Polskie normy ustalają, że 1DJP odpowiada krowie o masie 500 kg. W planach znajduje się zapis, który zezwala na hodowlę w wysokości 12 DJP. Czyli właściciel hektarowego gospodarstwa może posiadać 12 krów zamiennie na 34 maciory bądź 3000 kur. W niektórych przypadkach wnioski dotyczyły zwiększenia DJP na 400 a nawet 1200. Radni byli jednak dla wszystkich uwag "bezwzględni". Wnioski do projektu planów były po kolei odrzucane. Protestujący mieszkańcy po każdym głosowaniu dziękowali radnym gromkimi oklaskami. Uchwalone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego trafią teraz do wojewody, który to sprawdzi je pod względem prawnym.

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Budowniczy #2172035 | 178.42.*.* 31 sty 2017 21:45

  W dzisiejszym TC na pierwszej stronie jest że będą budować cztery chlewnie w Dąbrowie. Zaskrarzą plany i tak postawią wszystko co będą chcieli. Psy szczekają a karawana idzie dalej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tempelrider #2169242 | 37.248.*.* 27 sty 2017 16:12

  w końcu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. żydziak #2167115 | 94.254.*.* 24 sty 2017 16:17

  Śmieszne, kurnikarz przeciw budowie kurników,policjant też.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Vectra #2167075 | 83.31.*.* 24 sty 2017 15:31

   W telewizji kablowej Vectra w Żurominie są transmisje obrad Sesji w Sierpcu a gdzie te obiecane nagrania z Żuromina. Wszystko przedwyborcze obiecanki cacanki.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Wolne media #2167054 | 195.43.*.* 24 sty 2017 15:12

    Głosowanie z 13.01.2017 i dopiero w dniu 24.01.2017 Kurier Żuromiński zamieszcza o tym artykuł, to są Wolne Media.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (13)