Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

O technologiach uprawy, chowu zwierząt oraz dofinansowaniach UE

2017-01-26 07:42:07 (ost. akt: 2017-01-26 07:46:52)
W styczniu odbyło się juz 9 szkoleń. Na zdjęciu rolnicy z gminy Żuromin

W styczniu odbyło się juz 9 szkoleń. Na zdjęciu rolnicy z gminy Żuromin

Podziel się:

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Żurominie ma pełne ręce roboty. Aktualnie trwa, cykl szkoleń dla rolników. Tematyka jest związana z potrzebami danego terenu. Są szkolenia technologiczne oraz szkolenia związane z programami unijnymi.

Paula Borkowska
p.borkowska@kurierzurominki.pl


Od 1 stycznia Terenowy Zespół Doradczy w Żurominie zmienił nazwę. Obecnie jest to, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Żurominie . MODR obecnie podlega bezpośrednio pod ministra rolnictwa. Początek roku jest bardzo pracowity dla doradców. Muszą oni zacząć wdrażać wcześniej zaplanowane szkolenia i pokazy dla rolników. Cykl szkoleń jesienno -zimowych trwa od października do marca. Tematyka wynika z potrzeb danego terenu, a także z polityki rolnej państwa. W tej kwestii są to między innymi pomocnicze programy unijne. Szkolenia dzielą się na: technologiczne i te z programów unijnych. Odbywają się w każdej z 6 gmin naszego powiatu. Rolnicy spotykają się w salach konferencyjnych urzędów gmin w uzgodnieniu z burmistrzami, wójtami . W styczniu Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego zaplanował 10 szkoleń. Odbyło się ich już 9. Dla przykładu w poniedziałek, 16 stycznia o godzinie 10:00 w Żurominie w sali konferencyjnej UGiM Żuromin odbyło się szkolenie pt.: "Prawidłowa technologia upraw roślin strączkowych. Dodatkowy temat: Ustawa o ochronie zwierząt." Wykładowcą był Kierownik działu TPR – Janusz Sychowicz, oraz Maria Kosek Główny Doradca MODR.

Szkolenia i konkursy

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego ma przygotowane dla rolników jeszcze wiele interesujących spotkań szkoleniowych. Do tej pory zainteresowanie nimi było dość spore, dzięki ciekawej formie przedstawienia tematu.
Inna ważna informacja dla rolników to szkolenia obowiązkowe dotyczące wykonywania chemicznych zabiegów ochrony roślin. Szkolenia te kończą się egzaminem. Dla rolnika, który nigdy wcześniej nie miał kwalifikacji w tym działaniu jest przygotowane specjalne szkolenie podstawowe trwające 2 dni. . Warto dodać, że szkolenie ma ważność 5 lat i po przekroczeniu tego czasu należy niezwłocznie zgłosić się do swojego Doradcy i zapisać się na 1 dniowe szkolenie uzupełniające. Każda gmina ma swojego Doradcę zajmującego się między innymi tym zadaniem: ; Gmina Żuromin:Maria Kosek gmina Kuczbork-Osada: Robert Strzelecki; gmina Lubowidz: Wioletta Skorutowska-Tylicka; gmina Lutocin: Radosław Rogowski; gmina Bieżuń: Marcin Gąsiorowski; gmina Siemiątkowo: Justyna Dąbrowska.

Nie wszystkie kursy są wartościowe

Są przypadki, że firmy zewnętrzne, komercyjne dzwonią do rolników, wysyłają zaproszenia na podobnego typu szkolenia,podając się jako doradztwo rolnicze ( np.: szkolenia stosowanie chemicznych zabiegów ochrony roślin- tzn: .obsługi opryskiwaczy) jednak nie jest to Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W specjalnych szkoleniach mogą uczestniczyć panie nie zrzeszone a także panie działające jako koła gospodyń wiejskich. Prowadzi je Aleksandra Sobolweska, Doradca d/s. Gospodarstwa Wiejskiego która m.in. uczy kobiety przedsiębiorczości, prawidłowego żywienia rodziny, a także zachowania estetyki wokół swojego gospodarstwa. W szkoleniach uczestniczy jako wykładowca oraz czuwa nad realizacją Kierownik PZDR Adam Witkowski. Uczestnicy powiatowych szkoleń odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach na szczeblu krajowym. - Warto brać udział w szkoleniach, bo niesie to za sobą same pozytywy- komentuje kierownik PZDR Adam Witkowski.

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hipokryzja #2172846 | 83.24.*.* 1 lut 2017 21:23

  Jak tu zjeść cukierek i mieć cukierek. Wyborcy patrzą na rączki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kap łan #2172831 | 94.254.*.* 1 lut 2017 20:58

  Grzech, grzech i jeszcze raz grzech się szerzy w oborach, byłem,kropiłem jedną z obsadą 30 sztuk. Chłopy chodzą a krowy bez majtek. To woła o pomstę, co na to UE, co na to gospodynie domowe, co na to władze ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze. To nie tylko dorosłe chłop patrzą, patrzą wyrostki i nieletnie bachory.Zmienić ustawę,zakazać golizny w oborach i chlewniach, na pokropek muszę chodzić z opaska na głowę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. na Gumisia #2172790 | 83.28.*.* 1 lut 2017 19:58

  Nie możesz postawić chlewni w Żurominie. Goliatowa podobno walczy z kurnikami i chlewniami. Nie dostaniesz DECYZJI ŚRODOWISKOWEJ Z GMINY. To już nie jest problem. Sprzedaj ziemie Gumisiowi. On dostanie. Goliatowa odda sprawę przyznania decyzji do Kuczborka. Wójt Kuczborka przekaże sprawę sekretarzowej bo sam też walczy z chlewniami i kurnikami. Dwa, trzy miesiące i po ptakach. Ogłoszenie o chlewniach znajdziesz w urzędzie w Kuczborku. W taki sposób Gumiś dostał pozwolenie w Dębsku. 13 stycznia protestowała mieszkanka Dębska przeciw chlewni siostry Goliatowej ale burmistrz była głucha. Teraz z protestem zbierają się mieszkańcy Dąbrowy bo Gumiś kupił ziemię w Dąbrowie działkę 38/3. Wcześniej wnioski Górskiego o tę działkę zostały przez Goliatową odrzucone i decyzji nie dostał. Dąbrowiacy nie wiedzą gdzie iść do Goliatowej czy do Kuczborka bo nasza burmistrz sprawy nie prowadzi. 23 grudnia rozpoczęła się procedura na 4 chlewnie o łącznej obsadzie 7600 świń.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Grzegorz #2172183 | 1 lut 2017 08:27

  łomatkobosko!!! O "chowu zwierząt" w tytule artykułu powala na łopatki :-))). Piszemy i mówimy o chowie lub hodowli zwierząt !!! Oed czasu do czasu należy jednak zajrzeć do słowników języka polskiego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. xxx #2168629 | 37.47.*.* 26 sty 2017 17:29

  Proponuję kurs o szkodliwości ciągłego wywożenia gnojowicy...r

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)