Wtorek, 25 lutego 2020. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Autem na ferie zimowe – o czym musisz pamiętać?

2017-01-27 15:20:03 (ost. akt: 2017-01-31 15:47:52)

Podziel się:

Ferie zimowe to czas, który możesz spędzić z rodziną lub przyjaciółmi. Jeżeli wybierasz się na nie samochodem, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Do najważniejszych należy z pewnością sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC i wykupienie polisy AC.

Polacy lubią podróżować. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez CBOS, w 2015 roku 51 proc. ankietowanych wypoczywało poza miejscem zamieszkania, z czego 43 proc. w kraju, a 20 proc. za granicą1. Ferie zimowe to idealna okazja do wypoczynku i odwiedzenia ciekawych miejsc. Zanim udasz się jednak w podróż samochodem, powinieneś zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Sprawdź ważność OC

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest posiadanie ważnego OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Polisa ważna jest rok i w przypadku spowodowania wypadku rekompensatę osobom poszkodowanym wypłaca agencja ubezpieczeniowa. Za brak ważnego OC grożą duże kary (nawet 4000 zł), bez niego nie zarejestrujesz także swojego pojazdu. Co więcej, jeżeli spowodujesz wypadek i nie będziesz miał wykupionej polisy, wówczas odszkodowanie dla osób poszkodowanych będziesz musiał wypłacić z własnej kieszeni.

Dlaczego warto wykupić AC?

Autocasco (AC) nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, ale warto je nabyć, wybierając się w podróż samochodem. Pokrywa ono bowiem koszty związane z naprawą pojazdu uszkodzonego na skutek zdarzeń losowych. W zakres polisy najczęściej wchodzą szkody związane ze zdarzeniami, takimi jak:

− akty wandalizmu;
− kradzież pojazdu, jego części lub wyposażenia;
− zderzenie z innym pojazdem, człowiekiem, zwierzęciem, przedmiotem;
− działanie żywiołów (np. wichura, grad, powódź, uderzenie pioruna).


Na rynku ubezpieczeń znajdziesz różne warianty AC, takie jak na przykład mini casco (gwarancja odszkodowania za podstawowe i najpoważniejsze szkody) czy wersję all risks (od wszystkich ryzyk), wówczas ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność za wszystkie zdarzenia poza tymi, które znajdują się w katalogu wyłączeń odpowiedzialności.

Porównywarki cen ubezpieczeń

OC i AC generują spore koszty. Aby je obniżyć, warto porównać oferty będące na rynku ubezpieczeń. W wyborze ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych pomoże ci porównywarka cen OC − kalkulator-oc-ac.auto.pl. Myślisz o ubezpieczeniu AC? Na kalkulator-oc-ac.auto.pl z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli nie czujesz się jednak na siłach dokonać samodzielnego wyboru polisy, możesz poprosić o pomoc agentów specjalizujących się w branży ubezpieczeń samochodowych. Wystarczy, że udasz się w tym celu do najbliższego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ferie zimowe to czas odpoczynku, radości i beztroskich chwil spędzonych z bliskimi. Pamiętaj jednak o tym, aby zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych osób poruszających się po drogach. Ubezpieczenie OC i AC z pewnością ci w tym pomoże.


1 Źródło: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2016/K_021_16.PDF

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB