Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Odliczenie na dziecko 2017? To warto wiedzieć przy rozliczeniu!

2017-02-15 13:14:37 (ost. akt: 2017-02-15 13:17:23)

Podziel się:

Ulga prorodzinna 2016 (2017) to korzystne dla rodziców rozwiązanie, które jest nielimitowane w stosunku do ilości dzieci w rodzinie. Kwota odliczenia lub zwrotu przysługuje na każde dziecko. Zastanawiasz się jak zrobić odliczenie na dziecko 2017?

Kto może skorzystać z ulgi?

Aby  zrobić odliczenie na dziecko 2017 trzeba spełniać określone warunki. Po pierwsze odliczenie dotyczy dzieci małoletnich ( do 18-go roku życia) nad którymi  prawnie sprawujemy opiekę. Ulga przysługuje nam również jeśli na dziecko pobieraliśmy zasiłek pielęgnacyjny, czy rentę.  Także dzieci studiujące do ukończenia 25 roku życia objęte są takim rozliczeniem.  Prawo do odliczenia przysługuje za pełne miesiące kalendarzowe. Jeśli w danym miesiącu nastąpiła zmiana prawda do władzy rodzicielskiej lub opieki, można ustalić limit dzienny ulgi, dzieląc limit miesięczny przez 30 dni.  Ulgę może odliczyć tylko jeden z rodziców lub oboje, jeśli rozliczają się wspólnie. Jeśli między partnerami nie ma w tej kwestii porozumienia, odliczenie należy się proporcjonalnie do faktycznego okresu wykonywania władzy rodzicielskiej w roku podatkowym (okres liczony w dniach). Jeżeli do dziecka mają zastosowanie przepisy przewidujące opodatkowanie liniowym podatkiem dochodowym, tonażowym podatkiem, czy z działalności gospodarczej to odliczenia się nie stosuje. Rozliczenia dokonuje wyłącznie podatnik. Ulgi nie może rozliczać płatnik w zeznaniu składanym za podatnika na jego wniosek.

Odliczenie na dziecko 2017

W składanym w 2017r. zeznaniu za rok 2016 możesz jako rodzic odliczyć:

        92,67zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie z tytułu ulgi prorodzinnej na wychowanie jednego dziecka, które spełnia warunki ulgi. Dochód podatnika pod odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie powinien przekraczać łącznie 112.000zł lub w przypadku osoby niepozostającej w związku małżeńskim 56.000zł.
        92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie na wychowanie dwójki dzieci,
        166,67 zł miesięcznie, czyli do 2000,04 zł rocznie na trzecie dziecko,
        225,00 zł miesięcznie, czyli do 2700,00 zł rocznie z tytułu wychowania czwartego i kolejnego dziecka.

Uwaga - posiadając troje, czworo lub więcej dzieci - stosujemy zasadę - na dwójkę pierwszych przysługuje ulga 92,67 zł niezależnie od limitu przychodów, na kolejne dzieci stosujemy kwoty podwyższone, również nie stosując limitu przychodów. Limit ten stosujemy wyłącznie w przypadku wychowywania jednego dziecka.
Ważne dokumenty

Odliczenie robi się w zeznaniu rocznym. Podajemy w nim liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. W przypadku jakiejkolwiek kontroli powinniśmy mieć w domu takie dokumenty jak:  odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą, zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły. Te dokumenty stanowią o naszym prawie do ulgi.

Oprac. Paula Borkowska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kap łan #2183285 | 94.254.*.* 15 lut 2017 18:40

    Żeby odliczyć, to po primo pierwsze trzeba prosić najwyższego by dał dzieci, pokropić je, następnie mieć pracę legalna, która daje pieniążki dla rodziny i dla mnie na tacę i dopiero można z podatku odliczyć. W innych krajach, np w niemczech, ludzie płacą podatek kościelny, od wypłaty kilka procent i nie ma tam tacy ani brania za chrzest. I to jest boskie rozwiązanie, kto chce, płaci na kościół. Może u nas wprowadzimy, ja juz nie mam sił przypominać o ogrzewaniu, benzynie do samochodu, świecach itp. W innych krajach od dawna kobiety dostaja pieniążki na dzieci, na pierwsze,drugie i następne.U nas taki syf, pierwsze dziecko utrzymuje drugie dziecko, to jest instrument polityczny tak jak katastrofa. Ja będę kropił pity, może coś skapnie na przybytek.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz