Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Czy marszałek znajdzie pieniądze na pałac?

2017-03-01 15:41:39 (ost. akt: 2017-03-01 15:44:27)
ałac cały czas niszczeje. Czy marszałek znajdzie pieniądze na wykup 40 % udziałów? (zdjęcie wykonano podczas październikowej wizyty Struzika w Bieżuniu.)

ałac cały czas niszczeje. Czy marszałek znajdzie pieniądze na wykup 40 % udziałów? (zdjęcie wykonano podczas październikowej wizyty Struzika w Bieżuniu.)

Podziel się:

Historia bieżuńskiego pałacu sięga XV wieku. Ród Zamoyskich został właścicielem majątku w XVIII w. Pałac cały czas niszczeje. Spadkobiercy chcą przekazać swoje udziały miastu.


Miejsce piękne, z bogatą historią. Według niektórych źródeł to właśnie we wnętrzach bieżuńskiego pałacu kanclerz Andrzej Zamoyski redagował kodyfikację prawa Rzeczypospolitej. Majątek miał wielu właścicieli na przestrzeni lat. W 1991 roku pałac z przyległym parkiem (12 ha) nabył Antoni Cassel Kokczyński i jego bratanek Tomasz Kokczyński. Nowi właściciele rozpoczęli jedynie skromny remont, który nigdy nie został skończony. Budynek był natomiast regularnie rozkradany. Tylko w okresie ostatnich 10 lat Mazowiecki Konserwator Zabytków interweniował w sprawie pałacu kilkanaście razy. Dwukrotnie występował do prokuratury o wszczęcie postępowania z art. 110 ustawy z dnia 23 lipca 2013 r. O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ze względu na brak zabezpieczenia zabytku w należyty sposób przed uszkodzeniem i zniszczeniem. Zespół pałacowy i założenie obronne w Bieżuniu jako wyjątkowy na terenie Mazowsza przykład rezydencji został wpisany do rejestru zabytków województwa warszawskiego 5 maja 1960 roku pod numerem 48. Obecnie jest to numer A-89 rejestru zabytków województwa mazowieckiego.

Właściciele chcą oddać udziały.

Mieszkająca w Wielkiej Brytanii spadkobierczyni, która jest właścicielką 60 % nieruchomości, chce przekazać swoje udziały miastu. Pozostałe 40 % będzie na sprzedaż. Posiadający je Tomasz Kokczyński wyraził chęć sprzedaży. - To wspaniała informacja- komentuje Andrzej Szymański burmistrz Bieżunia. O sprawie został poinformowany marszałek Adam Struzik. Burmistrz Bieżunia, ma spotkać się ze Struzikiem w marcu. Urząd miejski liczy na wsparcie wojewódzkiego samorządu. Gmina Bieżuń nie byłaby w stanie sama odkupić udziałów ani utrzymać pałacu. Wspólnie jest to możliwe. Kilka lat temu sporządzono operat szacunkowy dla całej nieruchomości. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że biegły wycenił wtedy posiadłość na 1 200 000 złotych. 40% tej kwot to 480 tysięcy złotych. Nie wiadomo czy obecny właściciel nie zażąda więcej. Zakładając jednak pozytywny scenariusz, to kwota prawie pół miliona złotych nie powinna być dużym wysiłkiem dla budżetu Mazowsza.

Muzeum Konstytucji 3 maja

- Moim marzeniem jest, żeby w pałacu powstało muzeum Konstytucji 3 maja.- mówi Andrzej Szymański. - Widzę te nowoczesne sale i młodzież odwiedzającą to miejsca- dodaje Szymański. Burmistrz Bieżunia podchodzi do sprawy z wielkim entuzjazmem. Czy udzieli się on również marszałkowi Adamowi Struzikowi? Do sprawy wrócimy po spotkaniu marszałka z burmistrzem.

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Cc #2214069 | 31 mar 2017 16:03

  Muzeum w biezuniu powinno byc zlikwidowane-co to za instytucja?darmozjady!ciagle jakies imprezy-goscie z burkina faso-bez sensu-ktos niezla kase na tym kreci-i ten pan dyrektor-zero wiedzy-nigdy nic nie wie na temat wystaw-tylko jakies ogolniki.masakra.prosze,zlikwidujcie muzeum bo to tylko zjadacz publicznych pieniedzy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PSL-owiec #2207508 | 83.31.*.* 23 mar 2017 11:44

  Nasza partia jest w stanie obiecać wszystko azeby byc u władzy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Spa w Bieżuniu? #2204972 | 37.248.*.* 19 mar 2017 19:58

  W dzisiejszej audycji usłyszeliśmy o planowanym SPA w pałacu.Panie burmistrzu już to widzę i okna szeroko otwarte i "świeże" powietrze i pełen relaks w oparach niemiłosiernego smrodu.Zejdźmy na ziemię panowie!!!Co to za gmina ,brakuje tylu rzeczy ,ponoć zadłużona a porywa sie na cos co nie jest w jej zasięgu.Co to zmieni wśród mieszkańców?Jak poprawi sie jakość życia ludzi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Znalasca #2204963 | 83.24.*.* 19 mar 2017 19:42

   Znajdzie pieniądze, ale na kampanię samorządową dla wszystkich ze zdjęcia by pozostac przy korycie. Tylko dwu kadencyjność i od A do Z!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. POMYSLODAWCA #2202317 | 178.42.*.* 15 mar 2017 08:14

   Dwu kadencyjność powinna obowiązywać od Radnego Gminy po Marszałka Sejmiku wojewódzkiego. Pasożyty żywiły by się tylko państwową kasą aby dwie kadencje a nie dziesiątki lat. Przykład Żuromin.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (18)