Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Rolnictwo ma wiele problemów

2017-03-02 08:19:19 (ost. akt: 2017-03-02 08:20:39)
Rolnicy mieli wiele pytań do zaproszonych gości

Rolnicy mieli wiele pytań do zaproszonych gości

Podziel się:

W ubiegłą środę rolnicy debatowali na temat obecnych problemów w rolnictwie. Poruszono między innymi temat emerytur rolniczych oraz handlu detalicznego produktami.

Paula Borkowska
p.borkowska@kurierzurominski.pl

W środę 22 lutego w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Mazowieckiej Izby Rolniczej w Żurominie. Na spotkanie przybyli również zaproszeni przez przewodniczącego Adama Witkowskiego goście: starosta żuromiński Jerzy Rzymowski, członek Zarządu MIR Jan Antonowicz, przedstawiciel Powiatowego Inspektora Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Agata Karasiewicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii Anna Grzybicka, przedstawiciel KRUS-u Agnieszka Jasińska, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska w Starostwie Powiatowym w Żurominie Zofia Dobies, Kierownik Biura MIR w Ciechanowie Alina Demby. Podczas posiedzenia omawiano wiele problemów z jakimi borykają się rolnicy. Mówiono o procesie rejestracji, wymogach i zakresie kontroli rolniczego handlu detalicznego, udzielono informacji na temat ubezpieczeń społecznych rolników i przyznawanych im świadczeń, czy o zasadach wycinki drzew na prywatnych działkach. Rolnicy uzyskali również informacje na temat bieżącej działalności Mazowieckiej Izby Rolniczej. - Jeżeli zauważycie wyrzucone gdzieś ptaki, czy wywożony obornik z pozostałościami, proszę to do nas zgłaszać- apelowała Anna Grzybicka. Powiatowy Inspektor Weterynarii.

Komu zgłosić nielegalny wywóz obornika


- Dokładamy wszelkich starań, aby wirus ptasiej grypy nie pojawił się na terenie powiatu żuromińskiego.- mówiła Grzybicka. Adam Witkowski pytał do kogo należy zgłosić fakt o wywożeniu obornika, w czasie gdy jest to zakazane. - Obornikiem na polu zajmuje się ochrona środowiska. - wyjaśniła Anna Grzybicka. - Jeżeli są tam padłe ptaki, to wtedy weterynaria dochodzi do hodowcy i kontroluje go pod kątem zagospodarowania materiału kat. II, jakim są padłe zwierzęta, czy hodowca poddaje je utylizacji. - dodała. Rolnicy dopytywali, czy na naszym terenie nie powinna powstać biogazownia. - Ludzie strajkowaliby tak samo jak przy powstawaniu kolejnego kurnika, czy chlewni - mówił starosta Jerzy Rzymowski. Z pewnością taka inwestycja wywołałaby wiele kontrowersji. Agata Karasiewicz z żuromińskiego Sanepidu tłumaczyła rolnikom, jakich zasad należy przestrzegać podczas produkcji wyrobów ze zboża i owoców, które gospodarze sprzedają chociażby na lokalnych bazarkach. - Do końca roku rolnicy mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. - powiedziała Agnieszka Jasińska z KRUS-u. W powiecie żuromińskim jest 5 800 gospodarstw rolnych. Korzystne zmiany w zakresie wycinki drzew przedstawiła Zofia Dobies dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska w Starostwie Powiatowym.- Jeżeli rolnik jest właścicielem nieruchomości, usuwa drzewo lub krzew w celu budowy domu, nie musi uzyskiwać zezwolenia. Natomiast jeżeli jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo bądź krzew w celu budowy stodoły, wtedy musi wystąpić o pozwolenie na ścięcie – poinformowała Dobies.

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. armagedon #2201620 | 95.49.*.* 14 mar 2017 07:52

  Już niedługo czeka nas zagłada tego terenu, smród, zapylenie a co za tym idzie choroby. Ci co tu zastaną to jakby zostali w Czarnobylu. Ale kogo to obchodzi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Adam #2194733 | 91.94.*.* 4 mar 2017 10:51

  Najważniejszym problemem jest żuromińska pepega i smród wokół niej

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Szczęśliwa #2194623 | 178.42.*.* 4 mar 2017 07:51

   Dobrze że to już ostatni rok i nastąpi trzęsienie ziemi w żuromińskiej polityce. Opatrzone zmęczone częściowo emerytalne twarze PSL-u pójdą w odstawkę. Jakie to szczęście że to już tylko rok i zapanuje normalność w tym powiecie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. żydziak #2194599 | 94.254.*.* 4 mar 2017 06:50

   Problemem rolnictwa jest PSL, były znany poseł tego stronnictwa Władysław S. podczas przesłuchania przeprowadzonego w ramach śledztwa dotyczącego wyłudzania kredytów ze SKOK Wołomin usłyszał sześć zarzutów. Wśród nich te dotyczące przedkładania sfałszowanych dokumentów w celu uzyskania wielomilionowych pożyczek w SKOK w podwarszawskim Wołominie. Wyłudzać w ramach prawa to my możemy, nam nie podskoczy ani z PSL,ani z PO ani też z PiS.Wy musicie brać pożyczki i oddawać procenta, bo my z tego żyjemy. Lud wygnany zawsze będzie rządził ludźmi głupimi i pracującymi.A starosta jak mówi,że ludzie by strajkowali jakby powstawała biogazownia to nie zna tematu, strajkują i co?? kurniki się stawia. A krowy zdychają na naszym terenie od czego? od wywożenia gnojówki na pole. Niech zdychają, zna liczby starosta? od czego on tam siedzi, może chce w innym miejscu posiedzieć.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ccccccc #2193659 | 178.42.*.* 2 mar 2017 18:46

    Pan Adam jest tyle lat kierownikiem ODR i nie wie do kogo zgłośić problem wywożenia obornika. Trochę trzeba się jeszcze pouczyć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (13)