środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

„STOP pożarom traw”

2017-04-13 15:01:29 (ost. akt: 2017-04-13 15:02:33)

Podziel się:

Nie wypalajmy traw. Po pierwsze może to doprowadzić to tragicznego w skutkach pożaru. Ogień może zniszczyć gniazda lęgowe ptaków. Za wypalanie traw grozi grzywna do 5 tysięcy złotych a nawet kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Żurominie apeluje!

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z działalnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów (największa liczba pożarów traw przypada na marzec i kwiecień). Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.
Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Łąki, nieużytki oraz uprawy rolne dość często sąsiadują z gruntami leśnymi. Ogień z suchych traw porastających te tereny niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzewia poważnie uszkadzając. Straty ekologiczne spowodowane wypalaniem traw są przeogromne, niszczą faunę i florę, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków).
Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara aresztu, nagany lub grzywny w wysokości do 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.
Strażacy zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardzo potrzebni.
W dniu 16 marca 2017 ruszyła kampania „STOP pożarom traw!”. Kampania informacyjna MSWiA i Komendy Głównej PSP ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych.
Z posiadanych przez Państwową Straż Pożarną danych wynika, że w całym 2016 roku odnotowano w Polsce 126 tyś. pożarów, wśród nich było 36 tyś. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. W wyniku pożarów traw i nieużytków zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych. Łącznie spłonęło ponad 12 tyś. ha łąk i nieużytków rolnych. Szacunkowe straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2016 roku, to 8 700 000 złotych.
Na terenie województwa mazowieckiego w okresie od 1 stycznia do 03 kwietnia 2017 roku powstało 2036 pożarów traw, które objęły powierzchnię 855 ha.
W tym okresie na terenie powiatu żuromińskiego powstał 1 pożar traw, który obejmował powierzchnię 0,1ha.


Opracowała Paula Borkowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB