Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Projekt nie do końca idealny

2017-04-26 09:31:11 (ost. akt: 2017-04-26 09:39:51)
Mieszkańcom udało się wywalczyć nowe korytka przy wjazdach na posesje.

Mieszkańcom udało się wywalczyć nowe korytka przy wjazdach na posesje.

Podziel się:

Rynsztok okazał się punktem zapalnym gminnej inwestycji. Mieszkańcy byli zdumieni rozwiązaniami, które zakładał projekt. W czwartek, było to nie do ruszenia. W piątek urzędnicy zmienili zdanie

Kacper Czerwiński
k.czerwinski@kurierzurominski.pl

Niedawno ruszyła przebudowa drogi gminnej relacji Olszewo-Chamsk. To duża inwestycja. Wartość kosztorysowa projektu wynosiła 2 865 334,35 zł. Finalnie, będzie to kwota nie przekraczająca 2 milionów złotych. Najkorzystniejsza oferta przetargowa opiewała na kwotę 1 975 835,54 złotych. Urząd Gminy i Miasta w Żurominie otrzymał na tę inwestycję 63,63 % dofinansowania w ramach unijnego dofinansowania do budowy lub modernizacji dróg lokalnych (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich). Wkład własny pochodzi z kredytu. Zadłużenie będzie proporcjonalnie mniejsze, ponieważ koszt inwestycji zmalał o prawie milion złotych.

Co jest nie tak?

W ubiegłym tygodniu na placu budowy zawrzało. Budowlańcy zaczęli układać korytka wzdłuż ulicy Mazowieckiej w Chamsku. Mieszkańcy kilku posesji byli zdumieni tym rozwiązaniem. Wiązało się to z tym, że wjazd na podwórka będzie prowadził przez rynsztok. Na tym odcinku nie ma kanalizacji deszczowej. Projekt nie zakładał jej budowy. Zdecydowano się na proste, można powiedzieć przestarzałe rozwiązanie. Przy samej krawędzi drogi zamontowano korytka, które mają odprowadzać deszczówkę. Nikt nie pomyślał o właścicielach posesji. Korzystanie z wjazdów do domostw byłoby uciążliwe. Na miejscu pojawił się pracownik Urzędu Gminy i Miasta w Żurominie. Tłumaczenie było proste. "Taki jest projekt i nie można nic zmienić, bo urząd straci dofinansowanie". Mieszkańcom chodziło tylko o założenie metalowych kratek, przy wjazdach na posesje. Tak aby nie niszczyć zawieszenia w pojazdach.

Piątkowy kompromis

Nazajutrz w całym zamieszaniu padło porozumienie. - We wjazdach na posesje zostaną zainstalowane nowe korytka, takie z metalową kratką- poinformował nas zastępca burmistrza Michał Bodenszac. Nikt nie podważał słuszności tej inwestycji. O ile w Chamsku, nawierzchnia asfaltowa była w znośnym stanie, to nie można tego powiedzieć o drodze w stronę Olszewa i Bieżunia. Projekt zakłada również wymianę kostki przy ulicy Mazowieckiej. Ta obecna jest w dobrym stanie. Zostanie zabezpieczona i położona w nowym miejscu. Zabiegali o to zarówno sołtys Marianna Pieczkowska jak i radny Tomasz Budzich. Dziwi jednak fakt, że przy samej ulicy Mazowieckiej 7 domostw zostało bez chodnika (6 w stronę Olszewa, 1 w stronę Bieżunia). A o sporze można powiedzieć, że wilk syty i owca cała.

Komentarze (47) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do Rynsztok #2249049 | 83.31.*.* 20 maj 2017 06:37

  A Wy jako władza w UMiG co innego robicie od nas??? Czy widzisz jakąś różnicę w poprzednim wpisie a waszymi rządami??? Prezes ŻZK, Księgowa ŻZK, Skarbnik w Gminie, Kierownik finansów w Gminie, Dyrektor Biblioteki, Dyrektor ŻCK, Dyrektor Przedszkola NR1, Jedna z trzech sekretarek w Gminie i.t.d Z czyjego nadania to są ludzie??? Czy wszyscy są mieszkańcami gminy Żuromin??? Widzisz zadrę w naszym oku a belki w swoim nie widzisz??? Skończą się kiedyś nasze i wasze rządy i wtedy zobaczysz jak społeczeństwo nam podziękuje za te rządy i jak nisko będą się kłaniać. Myślisz że ten ,,LUD JEST GŁUPI I TO KUPI" Do czasu można wprowadzać w błąd społeczeństwo i na tym budować swoją władzę. Każda władza kiedyś się kończy i trzeba wrócić do szarej rzeczywistości. Czeka nas taki sam los jak poprzedników byłego Burmistrza i Starostę. Do zobaczenie w cywilu na chodniku bez pracy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Rynsztok #2248959 | 37.248.*.* 19 maj 2017 22:22

   My jedynie słuszna partia z zielonymi legitymacjami, mamy już z grubsza podzielone stanowiska po wyborach. Irek na burmistrza, Pioter na zastępcę, ŻZK damy indianinowi. Każden coś obejmie, nikt z pustymi ręcami nie zostanie, poza tymi co nie z nami

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Do Olszewiak #2245564 | 83.31.*.* 15 maj 2017 13:07

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. ,,Na dodatek jeden z tych "chłopisków" chce BARDZO zostać burmistrzem." Masz rację że jeden chce zostać burmistrzem. Mamy ,,dziewuchę" z Chraponi i jest to totalny niewypał. Tak że teraz pora na ,,chłopisko" z Chamska. Zmiana musi nastąpić niech teraz on pokarze jak będzie rządził. Następny będzie Żurominianin Pan Ireneusz i dopiero wtedy będzie wiadomo że zacznie się dziać tak jak powinno.

   1. Olszewiak #2245188 | 157.25.*.* 14 maj 2017 21:50

    Wiadomo, że to Budziszaczki tworzą zły klimat w sprawie tej inwestycji, co można stwierdzić przed zakończeniem jakiejkolwiek budowy ?, ale to są fachowcy "budowlańcy" z dziada - pradziada, Jak byli jeszcze malutkie to wszyscy bawili się tylko kielniami nie chcieli innych zabawek. Stąd nie dziwota, że "chłopiska "tak dobrze na budowlance się znają.Na dodatek jeden z tych "chłopisków" chce BARDZO zostać burmistrzem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. Tragedia #2240517 | 83.24.*.* 9 maj 2017 08:12

     Cała ta wasza kłótnia to tragedia. Jest źle i tragicznie. Niech ktoś przejedzie rowerem od Olszewa do Chamska I zobaczy jak wyglądają prace. Tu się kłócicie o jakieś rynsztoczki które w każdej chwili można zmienić. A tam trzeba zobaczyć jaka jest tragedia. Jestem prostym rolnikiem i załamuję ręcę na widok jak tylko gdzie był popękany asfalt wycina się kawałki i utwardza a w pozostałych miejscach położą asfalt na ten stary. Ile lat jest gwarancji. Czy będż stały po deszczu takie kałuże jak między Franciszkowem i Poniatowem. I czy jakaś gwarancja obowiązuje? Po kilku latach będzie tragedia!!!

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (47)