Poniedziałek, 23 kwietnia 2018. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Egzamin gimnazjalny

2017-04-28 08:30:33 (ost. akt: 2017-04-28 08:35:09)

Podziel się:

Przez trzy dni uczniowie z około 7000 szkół w całym kraju zmagali się z egzaminem gimnazjalnym. III-klasiści pisali egzamin składający się z trzech części. Na terenie naszego powiatu egzamin pisało 424 uczniów.

Paula Borkowska
p.borkowska@kurierzurominski.pl

Pierwszego dnia Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała dla gimnazjalistów egzamin z części humanistycznej. Był on podzielony na dwa zakresy. Pierwszy z nich był z historii i wiedzy o społeczeństwie (WOS). Trwał on 60 minut. W drugiej części pojawił się wyłącznie język polski. Uczniowie byli mile zaskoczeni, ponieważ do napisania była rozprawka, a jej temat brzmiał: "Czy zgadasz się ze stwierdzeniem, że marzenia mają sprawczą moc?". Tu uczniowie mięli nieco więcej czasu, bo aż 90 minut. - Język polski był bardzo prosty, ale najprostsze rzeczy bywają mylne. – mówił nam jeden z uczniów Gimnazjum Nr 1 w Żurominie. - Historia i WOS nie były trudne, ale gorsza od części z języka polskiego – powiedziała Julia gimnazjalistka z "jedynki"

Dzień drugi – przedmioty przyrodnicze i matematyka.

20 kwietnia gimnazjaliści pisali egzamin z przedmiotów ścisłych – biologia, chemia, fizyka i geografia, no i oczywiście matematyka. Na twarzach uczniów można było zobaczyć stres. Jedynie ci, którzy z przedmiotami przyrodniczo - matematycznymi są za pan brat mogli być spokojni. Tak samo jak w dniu poprzednim egzaminatorzy podzielili test na dwa etapy. Pierwszy z nich: chemia, biologia, geografia i fizyka – tu uczniowie mięli równa godzinę. Na matematykę (zakres drugi) mięli doliczone dodatkowe pół godziny. Co do poziomu trudności zdania są podzielone. Część uczniów nie miała problemów z rozwiązaniem zadań. - Zadania w obydwu zakresach nie były trudne, ale były podchwytliwe - powiedziała grupa gimnazjalistów.

Dzień trzeci – język nowożytni

W tym dniu uczniowie zmagają się z językiem obcym. Gimnazjaliści mieli do wyboru: poziom podstawowy, rozszerzony bądź obydwie opcje. W każdym z nich test składał się z dwóch części: słuchanie ze zrozumieniem i część pisemna. - Egzamin z języka angielskiego nie był trudny, ale było za mało czasu – mówili uczniowie. Z opinii uczniów wynika, że zarówno pisanie, jak i czytanie było na równym poziomie. Gimnazjaliści narzekali na brak czasu.

Wyniki 16 czerwca

Przez 3 dni gimnazjaliści musieli udowodnić, że ich nauka w gimnazjum była owocna. Jak mówili nam uczniowie, egzaminy nie były przesadnie trudne. Było wiele podchwytliwych pytań. Przy części językowej przydało by się troszkę więcej czasu. W sumie to ich pierwszy ważniejszy egzamin w życiu. 16 czerwca będzie wielki dzień. Właśnie wtedy uczniowie III klas gimnazjum poznają wyniki egzaminów. Mamy nadzieję, że dla wszystkich będzie radosny i każdy dostanie się do swojej wymarzonej szkoły. Trzymamy mocno kciuki!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB