Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Honorowy tytuł dla rodziny Topolewskich

2017-04-28 11:26:58 (ost. akt: 2017-04-28 11:29:59)
Medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wręczyła Ambasador Izraela Anna Azari

Medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wręczyła Ambasador Izraela Anna Azari

Podziel się:

W czwartek 20 kwietnia w Warszawie, odbyło się uroczyste wręczenie tytułów Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Medale przyznano pośmiertnie 10 osobom. Wśród nich znaleźli się Bolesław i Helena Topolewscy oraz Antonina Hofman z Przeradza.

Kacper Czerwiński
k.czerwinski@kurierzurominski.pl

"Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat"- cytat pochodzi z Talmudu i jest wygrawerowany na medalu, który otrzymują Sprawiedliwy. Osoby, które z narażeniem życia ratowały Żydów z Holocaustu podczas II wojny światowej. W styczniu 2017 roku liczba odznaczonych ( na całym świecie) medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wynosiła 26 513 osób, wśród nich największą część stanowią Polacy. Dokładnie, to 6 706 osób, a liczba cały czas rośnie. Jest to najwyższe rangą odznaczenie cywilne w Izraelu. Oprócz medalu, odznaczeni otrzymują przywilej uwiecznienia ich nazwiska na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych. W czwartek 20 kwietnia w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbyło się wręczenie tych honorowych tytułów. Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, przekazała medale rodzinom nieżyjących już 10 osób, które w trakcie II wojny światowej wykazały się niezwykłym bohaterstwem.
-To dla mnie zaszczyt być tu razem z państwem na tej uroczystości. Wczoraj tysiące ludzi w Warszawie przypinało żonkile na pamiątkę wybuchu powstania w getcie warszawskim- powiedziała na początku uroczystości ambasador Anna Azari. - To uznanie dobra, które daje nam nadzieję na przyszłość całej ludzkości. W tych ciężkich czasach, kiedy Żydzi byli prześladowani, a ludzkie odruchy odeszły w zapomnienie, ludzie ci wykazali się nie tylko wielką odwagą, lecz przede wszystkim zwykłą przyzwoitością- dodała ambasador. Medale zostały przyznane: Florentynie Józefie Krzeszewskiej i jej córce Florentynie Danucie, Anieli i Romanowi Lipskim, Zofii Modzelewskiej, Tadeuszowi Stępniewskiemu, Natalii Tomczak, Helenie i Bolesławowi Topolewskim oraz Antoninie Hofman, matce Heleny.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kap łan #2233857 | 94.254.*.* 28 kwi 2017 17:32

    A może historycy znaja kilku Żydów, którzy z narażeniem życia ratowali Polaków? Bardzo chciałbym ich poznać i złożyć im wyrazy uznania i szacunku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz