Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Nowe spojrzenie na postać Andrzeja Zamoyskiego

2017-05-04 08:56:46 (ost. akt: 2017-05-04 08:59:02)

Podziel się:

W tym roku obchodzimy trzechsetną rocznicę urodzin Andrzeja Zamoyskiego. Twórcy podwalin Konstytucji 3 maja. Prelegenci starali się przybliżyć nie tylko jego postać i osiągnięcie, ale również środowisko.

Wiesław Paszta
Kacper Czerwiński
redakcja@kurierzurominski.pl


Kanclerz wielki koronny czy ex-kanclerz? Andrzej Zamoyski postać z wybitnie bogatym życiorysem. Kim był? Co robił? Jakie środowisko skupiał wokół siebie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli prelegenci Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zatytułowanej „Nowe spojrzenie na postać Andrzeja Zamoyskiego – w trzechsetną rocznicę urodzin kanclerza wielkiego koronnego”. Organizatorami przedsięwzięcia były: Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie oraz Urząd Miasta i Gminy Bieżuń. W poniedziałek 24 kwietnia bieżuńskie muzeum pękało w szwach. Wielu gości zechciało wysłuchać prac 10 prelegentów. W konferencji wzięli udział między innymi: poseł Anna Cicholska, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Henryk Grześkiewicz, przewodniczący kolegium redakcyjnego Bieżuńskich Zeszytów Historycznych Wiktor Mieszkowski, wójt gminy Lubowidz Krzysztof Ziółkowski, oraz dyrektorzy szkół, radni, młodzież. Przybyłych powitał kierownik muzeum Jerzy Piotrowski po którym głos zabrała poseł Anna Cicholska. - Bardzo się cieszę , że na sali widzę tyle młodych osób - powiedziała posłanka. W krótkich słowach potwierdziła potrzebę organizowania i kultywowania tego typu konferencji a nawet wyjścia i zaprezentowania wydarzeń kulturalnych w sejmowych salach.

Jaki był kanclerz?

Prowadzącym konferencję był prof. ndzw. Dr hab. Leszek Zygner, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Jako pierwszy wystąpił burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański, który wygłosił referat „Postać Andrzeja Zamoyskiego na tle jego czasów”. Burmistrz mówił między innymi o hojności, która charakteryzowała kanclerza. W wystąpieniu znalazły się również opis sylwetki Andrzeja Zamoyskiego. Jako drugi głos zabrał Jerzy Piotrowski. Prelekcja miała tytuł: „Próby reform włościańskich w Polsce w XVIII w. na przykładzie oczynszowania w dobrach Andrzeja Zamoyskiego”. Następnie można było wysłuchać pracy dr nauk wet. Waldemara Krzyżewskiego, „Opinia Georga Burnetta o oczynszowaniu chłopów przez Andrzeja Zamoyskiego”. Dr Piotr Stasiak z Muzeum Regionalnego w Kutnie wygłosił referat, w którym mówił o działalności w dobrach kutnowskich: „Kanclerz wielki koronny Andrzej Heronim Zamoyski – właściciel dóbr kutnowskich i twórca podwalin nowożytnego Kutna” . Z kolei Marcin Jabłoński opowiadał o wydarzeniach sprzed 250 lat, czyli o „Przywilejach lokacyjnych Bieżunia i Żuromina z 13 lutego 1767 r.” Referat zatytułowany „Żona dwóch Ordynatów – Konstancja z Czartoryskich Zamoyska” wygłosiła Dominika Lipska – prezes zamojskiego stowarzyszenia Turystyka. Wojciech Jerzy Górczyk przedstawił w swoim wykładzie szkic do studium biograficznego postać biskupa kamienieckiego Adama Stanisława Krasińskiego. Jako ostatni wystąpił dr inż. Paweł Albert Jelec z Uniwersytetu Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. „Pałac Zamoyskich w Bieżuniu – przebieg odbudowy i stan techniczny zespołu obiektów pałacowych”, ten wykład był swego rodzaju podróżą sentymentalną autora. Jego rodzice odpowiadali za remont pałacu w latach 80-tych. On sam mieszkał przez pewien czas jako dziecko. Dwóch prelegentów nie dojechało na bieżuńską konferencję. Ich prace: „Ojciec, przyjaciel, nauczyciel – kim dla Józefa Wybickiego był Andrzej Zamoyski: oraz ”Od Augusta do Augusta – zarys historii rodu Zamoyskich z Włodawy” wspólnie ze wszystkim zostaną opublikowane w najbliższym wydaniu Bieżuńskich Zeszytów Historycznych.

Zwiedzanie ruin pałacu

Ostatnim punktem konferencji było zwiedzanie muzeum oraz ruin pałacu Zamoyskich w Bieżuniu. Szczególnie dla gości spoza powiatu żuromińskiego widok rezydencji kanclerza był bardzo smutny. Pałac niszczeje od lat. W przeciągu kilku ostatnich lat konserwator zabytków interweniował tam kilkanaście razy. Obecni właściciele pałacu chcą go sprzedać, o czym pisaliśmy na łamach „Kuriera Żuromińskiego”. Cały czas warzą się jego losy... Sponsorami Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej byli: Cedrob S.A., Henryk Grześkiewicz, Anna i Krzysztof Dudkiewicz, Koło Łowieckie „Łabędź” i Złota Kurka Sp. z o.o..

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB