Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Przedruk "Kodeksu Zamoyskiego"

2017-05-04 09:02:22 (ost. akt: 2017-05-04 09:03:20)
Oryginał "Zbioru Praw Sądowych" znajduje się w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.

Oryginał "Zbioru Praw Sądowych" znajduje się w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.

Podziel się:

Wydaje się, że już niedługo zostanie wydany przedruk "Zbioru Praw Sądowych" autorstwa Andrzeja Zamoyskiego. Wszystko dzięki pracy Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia.

ięćset numerowanych egzemplarzy ze skórzanym grzbietem i złoceniami. Do tego słownik wyrazów staropolskich i łacińskich. Tak ma wyglądać przedruk "Zbioru Praw Sądowych" Andrzeja Zamoyskiego. Kodeks regulował wiele kwestii, na przykład stosunki społeczne i polityczne. Wnosił wiele w dziedzinie prawa cywilnego. Kodeks ograniczał także wpływy Watykanu na ziemiach polskich. Andrzej Zamoyski opublikował "Zbiór Praw Sądowych" w 1778 roku. Został on jednak odrzucony przez Sejm dwa lata później. Przyczyną było przekupienie posłów przez nuncjusza apostolskiego Jana Andrzeja Archettiego oraz rosyjskiego ambasadora Ottona Magnusema von Stackelbergiem. Towarzystwo Przyjaciół Bieżunia jest już po kilku rozmowach ze sponsorami. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane prawdopodobnie wczesną jesienią. Niewykluczone, że promocja odbędzie się w Sejmie. Ustne zaproszenie wystosowała posłanka Anna Cicholska podczas konferencji naukowej w bieżuńskim muzeum.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kap łan #2237334 | 94.254.*.* 4 maj 2017 14:39

    " Kodeks ograniczał także wpływy Watykanu na ziemiach polskich." i to się nadaje do prasy, to ja tutaj rządzę a nie Watykan, obce państwo robi z Polską co chce,ludzie, co wy na to, i jeszcze min. macierewicz mówi,że konstytucja 3 maja powstała dzięki kościołowi, a przecież kościół był przeciwny, kościuszko kilku biskupów powiesił,kilku dał sie otruć, ci ludzie zwsze byli przeciwko Polsce i Polakom i są do tej pory.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz