Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Matura 2017

2017-05-11 09:00:05 (ost. akt: 2017-05-11 09:02:25)
Część maturzystów stres ma już za sobą.

Część maturzystów stres ma już za sobą.

Podziel się:

W całym kraju, tuż po długim weekendzie majowym ponad 280 tysięcy absolwentów szkół średnich przystąpiło do egzaminu maturalnego. Dla niektórych maraton pisemny już się zakończył. Przed abiturientami egzaminy ustne.

Paula Borkowska
p.borkowska@kurierzurominski.pl

W powiecie żuromińskim do egzaminu dojrzałości przystąpiło 293 absolwentów (122 – LO Żuromin; 47 – LO Bieżuń; 69 – ZSP Żuromin; 55 – ZSP Zielona). Maturzyści codziennie o 9:00 musieli być już w wyznaczonych salach. Każda z ławek była ponumerowana. Przed wejściem uczniowie losowali swoje miejsce. Egzaminy pisemne potrwają do 24 maja, natomiast część ustna zakończy się 26 maja.

Matura obowiązkowa

Przedmiotami obowiązkowymi na maturze są: język polski, matematyka oraz język obcy. Każdy z przedmiotów można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Czas trwania egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym to 170 minut. Część rozszerzona wydłużona jest o 10 minut (180 minut). Przedmiot dodatkowy uczniowie muszą napisać w formie rozszerzonej.

Język polski, matematyka, język obcy...

4 maja absolwenci szkół średnich zmagali się z egzaminem z języka ojczystego. Temat pracy pisemnej na poziomie podstawowym, czyli rozprawki brzmiał: "Praca - pasja czy obowiązek" na podstawie "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego i wiersza "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego. W arkuszu egzaminacyjnym pojawiły się również pytania dotyczące "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. - Język polski nie był tak trudny – mówi jeden z tegorocznych maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie. - Gorzej będzie jutro – dodaje maturzysta.
Następnego dnia mogli wykazać się uczniowie o ścisłych umysłach. 5 maja abiturienci pisali maturę z matematyki. Na twarzach uczniów widać było lekki stres – chociaż nie na wszystkich. W tym dniu zapytaliśmy kilka osób, czy denerwują się egzaminem z matematyki. -Wczoraj było znacznie gorzej. Dziś nie czuję takiego zdenerwowania.- odpowiedział absolwent z żuromińskiego ogólniaka. Był uczniem klasy o profilu matematycznym. W poniedziałek, po weekendowym odpoczynku maturzyści wrócili do szkolnych ław. Czekał na nich egzamin z języka obcego.

Wyniki

Oficjalne wyniki egzaminu dojrzałości będą ogłoszone dopiero 30 czerwca. Jednak ci bardziej niecierpliwi będą mogli je sprawdzić na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tuż po północy (z nocy 29 czerwca na 30 czerwca). Egzaminy poprawkowe odbędę się w sierpniu. Mamy nadzieję, że ta informacji maturzystom z naszego powiatu nie będzie potrzebna.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB