Poniedziałek, 22 lipca 2019. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Nielegalne podłączenia przeciążają kanalizację.

2017-05-11 09:12:17 (ost. akt: 2017-05-11 09:16:07)
ŻZK przyznają, że do takich incydentów dochodzi sporadycznie. Zawsze po obfitych opadach.

ŻZK przyznają, że do takich incydentów dochodzi sporadycznie. Zawsze po obfitych opadach.

Podziel się:

W ubiegłym tygodniu odebraliśmy telefon od Czytelnika. Mężczyzna prosił nas interwencję w sprawie żuromińskiej oczyszczalni ścieków. Z jej bram lał się strumień wody. Sytuacja powtarza się podczas intensywnych opadów.

Kacper Czerwiński
k.czerwinski@kurierzurominski.pl

Na miejscu zjawiliśmy się w ubiegły czwartek. Do oczyszczalni ciężko byłoby się dostać na pieszo. Tak jak relacjonował czytelnik z bramy płynęła rwąca rzeka. Cała woda spływała do przydrożnego rowu a jej nadmiar wylewał się na pola. Zapytaliśmy Zarząd Żuromińskich Zakładów Komunalnych, co było powodem takiego wycieku. - Podczas obfitych opadów deszczu dochodzi do przepełnienia sieci kanalizacji wodami opadowymi. Spowodowane jest to niedozwolonymi podłączeniami odprowadzającymi wody opadowe z dachów i utwardzonych powierzchni posesji do kanalizacji sanitarnej jak również przenikaniem wód deszczowych przez włazy studni rewizyjnych w ulicach.Żuromińskie Zakłady Komunalne Sp. z o.o. informują, że wprowadzanie ścieków opadowych i wód drenażowych (z dachów i posesji) do kanalizacji sanitarnej jest niedozwolone stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków(Dz. U. z 2017 r. Poz. 328 art.9.1.). Kanalizacja w naszym mieście jest zbudowana jako dwa odrębne systemy tj. jako kanalizacja sanitarna i kanalizacja deszczowa. Zatem wody opadowe z dachów i utwardzonych powierzchni posesji powinny być odprowadzane odrębnymi przyłączami do kanalizacji deszczowej.Zarząd Żuromińskich Zakładów Komunalnych, znając wagę problemu i starając się godzić oczekiwania wszystkich mieszkańców, uprzejmie informuje, że od kilku lat prowadzi działania egzekwujące odłączanie nielegalnych przyłączy odprowadzających wody opadowe do kanalizacji sanitarnej. Przyzwolenie na takie przyłącza wpływałoby na zwiększenie kosztów oczyszczania ścieków a w konsekwencji na opłaty za ścieki. Zarząd Żuromińskich Zakładów Komunalnych kierując się przede wszystkim interesem mieszkańców miasta i gminy Żuromin stara się utrzymywać jedną z najniższych cen za wodę i ścieki w Polsce- czytamy w mailu.

Potrzebny remont.

Niedozwolone podłączenie to jedna strona, drugą jest wiek. Obecnie żuromińska oczyszczalnia pracuje zgodnie z obowiązującymi normami. Należy jednak pamiętać, że technologie zastosowane w niej sięgają lat 70-tych, kiedy została zbudowana. Zarząd ŻZK przyznaje, że w najbliższych latach wystąpi konieczność modernizacji technologii w oczyszczalni. W obecnej chwili trwają prace projektowe.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. józef stalin #2247334 | 80.238.*.* 17 maj 2017 21:49

  Proponowałbym audyt zewnętrzny za okres 5 lat żeby gmina zleciała w ŻZK Dopiero wyszlyby machloje i inne przekrety Nie wspominajac juz o inspekcji pracy....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kap łan #2244051 | 94.254.*.* 12 maj 2017 21:47

  Oczyszczalnia to nie telefon,rozwiązania sprzed 50 lat to sprawdzona,dobra oczyszczalnie która ówczesnemu burmistrzowi przynisła majątek.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Shamman #2243695 | 88.156.*.* 12 maj 2017 14:12

  Technologia sprzed 50 lat pracująca z obowiązującymi normami... Ciekawe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kochani #2243071 | 94.254.*.* 11 maj 2017 20:28

  Ja chcę mieć zapewnioną wypłatę w wysokości średniej krajowej bez wykonywania pracy.Niech pracują ci,co mają po 300tys. na miesiąc.I obiady w zaciszu na koszt opieki społecznej,zniżki na alkohol i fajki, coroczny przegląd wątroby.No i żeby życie miało smaczek raz dziewczynka raz chłopaczek na koszt opieki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. WUZ #2243044 | 83.24.*.* 11 maj 2017 20:09

  Wszystko zrobimy. Chcecie oczyszczalni? Będziemy mieli na ulotkach że wybudujemy oczyszczalnię. Co jeszcze chcecie? jakie macie życzenia? Wpisujcie a my żywcem przepiszemy na nasze ulotki. 500 miejsc likwidacji Straży Miejskiej mieszkania socjalne nie wpisujcie. Mamy to na starych ulotkach to nie będziemy nic zmieniać, ale nowe pomysły mile widziane.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)