Sobota, 23 lutego 2019. Imieniny Damiana, Romana, Romany

"Chcecie ten syf nam sprowadzić!"-

2017-05-26 09:19:40 (ost. akt: 2017-05-26 09:21:32)
Radny Jerzy Milewski każe wziąć się chlewniarzom za solidne rolnictwo

Radny Jerzy Milewski każe wziąć się chlewniarzom za solidne rolnictwo

Podziel się:

- Grzmiał zdenerwowany radny Jerzy Milewski. Ostatnia sesja Rady Gminy w Kuczborku była bardzo burzliwa. Rajcy, udzielili wójtowi absolutorium. Głosowanie było zgodne i jednogłośne. Ten punkt przyćmiły jednak krzyki i słowne przepychanki.

Kacper Czerwiński
k.czerwinski@kurierzurominski.pl

"Rolnicy się sprzedali", "To polityczny bandytyzm", "Pan nie umie czytać" i wiele, wiele innych okrzyków wybrzmiało podczas sesji Rady Gminy w Kuczborku. Obrady rozpoczęły się bardzo spokojnie. Radni na samym początku zajęli się uchwaleniem Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2017-2021 oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Po tych punktach zaczęło się robić gorąco.

Atmosfera gęstniała z minuty na minutę

Podczas dyskusji na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Olszewka, Mianowa i Nidzgory a konkretnie działki 53 w Mianowie, radny Leszek Safuryn prosił przewodniczącego o wyjaśnienie artykułu 4. - Nikt mi tego nie wyjaśnił. Czego to dotyczy panie przewodniczący?- pytał radny Leszek Safuryn. - Uchwały przygotowuje wójt, akceptuje radca prawny, nie jestem radcą prawnym- odpowiedział przewodniczący Eugeniusz Majewski. - Nie pytałem kto przygotowuje, kto opracowuje. Pytałem konkretnie, co zawierają te punkty, mam prawo zapytać się, a pan ma obowiązek mi odpowiedzieć- podtrzymywał stanowczo radny Safuryn. Po chwilowej konsternacji przewodniczący rady odpowiedział. - Panie Safuryn tu jest wszystko napisane- odparł Majewski. - To nie umie Pan czytać jak się należy?- dopytywał Leszek Safuryn. - Otrzymał pan tydzień temu materiały, powinien pan się z tym zapoznać!- skwitował przewodniczący Egeniusz Majewski. -Ale ja nie miałem czasu bo byłem chory- raczył wyjaśnić Leszek Safuryn. Przepychanki między radnym a przewodniczącym trwały jeszcze przez chwilę.
- Panie Safuryn wszyscy radni rozumieją tylko pan nie rozumie- podsumował Eugeniusz Majewski. Uchwała w rezultacie została przegłosowana.


Rolnicy walczą o swoje. Kontratakuje radny Milewski

-Rada zrobiła plan na mojej działce, praktycznie (w obszarze planu- przyp. red.) jest tam tylko moja działka plus łąki. Zawarty jest tam całkowity zakaz zabudowy- żalił się radnym Kamil Langiewicz. -W Olszewsku powstają inne chlewnie a moje się blokuje- dodał młody rolnik. Kamil Langiewicz planował pobudować chlewnie na 130 DJP ( np. 1800 warchlaków). Budynki miały mieć po 51 metrów długości. Tymczasem w sąsiedztwie powstały o wiele większe chlewnie, bo po 80 metrów i mniejszej obsadzie (60 DJP). - Czy ktoś miał w tym interes?- pytał retorycznie rolnik. Kamil Langiewicz czuje się oszukany. Według jego relacji sprawa ciągnie się już od czterech lat. Do sprawy podszedł uczciwie i na tym ucierpiał. Koszty, które poniósł w związku z planowaną budową przekroczyły już 8 tysięcy złotych. - Mam inne działki, ale są nieuzbrojone- mówił rolnik.- Jestem po studiach rolniczych, chcę się rozwijać- tłumaczył Langiewicz. Zasady rolnictwa próbował "objaśnić" radny Jerzy Milewski. -Wpuszczacie nam korporacje handlowe- grzmiał radny. - Chcecie ten syf nam sprowadzić, weźcie się za solidne rolnictwo! - pouczał Jerzy Milewski. Na sesji obecny był również starosta Jerzy Rzymowski. Radny Jerzy Milewski apelował do Rzymowskiego, aby ten zwrócił się do władz rządowych. Według radnego wszystkie kurniki i chlewnie trzeba sprawdzić. Szczególnie jakość ich produkcji. Ma pomóc w tym rząd, a pośrednikiem ma zostać starosta.

Dokończenie tej i innych żarliwych dyskusji w przyszłym tygodniu.

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OOO #2259533 | 83.28.*.* 4 cze 2017 14:15

  O co im chodzi ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. miko #2259205 | 83.28.*.* 3 cze 2017 19:01

  Groteska

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Inteligent #2256906 | 83.31.*.* 31 maj 2017 19:11

  Inteligentny ten przewodniczący jak i cała rada która go wybrała.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. uiu #2256556 | 195.35.*.* 31 maj 2017 11:40

  Leszek Safuryn miał 100% rację żądająć wyjaśneinia punktu 4 od przewodniczącego - wyszło na to, że głosuje on za czymś czego nie rozumie bo skoro nie potrafił wyjaśnić tego punktu to znaczy, że nie ma o nim zielonego pojęcia a tłumaczenie, że skoro radca prawny zatwierdził to on nie musi tego rozumieć...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mocarz #2256211 | 94.254.*.* 30 maj 2017 20:35

   człowiek na pieciu hektarach ma trzy chlewnie o obsadzie 2000 sztuk,i produkuje,i nikt mu nie podskoczy bo oddał budynek do użytkowania, nikt sie nie interesuje, co robi z gnojowicą, obornikiem i innymi odpadami. Na ziemię wylewa kiedy chce i ile chce, nikt nie sprawdza, gdzie jest państwo polskie i jego władza? gdzie jest PiS i PO, gdzie PSL, a tych to na sznur i do haka samochodu wiązać.Zaraz się za to biorę,pozdro dla chorych na raka od gnojowicy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)