Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

"Chcecie ten syf nam sprowadzić!"- ciąg dalszy

2017-06-02 09:11:54 (ost. akt: 2017-06-02 09:13:56)

Podziel się:

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o bardzo burzliwej sesji Rady Gminy w Kuczborku. Wójt Jacek Grzybicki otrzymał absolutorium. Ten punkt przyćmiły krzyki i słowne przepychanki.

Kacper Czerwiński
k.czerwinski@kurierzurominski.pl

Kolejna z żarliwych dyskusji rozpoczęła się podczas rozpatrywania wezwania Tomasza Piątkowskiego do usunięcia naruszenia prawa poprzez uchylenie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Rolnik planował budowę chlewni w Mianowie. -Chciałem poinformować, że zostałem wprowadzony w błąd na temat tej działki- mówi Tomasz Piątkowski. Rolnik otrzymał zaświadczenie, że działka znajduje się poza obszarem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tomasz Piątkowski powiedział radnym, że poniósł już spore koszty związane z planowaną budową. Mężczyzna wydał już około 20 tysięcy złotych. Dodał, że jeżeli działka nie zostanie zakwalifikowana jako budowlana, będzie ubiegał się o zwrot poniesionych kosztów. - Tak, to zaświadczenie zostało wydane niezgodnie ze stanem faktycznym- potwierdził wójt Jacek Grzybicki. Radni zastanawiali się, czy lepiej zmienić charakter działki nr 53, o której mowa z leśnej na budowlaną, czy narazić kasę gminy na wypłatę odszkodowania. - I tak pobuduję, i tak pobuduję... Jeśli dostanę pozwolenie tam, to pobuduję tam, jeżeli nie to postawię w centrum wioski, bo tam mam pozwolenie na 40 DJP- informował Radę Gminy Tomasz Piątkowski. - Dobrze, to pana widłami wyniosą!- skwitował radny Jerzy Milewski. -Już cztery lata temu miałem postawić, ale nie chciałem- odpowiedział Piątkowski. - A inwentarz nie będzie pana, tylko Cedrobu?- dopytywał Jerzy Milewski. - Pan się nie martwi- odparł Tomasz Piątkowski. W rezultacie Rada Gminy odrzuciła wniosek rolnika.

Zmiany w budżecie.

Tym bardziej bez komentarzy nie mógł przebiec punkt dotyczący gminnych inwestycji. - Wydatki większe jak dochody?- dziwił się radny Leszek Safuryn. - Uważam, że w większości budżetów teraz tak wygląda sytuacja- tłumaczyła skarbnik Aneta Sałach. - Jeśli ja mam wydać więcej niż mam w kieszeni to muszę iść po pożyczkę- stwierdził radny Safuryn. - Przecież mamy wolne środki i tu są one zaangażowane- wyjaśniała skarbnik. - Nie zwiększamy zadłużenia- dodała Aneta Sałach. Inwestycje gminne, które zaplanował wójt Jacek Grzybicki uzyskały poparcie radnych. Chwilowy spokój zburzył jednak wniosek radnego Marcina Krogulskiego, który chciał "ściągnąć" z budżetu przebudowę ulicy Wyzwolenia w Zielonej. Pieniądze przeznaczone na ten cel miałyby trafić na wsparcie powiatowej inwestycji. Powiat rozpoczyna przebudowę drogi relacji Łążek- Nowa Wieś. O partycypacje w kosztach prosił obecny na sesji starosta Jerzy Rzymowski.
- 2 miliony to pieniądze z wiatraków w Zielonej. 1,1 miliona idzie z tych pieniędzy na szkoły, które są w Chojnowie, Sarnowie, Gościszce. Prosiłem o 10 % z tych 2 milionów (dla sołectwa Zielona -przyp.red.)- mówił Ireneusz Kramkowski. - Bardzo mi przykro, ale nie wycofam swojego wniosku- odpowiadał Marcin Krogulski. - Ten wniosek formalny nie ma prawa bytu- komentował Leszek Safuryn. - Dla mnie to jest to taki polityczny bandytyzm- powiedział rozżalony radny Kramkowski. - Za co chcecie tych ludzi w Zielonej karać?(...) Za to chyba żeście chodzili do tej szkoły, której jestem dyrektorem, wstyd mi, że wychowałem takie osoby jak wy- podsumował Ireneusz Kramkowski. Ku zadowoleniu radnych z Zielonej wniosek przepadł, a w kasie gminy znalazły się również pieniądze na wsparcie powiatowej inwestycji.

Kontrola czy wizytacja?

Zastrzeżenia do pracy komisji rolnictwa, ochrony środowiska, bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej miał prezes OSP Sarnowo Jacek Lukowski. Przewodniczący komisji Wojciech Jarzynka miał zadzwonić do Lukowskiego i poinformować, że przyjeżdża na kontrolę jednostki. Mężczyźni umówili się na godzinę 15:30. Prezes OSP na co dzień pracuje i nie chciał zwalniać się z pracy. Wojciech Jarzynka tłumaczył radnym, że w pozostałych jednostkach wizytacje przebiegały bezproblemowo. Jedynie w Sarnowie pojawił się zgrzyt. Komisja ma rozpisany roczny plan pracy i w nim znalazły się również wizytacje w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych. Spór wywołał jednak błąd w nazewnictwie i... Chyba nadgorliwość członków komisji.
- Byliśmy trochę prędzej- przyznał Wojciech Jarzynka. - Weźcie pod uwagę jedną rzecz, to jest Ochotnicza Straż Pożarna, straż pożarna ma być dostępna zawsze o każdej porze- krzyczał radny Andrzej Krzywda. Na sali zawrzało. Przez chwilę nie można było zrozumieć o co chodzi. Przekrzykiwali się Jacek Lukowski, Wojciech Jarzynka i Andrzej Krzywda. - Panie Krzywda nie udzieliłem panu głosu! Panie sołtysie, panie Jarzynka, chwileczkę...- próbował zapanować nad sytuacją przewodniczący Eugeniusz Majewski. - Sekundę, teraz ja mówię!- przerwał Wojciech Jarzynka. - Jednostki OSP mają prywatny folwark- rzucił Wojciech Jarzynka. - No, chyba cię pogięło? (...) Tam jest wszystko dostępne, dla wszystkich - odciął się Lukowski. W okrzykach ciężko było się połapać. - Panie Jarzynka, ja tylko chcę panu powiedzieć, że pan sołtys pracuje (...) pan powinien pismem powiadomić, żeby pracodawca dał wolne- pouczał Eugeniusz Majewski. - Pan przewodniczący zadzwonił do mnie powiedział, że jest kontrola i powiedział jeszcze, że pan Krzywda jest przeciwny powiadamianiu mnie- relacjonował Jacek Lukowski. - Jeszcze pan Jarzynka powiedział przez telefon, że uniemożliwiam wejście urzędnikom gminy- dodał Lukowski. - Ktoś, kto ma porządek to zawsze udostępni, a jak ma burdel to nigdy nie udostępni- odpowiedział Wojciech Jarzynka. - Za dwa dni mieliśmy Floriana! Mieliśmy bałagan!? Wojtek o czym ty mówisz?- wykrzyczał Lukowski. - To czego się bałeś?- dopytywał Jarzynka. - Niczego się nie bałem, podejścia waszego. Wy z PiSu tak macie?- rzucił Lukowski. - Z sali obrad robi pan kłótnie. Panie Jarzynka odbieram panu głos!- tłukąc w stół aktówką powiedział przewodniczący Eugeniusz Majewski.

Głos rozsądku

- Chciałem odnieść się do tych rozmów i tej polemiki, bezzasadnej- skomentował Jakub Krawczyk wiceprezes OSP w Kuczborku. - Ochotnicze straże działają na zasadzie ustawy o stowarzyszeniach, jedyną osobą do kontroli w tych stowarzyszeniach jest pan starosta- wyjaśniał Krawczyk. - Każda jednostka OSP posiada zarząd i komisję rewizyjną, do kontroli OSP jest uprawniona komisja rewizyjna danej OSP- kontynuował Krawczyk. - Natomiast komisja, tak jak pan Jarzynka w niej zasiada, może kontrolować wydatki, które poczynia urząd gminy na wyposażenie tych jednostek.- puentował Jakub Krawczyk.
Zachowanie poszczególnych radnych nie może wpływać na ocenę całej Rady Gminy. Zachowaniem swoich kolegów był zdumiony między innymi przewodniczący komisji rewizyjnej Waldemar Skuza. Nie krył, że ta sesja poziomem dyskusji mocno odbiega od poprzednich.

P.S.
Nie przytoczyliśmy wszystkich cytatów ze względu na chwilami niezrozumiałą treść.

P.S. 2

Sesja zakończyła się wśród wzajemnych krzyków.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lolesław #2260470 | 109.243.*.* 5 cze 2017 17:47

  DOŚĆ SMRODU W NASZYM POWICIE NIEMA CZYM ODDYCHAĆ !!! NIE POZWÓLCIE NA TO!!! a swoja drogo dlaczego nikt nieszcze z naszych mągdrych głó nie wymyślił podatku od smrodu ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Obywatel #2260076 | 83.13.*.* 5 cze 2017 10:18

  Uważam, że w większości budżetów teraz tak wygląda sytuacja- tłumaczyła skarbnik Aneta Sałach. Uważam, że w większości budżetów teraz tak wygląda sytuacja- tłumaczyła skarbnik Aneta Sałach. "Uważam, że w większości budżetów teraz tak wygląda sytuacja-tłumaczyła skarbnik Aneta Sałach". Zadłużyć, zapożyczyć, a później się ludzie martwią jak to spłacić. I to jest skarbnik gminy, wszyscy są zadłużeni to co? My będziemy gorsi? Róbcie tak dalej...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jan Kowalski #2258448 | 31.0.*.* 2 cze 2017 15:12

  Waldek-nie zniżaj się do poziomu radnych-Proszę cię.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. matrix #2258364 | 83.28.*.* 2 cze 2017 12:38

  To juz ci od chlewni aczynają nas szantażować, że postawią w środku wioski. Nie pozwólmy na to....qa

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz