Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

90 lat walczą z żywiołem

2017-06-08 09:15:29 (ost. akt: 2017-06-08 09:16:44)
Jubileuszowa fotografia OSP Płociczno. Na zdjęciu obok wójta Krzysztofa Ziółkowskiego, Prezes Honorowy Stanisław Filipski, który jest równolatkiem jednostki a w jej szeregach działa od 1944 roku.

Jubileuszowa fotografia OSP Płociczno. Na zdjęciu obok wójta Krzysztofa Ziółkowskiego, Prezes Honorowy Stanisław Filipski, który jest równolatkiem jednostki a w jej szeregach działa od 1944 roku.

Podziel się:

W ostatnią niedzielę maja odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. Gospodarzem tegorocznej uroczystości była Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Płociczna, która świętowała 90 urodziny.

Kacper Czerwiński
k.czerwinski@kurierzurominski.pl

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom Powiatowego Dnia Strażaka, który odbył się w niedzielę 28 maja w Płocicznie. W uroczystości wzięły udział delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu żuromińskiego. Obchody rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych. Następnie przy remizie została odprawiona msza święta w intencji strażaków. Po eucharystii zasłużeni strażacy odebrali odznaczenia. Tego dnia gospodarze uroczystości świętowali 90-lecie powstania jednostki.

Krótka historia

To była inicjatywa mieszkańców. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Płocicznie powstała w 1927 roku. W tamtym czasie wszystkie budynki w wiosce były drewniane. Dachy kryła słoma. Ryzyko pożaru było duże. Mieszkańcy organizowali zabawy, żeby zebrać pieniądze na zakup placu i budowę strażnicy. Drewniana remiza powstała w 1935 roku. Ówczesny Urząd Gminy przekazał do Płociczna sprzęt przeciwpożarowy. Były to: sikawka ręczna i dwa beczkowozy konne. Pierwszym prezesem był Jan Meler, którego w 1946 roku zastąpił Julian Bilicki. Po trzydziestu latach strażacy postanowili rozpocząć budowę nowej, murowanej remizy. Stary budynek zaczął się rozpadać. Prace ruszyły w 1965 roku, zakończono je trzy lata później. Dodać należy, że remizę w czynie społecznym budowali strażacy wspólnie z mieszkańcami Płociczna (użytkowana do dziś). Przełomem w działalności jednostki był 2002 rok, kiedy to do Płociczna trafił pierwszy wóz bojowy Star 26. Dwa lata później dzięki staraniom wielu osób przy OSP powstała Żeńska Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, w której skład wchodziło 9 dziewczyn. W 2008 roku ochotnicy otrzymali nowy pojazd. Wysłużony wóz, który został sprzedany jako eksponat do muzeum zastąpił Star 244. Ostatnią ważną kartą w historii jednostki był remont elewacji w 2013 roku.

Odznaczenia dla zasłużonych

Podczas uroczystości Powiatowego Dnia Strażaka wręczono odznaczenia dla zasłużonych druhów z gminy Lubowidz. Medale wręczali Powiatowy Prezes OSP Jerzy Rzymowski i wójt gminy Lubowidz Krzysztof Ziółkowski.
WZOROWY STRAŻAK
1. Kaczorowski Marcin
2. Buchalski Paweł
3. Kamiński Sebastian
4. Gorczewski Mateusz
5. Kowalski Łukasz
BRĄZOWY MEDAL
1. Szczuka Grzegorz
2.Gosik Jacek
SREBRNY MEDAL
1. Barański Józef
2. Filipski Wiesław
3. Pesta Sławomir
4. Kowalski Kazimierz
5. Watkowski Andrzej
6. Bilicki Janusz
ZŁOTY MEDAL
1. Gutowski Wiesław
2. Kaczorowski Paweł
3. Kowalczyk Wacław
4. Badaczewski Wiesław

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB