Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Surowsze kary dla piratów drogowych weszły w życie

2017-06-16 08:29:26 (ost. akt: 2017-06-16 08:34:48)

Podziel się:

Od początku tego miesiąca zaostrzono kary za niektóre wykroczenia drogowe - między innymi za jazdę po alkoholu. W 2016 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 1686 wypadków drogowych, w których zmarło 221 osób, a 2100 było poszkodowanych.

Paula Borkowska
p.borkowska@kurierzurominski.pl

Punkty, które uległy zmianie to:
- Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
- Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
- Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
- Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
- Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
- Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
- W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. witeka #2269204 | 37.248.*.* 19 cze 2017 23:10

  Co tu wiele pisać jak sami policjanci nie przestrzegają przepisów. Jeżdżą po wioskach z nadmierną prędkością, nie zapinają pasów, zatrzymują się w niedozwolonych miejscach czego przykładem jest to zdjęcie. Panowie stoją autem na przystanku autobusowym w Poniatowie naprzeciwko szkoły.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. parafianin z Zielonej #2268431 | 94.254.*.* 18 cze 2017 18:16

  A pierwsza ofiarą 50+ w naszym powiecie był pasterz z Zielonej?, to niesprawiedliwe,jego Bóg powinien ostrzec przed policjantami a i on sam powinien zachować umiar tak w szybkości jak i jedzeniu czy piciu.Kary karami ale w takich wypadkach nie powinno być immunitetów, tyle sie o tym mówiło, jest to na rękę i platformie i pisowi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. parafianin #2267902 | 188.146.*.* 17 cze 2017 17:04

  I co z tego ze wzrosły kary a w gminie siemiatkowo nic sobie z tego nie robia nawet włodarze w Siemiątkowie zatrzymują sie na zakazach po chlebek rano jak jadą do pracy ? a inne miejscowsci w tej gminie ? kto tu widzial policjanta i malotaty na tych swoich ścigaczach az ? jęczą? Telefony komokowe stały sie standartem przy uchu , czy na rondzie ? czy ?w innych miejscach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz