środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Chrzest w zawkrzeńskiej kreacji

2017-06-29 08:49:44 (ost. akt: 2017-06-29 08:51:28)
Anastazji było bardzo wygodnie na rękach matki chrzestnej

Anastazji było bardzo wygodnie na rękach matki chrzestnej

Podziel się:

W lubowidzkim kościele w niedzielę 25 czerwca odbył się chrzest Anastazji, córki Eweliny i Krzysztofa Ziółkowskich. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie ubiór malutkiego dziecka… Dziewczynka była ubrana w piękny, regionalny strój.

- To pierwszy taki chrzest w naszym kościele – mówi ksiądz Grzegorz Ślesicki z parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła. – Regionalne stroje niegdyś nosili nie tylko dorośli, ale także młodzież i dzieci. Dziś warto do tego wracać – miejscowe obyczaje, ubiór, nawet potrawy przypominają, skąd pochodzimy, gdzie jest nasza mała ojczyzna…
Ziemia żuromińska, zawkrzeńska, a więc i lubowidzka to północne Mazowsze i – jak się często mówi – pogranicze, o trudnej historii. Stąd w kulturze, języku, czy obyczajach widać obce wpływy: kaszubskie, mazurskie, pruskie… Z drugiej strony, wielu mieszkańców naszego regionu wywędrowało w obce strony, do większych miast, za ocean, co też nie pozostało bez wpływu na żuromińską kulturowość. Bez względu jednak na przyczyny, nasz historyczny strój regionalny zniknął. Przestał żyć w świadomości mieszkańców oraz ich obyczajach, i tych codziennych, i tych świątecznych.
Na szczęście od niedawna regionalny strój zawkrzeński powraca do łask. Można już było zobaczyć kilka pań odzianych w piękne stroje ludowe przy okazji świąt kościelnych.
– Pomysł, aby ubrać córkę do chrztu w nasz strój ludowy zrodził się nagle, ale chciałbym, żeby dał początek nowej, naszej tradycji. Pięknej tradycji – mówi Krzysztof Ziółkowski, szczęśliwy tata i wójt gminy Lubowidz. – W łowickich kościołach na przykład coraz częściej można spotkać ubrane na ludowo dzieci podczas chrztów czy komunii. A przecież lubowidzki strój jest tak samo piękny jak łowickie pasiaki.

WND

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kap łan #2276478 | 94.254.*.* 1 lip 2017 09:16

  Jest czas na świętowanie i radość ale przyjdzie czas na porażkę i z tym musisz się liczyć Panie Wójcie.Postępujesz w wielu sprawach źle, jesteś mściwy a to po zakończeniu wójtostwa może źle zaowocować.Teraz masz za sobą prawników(za darmo),przyjdzie czas,że trzeba będzie samemu płacić bo ludzkie inwestycje przez opieszałość i inne czynniki nie mogą ruszyć.Proszę czynić w życiu podobnie jak napisano w dziesięciu przykazaniach.Obecnie jest się w kościele jako kolejna impreza, może złapie się punktów u pasterza i u ludzi,to jest myśl o wyborach,przyszłych wyborach.Pani Regina powinna zakupić wszystkie stroje ludowe,wszystkie są piękne,to taka moja dobra rada.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Regina #2275878 | 157.25.*.* 30 cze 2017 12:58

  nareszcie coś sensownego, nie mieszkam w Żurominie ponad 20 lat bywam 2 razy do roku, ale strój zawkrzański zakupie. Każdy powinien taki mieć.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Shamman #2275851 | 88.156.*.* 30 cze 2017 12:38

  Wójt też wystąpił "na ludowo"?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Grzegorz #2275109 | 29 cze 2017 10:50

  Podoba mi się ten pomysł.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz